Prepis podcastu
Sľubovala som vám podcast na tému sedu, rovnováhy a uvoľnenia. V poslednej dobe som mala pár tréningov, na ktorých sme riešili práve správny sed. Na začiatok mám pre vás ale niekoľko otázok.
Mávate po jazdení niekedy svalovicu?
Mávate po jazdení stuhnuté miesta na tele?
Alebo vás po jazdení bolievajú kĺby?
Bývate po jazdení unavení?
Ak ste aj na jednu otázku odpovedali áno, tak niekde niečo nesedí. Skúsme sa na to pozrieť všeobecne.
Je leto, tak začnem letným dovolenkovým príkladom. Predstavte si, že ležíte na nafukovačke na mori. Nafukovačka s vami kĺže po vlnách a vy sa nechávate príjemne hojdať. Celé vaše telo je uvoľnené, leží a nechá sa niesť rôznymi pohybmi vĺn. Už viete, kam tým mierim?
Pohyb mora je ako pohyb koňa. Uvoľnené konské svaly sa hýbu a hýbu svojim uvoľneným jazdcom. Váš pohyb nenasleduje pohyb koňa, ako sa často mylne hovorí, váš pohyb JE pohybom koňa. pokiaľ ste uvoľnený.
Čo sa deje, pokiaľ sa pokúšate na nafukovačke napríklad posadiť sa, alebo kľaknúť si. Skĺzavate rôznymi smermi, podľa toho, kam dávate viac váhy, kam zatlačíte, tam vám more uhýba, respektíve nafukovačka na mori, prípadne naň nafukovačka naráža, alebo do mora padáte. Veľa úsilia, veľa námahy, aby ste sa udržali tam, kde chcete a dosiahli to, čo chcete.
Ak sedíte na koni uvoľnene, vnímate každý pohyb jeho svalov, pretože jeho svaly hýbu vašimi svalmi. Pohybujete sa spoločne. A to je základom všetkého. Vnímať pohyb, pohybovať sa spoločne a potom je jednoduché určovať smer, tempo a vykonávať rôzne cviky. A nemáte svalovicu.
Ale tu je ešte jeden predpoklad, vďaka ktorému nebudete mať svalovicu a ktorý je zásadný pre uvoľnenie, či už koňa, alebo vás. Nikde sa koňa takzvane nedržíme. Pokiaľ sa držíte pevne sedla nohami, čo sa deje s vašimi svalmi? Uvoľnenie sa stráca. Nedokážete pohybovať sa v súlade s koňom. Nedokážte vnímať jeho pohyb a podľa spôsobu akým sa držíte, často jeho pohyb blokujete. Kone potom nejdú poriadne dopredu, vy tlačíte holene, a tak ďalej a dostávame sa do začarovaného kruhu.
Nikde do koňa netlačíme. Ani len tie holene. Svaly sa spájajú jeden sval s ďalším pomocou fascii. A pokiaľ vy ovplyvníte jeden sval, ovplyvníte všetky svaly. Pokiaľ stuhne jeden sval, toto stuhnutie sa prenáša ďalej.
Postavte sa, uvoľnite a potom šprtnite sami seba do rebier. Čo to s vami spravilo. V prvom rade, stuhli ste. To isté spraví aj kôň. Áno, viem o vašich námietkach a hneď sa k nim dostanem.
V prvom rade. Svaly v mieste štuchnutia stuhnú. Vy možno chcete, aby kôň zrýchlil, alebo dal vnútornú nohu viac pod seba ale týmto štuchnutím dosiahnete v podstate pravý opak. Aby som bola presná. Kôň možno aj zrýchli, ale nie korektne. Nedosiahnete krok, ktorý by bol krásne natiahnutý, vďaka čomu by sa aj jeho tempo trošičku zrýchlilo, respektíve vďaka čomu by sa ten kôň posúval rýchlejšie dopredu, aby som bola presná, ale kôň začne drobčiť. Požadovaný efekt sme nedosiahli.
A ste si istý, že ste dali holeň v správnom okamihu? Ak totiž sedíte uvoľnene a vnímate pohyb koňa, ten kôň tie holene v zmysle pomôcky dáva prostredníctvom vášho tela sám, ale to musíte vnímať pohyb koňa.
A teraz späť k tým námietkam. Niekoho kôň na základe tohto štuchnutia urobí čo som popísala, alebo uhne, ale niektorý kôň sa ani nehne, ide ešte proti vám. Ale niet sa čo diviť. Je to inštinktívne správanie, ktoré mu v minulosti zachraňovalo život. Ale tu sa už dostávame do lekcie o učení, mozgu, nervovej sústave a tak podobne, takže poďme späť.
Je tu ďalšia drobnosť totiž to. Česť vám všetkým, ktorí viete, čo je to holeň a používate ju. Aby sme si to objasnili. Holeň, prevzaté od holennej kosti, je časť nohy od kolena po členok. Čiže navonok holeň dávame skôr lýtkom, ako tými pätičkami, ktorými vídam ľudí behať po konských bokoch. A keď dávam koňovi pomôcku holeňou, dávam ju holeňou, nie pätou. A to má tiež súvis s tým, ako kôň zareaguje na moju pomôcku. Plynulo ju rozložím na bok koňa, samozrejme v správnom okamihu, alebo sa budem snažiť tlačiť pätami, vďaka čomu kôň tuhne, reaguje prehnane, alebo „nereaguje“, pretože ide do obrannej reakcie. Čo bude asi ten lepší spôsob?
Ak sme sa prestali koňa držať ako kliešť, čo mimochodom u citlivých koní môže podporovať zľaknutie a podobné reakcie … . A ak sme sa teda s nimi prestali pretláčať, pomaly by sme sa mali vyhnúť svalovici.
Aby som ale nezabudla, v kluse samozrejme nelietame nad koňa a nepadáme do sedla ako vrece zemiakov. Pri správnom uvoľnení a rovnováhe jemne zabrzdíme pohyb hore a jemne dosadneme do sedla s použitím minimálnej námahy svalov, kedy podmienkou je správny sed. A ten práve pätičky, zabárajúce sa do konských bokov, nedovolia.
Takže týmto spôsobom jazdenia, ktorý sa vám snažím popísať, omnoho efektívnejšie dokážete ovládať koňa bez väčšej námahy. Získavate citlivého a ochotného parťáka, na akúkoľvek aktivitu pod sedlom. Zároveň si užívate aj vy viac, pretože únava sa znižuje, stuhnuté miesta a boľavé kĺby sa postupne stávajú minulosťou a svalovica neexistuje.
Ale k tomu by sme si ešte mohli dodať. Vaša rovnováha, rovnováha koňa. V prvom rade sa musíte vedieť vycentrovať na koni. Sedieť rovno. Nepadať dopredu, dozadu, ani nikam nabok. Je na to mnoho pomôcok, nie len to, že niekto dole na vás kričí, aby ste si sadli rovno. Vy musíte vedieť reálne vyrovnať svoje telo. Musíte sami dokázať zistiť, kedy ste v predklone a kedy v záklone. A čo býva ešte ťažšie je vyrovnanie sa, ak padáte niekam nabok. Všimli ste si niekedy, čo spraví jazdec, ktorému je povedané, aby nepadal na nejakú stranu? On sa vyrovná, takže opticky to možnože plní účel. Ale to, aké esíčko spravil zo svojej chrbtice, pretože napríklad len zdvihol plece, ale ten bok je stále niekde, kde nemá byť a rôzne ďalšie komplikované pozície, to on častokrát u seba nevníma a vidíme to len my zo zeme. Ale to nie je vycentrovanie, to nie je sedenie rovno. Pokiaľ ale toto zvládnete a vášmu koňovi ste tiež pomohli nájsť rovnováhu, ideálne ešte zo zeme predtým, ako ste začali jazdiť, ovládanie koňa je zrazu doslova intuitívne a veľmi jednoduché.
No a ešte stále nám tú situáciu komplikuje jedna vec a to je krivosť a to krivosť koní, ale aj nás. A toto je jedna z mojich obľúbených tém, ale dnes len jeden taký veľmi kratučký jednoduchý príklad. Všetci máme jednu ruku dominantnú, buď sme praváci, alebo ľaváci. Mladšie generácie to až tak teraz hneď nepocítia, ako my, staršie generácie. Ale skúste to takto jednoducho. Zavriete oči a idete rovno. A čoskoro zistíte, že idete viac doprava, ak ste napríklad praváci. Alebo pokiaľ si všímate určité aktivity, skúste sa zastaviť pri šoférovaní, umývaní riadu, keď niekde nejakým spôsobom stojíte, sedíte. Väčšinou sa mierne nakláňate na jednu stranu, práve na tú dominantnú. Tak isto na ňu padáte viac pri jazdení. A tak ďalej. Je tu ešte mnoho ďalších príkladov. Ale samozrejme, tým kam „padáte“, ovplyvňujete aj koňa. A potom mu „nadávate“, že on ide niekam doprava a vy chcete ísť rovno. A vy robíte všetko preto, aby šiel rovno. Len škoda, že padáte trošku doprava a ten kôň je tak citlivý, že to vníma a on jednoducho ide doprava.
Takýchto situácii je ale omnoho viac a ešte sa aj kombinujú, aby to nebolo také jednoduché.
A samozrejme, nesmieme zabúdať ani na krivosť koní. Na jednu ruku nám napríklad kôň padá po pleci do vnútra kruhu a na druhú zasa vypadáva von. Samozrejme, logické. A je tu ešte omnoho viac príkladov, ktoré ale nie sú predmetom tejto témy, to len pre vašu predstavu.
Nesmieme na krivosť zabúdať. Musíme ju akceptovať a vedieť s ňou správne pracovať tak, aby sme situáciu nechtiac nezhoršili. Na záver jedna otázočka. Od koňa chcete, aby pracoval na obe ruky pracoval rovnako. Chcete to ale aj od seba? Zvládnete na obe ruky robiť všetko rovnako? Ak ste praváci, skúste si umyť zuby ľavou rukou, ak ste ľaváci, skúste to rukou pravou. Ako vám to pôjde, asi vám je to jasné. Takže pokiaľ toto chceme od koňa, mali by sme zapracovať aj na sebe.
Základom všetkého ale je uvoľnenie, rovnováha, uvedomovanie si vlastného tela, vnímanie pohybu koňa, pretože práve ten vám povie, kedy akú pomôcku dať, vlastne ešte to aj urobí za vás, vy to už len doladíte.
Ak sa vám táto téma páčila napíšte mi, dajte like, zdieľajte. Rovnako môžete písať aj otázky a to nie len k tejto téme, ako aj návrhy na ďalšie témy.
Užívajte si krásne dni so svojimi konskými parťákmi ❤
PS: Ospravedlňujem sa za možné preklepy, chybičky, rýchlo som prepisovala z podcastu 😂