Pokiaľ budete venovať pozornosť kŕmeniu v zime, môžete pomôcť koňovi prekonať náročné obdobie súvisiace s chladným počasím.
Niektoré suroviny sú rozhodujúce pre udržanie koňa v teple. Fermentácia vlákniny produkuje podstatne viac vnútorného tepla ako trávenie obilnín a tukov.
Termoneutrálna zóna koňa je rozsah teplôt, v ktorých si kôň dokáže udržať telesnú teplotu s nulovým, alebo minimálnym výdajom energie. Je to rozmedzie 5 – 30 stupňov Celzia, ale táto teplota je ovplyvnená ďalšími faktormi, ako vek, zdravotný stav koňa, jeho kondícia, pocitová teplota (slnečno, veterno, dážď … ), prostredie, v ktorom sa kôň nachádza a ako je naň zvyknutý.
Keď teplota klesne pod termoneutrálnu zónu koňa, kôň spáli viac kalórií, aby sa udržal v teple. V tejto dobe potrebuje kôň viac kalórií, aby nestratil na váhe. Pokiaľ si kôň nedokáže udržať svoju hmotnosť, pokojne mu poskytnite viac krmiva a obilia.
Telesné teplo pomáha udržiavať podkožný tuk. Je preto dobré, pokiaľ kôň pred zimou trošku priberie. V chladnom počasí bude potrebovať chudý kôň oveľa viac kalórií na zahriatie, ako kôň, ktorý trošku pribral. Nemyslíme samozrejme, aby bol kôň obézny.
Mladé, chudšie a staršie kone sú menej odolné voči chladu, ako dospelé kone so zimnou srsťou a optimálnym stavom. Pri poklese teplôt by ste mali zvážiť iné kŕmenie, aby ste predišli chudnutiu koňa. Kone, ktoré nie sú aklimatizované na chladné počasie, potrebujú približne tri týždne na to, aby sa prispôsobili chladnejším teplotám.

Čím viac času kôň strávi prežúvaním, tým viac tepla vyrobí. Jedenie sena vyžaduje dvakrát viac prežúvania ako jedenie obilnín. Okrem toho prežúvaním sa zvyšuje produkcia slín, ktoré pomáhajú tlmiť žalúdočnú kyselinu a prechádzajú vredom.
Chladné počasie môže znížiť príjem vody až o 14 %. Dostatočný príjem vody je ale životne dôležitý pre prevenciu koliky. Pitie studenej vody môže byť pre koňa so zlými zubami bolestivé. Dbajte o zuby svojich koní a dôsledne sledujte spotrebu vody.
Spotrebu vody v zimnom období môžete podporiť pridaním 28 – 56 g soli do kŕmnej dávky. Viac vody do koňa dostanete aj skrmovaním repných rezkov (ktoré koňa zároveň „zahrejú“ – vláknina). Repné rezky sa musia pred podávaním dostatočne rozmočiť vo vode. Ďalej môžete podávať teplú otrubovú kašu.
Nezabudnite ani na posilnenie imunitného systému, aby váš kôň zvládol zimu bez problémov a v prípade potreby zvážte použitie deky.
Zdroj: www.ker.com