S týmto ochorením dnes, bohužiaľ, bojuje už mnoho majiteľov psov.

Sebadenitída je ochorenie mazových žliaz. Predpokladá sa, že je to geneticky podmienené autoimunitné ochorenie. Vyskytuje sa u psov, mačiek, koní ale aj ľudí.

Postihuje najme u plemená Akita inu a pudlov, ale vyskytuje sa aj u beaglov, belgických ovčiakov, nemeckých ovčiakov, anglických špringer španielov, miniatúrnych pinčov, samojedov, vyžiel. Postihnuté zvieratá je nutné vyradiť z chovu.

Príznakmi sú zlepená vysušená srsť, ktorá postupne vypadáva. Tvoria sa lupiny, srsť sa láme. Ochorenie postihuje kožu na celom tele, najmä v oblasti chrbta. Často je prítomný zápal zvukovodu, ako sekundárne infekcie kvasinkového alebo bakteriálneho charakteru.

Je potrebné, aby ochorenie diagnostikoval veterinár.

Sebadenitída / Seboceózna adenitída u psov

Terapia prebieha zvonka aj zvnútra. Zvonku kúpele v špeciálnych šampónoch, zábaly. Zvnútra podávanie cyklosporínov, na ktoré každý pes reaguje inak. Niektoré ich znášajú lepšie, iné horšie, dokonca sa niekedy prejavujú negatívne účinky liekov. Pokiaľ terapia zaberie do 4 mesiacov, je tu určitá šanca aspoň na čiastočný úspech. Terapia je však celoživotná a častokrát nie len časovo namáhavá, ale aj finančne.

Okrem predpísaných liekov je prakticky nutné podávanie doplnkov, ktoré pomáhajú eliminovať negatívne príznaky ochorenia a aj nežiadúce účinky liekov, udržiavajú psa v lepšej kondícií a pomáhajú mu zlepšiť komfort života.

Nášmu pacientovi sme skúšali podávať všeličo. Rôzne druhy doplnkov, rôzne značky. Prvý rok a pol bez úspechu. Začali sme sa zameriavať na jednotlivé negatívne prejavy, či liekov, či samotného ochorenia a hľadať tú správnu kombináciu. Nájsť niečo, čo pomôže bolo nevyhnutné, pretože na liečbu cyklosporínom reagoval veľmi negatívne. Hnačky, problémy s trávením, krvavé zapálené ďasná … . A jeho stav sa lepšil len veľmi, veľmi pomaly.

Čo je teda dôležité riešiť u týchto pacientov?

V prvom rade: Nikdy neprerušujte veterinárom naordinovanú liečbu. Je v tomto prípade zásadná. Všetky doplnky vám pomôžu zlepšiť a zvládať situáciu, skvalitniť život vášho psa a kto vie, pri dlhodobom užívaní, po konzultácií s veterinárom, budete možno môcť znížiť dávku liekov. Dávkovanie liekov však nikdy nemeňte bez konzultácie s veterinárom a v prípade doplnkov sa riaďte uvedenými pokynmi, alebo tiež konzultujte s veterinárom.

Dajte prípravkom šancu niekoľko mesiacov a potom posúďte, ako zaberajú. My sme skúšali niekoľko doplnkov, niekoľko kombinácií a trvalo rok a pol, kým sme našli tú pravú.

Koža a srsť. Základ všetkého. Nie len tohto ochorenia, ale aj celého organizmu, pretože ona chráni všetko, čo pokrýva. Vyššie uvedené doplnky už plnia určité podporné funkcie, takže nám zostávalo dodať ešte biotín. Má pozitívny vplyv na srsť a pokožku, podporuje je pružnosť a čo je pre nás zásadné, pomáha zmierňovať ekzémy a kožné ochorenia. Náš Biotín obsahuje aj MSM, síru, ktorá má protizápalové účinky, podporuje imunitu a navyše má pozitívny vplyv na pohybový aparát.

Sebadenitída / Seboceózna adenitída u psov

Zápal. Alebo skôr zápaly. Samotné ochorenie sprevádza zápal kože a zápal zvukovodov. Okrem toho, v našom prípade sa pridružil zápal ďasien (vedľajší účinok liekov). A plus sú tu vyššie spomenuté problémy s infekciami. Protizápalovo a zároveň prospešne nie len pre kožu, pôsobia omega mastné kyseliny. Naše Omega mastné kyseliny obsahujú aj vitamín E, ktorý je antioxidantom a pozitívne vplýva na srsť a kožu.

Sebadenitída / Seboceózna adenitída u psov

Posledné dva doplnky sú síce „konské“, ale kvalita tejto značky je rovnaká pre všetky produkty.

Trávenie. Pokiaľ nefunguje správne trávenie, nie je zviera schopné dostatočne vstrebávať potrebné živiny. Nefunkčné trávenie má negatívny vplyv aj na imunitu zvierať. Našou voľbou bolo psyllium (psyllium husk – ľanové semienko). Je to prospešná vláknina, ktorá pomáha tráviacemu traktu správne fungovať. Má význam pre rast probiotických baktérií a zároveň chráni sliznice. Čo je pre náš konkrétny prípad dôležité, obsahuje omega mastné kyseliny a je teda prospešné pre kožu a pôsobí protizápalovo, čím vytvára podporu ďalším zvoleným doplnkom.

Detox. Organizmus, ktorý je zaťažený takýmto náročným ochorením sa musí pravidelne a perfektne čistiť. Lieky, ktoré títo pacienti dostávajú sú ďalšou náročnou záťažou organizmu. Zvolili sme ostropestrec mariánsky, ktorý perfektne čistí pečeň a teda celý organizmus. Ten sa začína spamätávať a postupne lepšie funguje.