Včera sa u nás koňkom robili zuby, ako každý rok. Ďakujeme Mvdr. Kasičovi za skvelú a citlivú prácu.
Rockstar (Ňuník) je ochotný koník, ktorý sa za každú cenu snaží vyhovieť, aj napriek určitému nekomfortu.
To, že niečo nie je v poriadku, dá najavo, až v okamihu, keď už môže vzniknúť vážnejší problém.
Pri prehliadke sa našlo niekoľko „háčikov“ a ostrých hrán, ktoré mu spôsobili drobné ranky v ústach.
Tieto ranky nevidíme a pri tom zhoršujú kvalitu života koňa a zároveň vám komplikujú tréning.
Ostré hrany sa môžu nachádzať práve v miestach, kadiaľ prechádza uzdenie a pri práci môžu spôsobovať diskomfort a bolesť.
Niektoré kone sa vám najprv snažia naznačiť, že majú problém. Častokrát však tieto prejavy zostanú nepovšimnuté, a tak kôň ich intenzitu zvyšuje. Ešte aj dnes mnoho ľudí berie tieto prejavy ako „neposlušnosť“ koňa.
Marko mal v ústach podobné nálezy, ale zatiaľ sa u neho ranky neobjavili.
Rovnako ako Rockstar, snaží sa vám pri práci vyhovieť. Ale vždy mi dá ihneď najavo, ak má nejaký problém.
Prečo treba kontrolovať a upravovať zuby:
- Pokiaľ kôň nemá v poriadku zuby, nie je schopný dokladne spracovať potravu a 1.) nezíska dostatnočné množstvo živín z potravy, 2.) vyššie riziko kolík.
- V prírode mal kôň k dispozícii omnho rozmanitejšiu stravu, akú sme mu schopní poskytnúť my, čo samozrejme ovplyvňuje stav zubov. (Kvôli stavu zubov kedysi kone umierali oveľa mladšie.)
- Zároveň v prírode trávil väčšinu času pasením sa, niekedy obhrýzaním kríkov a stromov. Majú možnost naše kone získavať potravu rovnakým spôsobom? Pretože spôsob odhrýzania a prežúvania má vplyv nie len na zuby, ale aj na celú pohybovú sústavu.
- Postavenie čeľuste a TMK (temporomandibulárny kĺb) má vplyv aj na pohyb a jazditeľnosť koňa.
- Komfort a pohoda – predstavte si, že máte problém so zubami, ako veľmi sa vám bude chcieť pracovať, spolupracovať s niekým a plniť jeho želania?
Pre maximálny komfort a čo najrýchlejší zákrok majú koňky sedatíva a lieky od bolesti.
Každý veterinár môže preferovať „držanie hlavy“ iným spôsobom. Nám vyhovuje najviac tento (foto a video), pretože tu má kôň hlavu síce „zavesenú“, ale má možnosť pohybu rôznymi smermi, môže spraviť krok dopredu, dozadu, aby si mohol nájsť komfortnú polohu.
Kontrola pred a po úprave samozrejme prebieha v správnom sklone hlavy.
Skúšali sme aj „držanie hlavy“ na pleci, kvôli inému sklonu hlavy, ale bolo to náročnejšie a obmedzujúcejšie pre kone aj pre nás.
Pre koňa a aj veterinára je najlepšie, ak sa zuby upravujú pravidelne. Zásah je potom kratší, rýchlejší a nie tak veľmi invazívny. Pri pravidelnom ošetrovaní väčšinou nepostrehnete, že sa zuby upravovali, pri citlivejších koňoch vidíte, že jedia chvíľku opatrnejšie. Ak sa robí väčší zásah, môže trvať niekoľkodní, kým koň zlvádne zasa komfortne jesť.
Po prehliadke sa pokračovalo:
Úpravou stoličiek
Úpravou predných zubov
Kontrola „prežúvania“ pri predných zuboch
Kontrola „prežúvania“ pri stoličkách
Koňky boli zababušené,v teplúčku a už sme počkali, kým sa preberú z narkózy (2 h od podania poslednej injekcie). Pre istotu sa spýtajte, čo môžete očakávať počas preberania. Každý koník reaguje inak. Niektoré sa potia, niektoré trasú.
Večer aj ráno sme im prilepšili kŕmenie nastrúhanou mrkvou a jablkami (normálne ich samozrejme dostávajú celé).
A na druhý deň sme uvoľnili TMK a všetko čo potrebovali pomocou metódy J. Mastersona.