Psyllium pochádza zo Stredomoria a západnej Ázie. Sú to šupky semien, ktoré sú známe svojou schopnosťou rýchlo absorbovať vodu. Vytvárajú želatínovú látku. Šupka je zo 70 % rozpustná vláknina, ktorá sa po pridaní vody môže zväčšiť až desaťnásobne.
Psyllium sa vo svete koní nachádza čoraz viac možností využitia.
Psyllium pre kone – účinky:
+ Trávenie
– Používa sa najmä ako prevencia pieskovej koliky.
– Môže pomôcť aj pri inzulínovej rezistencií a problémoch s laminitídou.
Piesková kolika
Mnoho koní ohrozuje piesková kolika. Prevažná časť výskumu tejto oblasti podporuje používanie psyllia ako prevenciu a liečbu pieskovej koliky. Odporúča sa ale len príležitostné podávanie psyllia, nie dlhodobé a je dôležité dodržiavať odporúčanú dávku, neprekračovať ju.
V prípade prevencie pieskovej koliky sa odporúča podávanie každý mesiac počas jedného týždňa. Prerušované podávanie zabezpečí, aby si konský gastrointestinálny trakt nezvykol na psyllium, čím by sa znížila jeho účinnosť pri čistení tráviaceho traktu.
Pre ľudí sa odporúča pri problémoch: hnačka a zápcha, hemoroidy, cukrovka, srdcové choroby, vysoký krvný tlak, vysoký cholesterol, zápalové ochorenia čriev, syndróm dráždivého čreva a obezita.
Odporúča sa pacientom s cukrovkou, pretože zmierňuje glukózovú odpoveď a uvoľňovanie inzulínu. Odporúča sa aj ako prevencia vzniku cukrovky. Vo svete koní ale táto oblasť nie je až tak dôkladne prebádaná.

Inzulínová rezistencia (IR)
Psyllium používame pri koňoch pri problémoch so zápchou a hnačkou. V prípade zápchy nasáva vodu do čreva, v prípade hnačky absorbuje prebytočnú vodu v čreve. Poznáme mechanizmus fungovania.
Ako však ovplyvňuje glukózu a inzulín, nie je ešte úplne známe. Existuje názor, že psyllium môže znižovať hladinu glukózy v krvi znížením absorpcie glukózy z potravy. Niektoré štúdie majú pozitívne výsledky, ale ešte stále je potrebné problematiku skúmať a testovať. Psyllium sa zatiaľ javí ako sľubný produkt, ktorý môže pomôcť pri liečbe inzulínovej rezistencie.
Laminitída
Kone s metabolickým syndrómom majú vyššie riziko vzniku laminitídy (schvátenia). Jedným z faktorov, ktoré môžu vyvolať laminitídu je nadmerne vysoká hladina inzulínu v krvi koňa. Prospešnosť psyllia by mala fungovať rovnako, ako v prípade IR.
Upozornenie:
Nikdy neprekračujte odporúčané dávkovanie. Správne podávanie psyllia je skutočne veľmi prospešné, nadmerné podávanie však môže spôsobiť:
– Ako bolo vyššie uvedené, prerušované podávanie zabezpečí, aby si konský gastrointestinálny trakt nezvykol na psyllium, čím by sa znížila jeho účinnosť pri čistení tráviaceho traktu.
– Jeho nadmerné podávanie môže zabrániť správnemu vstrebávaniu živín.
– Pri podávaní nadmerných dávok, hlavne v prípade koní, u ktorých sa vyskytli bezoáre, sa môže problém zhoršiť.
Podáva sa:
V prípade nášho psyllia podávame na 100 kg váhy koňa 8,3 g psyllia (400 kg kôň 33,2 g, 500 kg kôň 41,5 g, 600 kg kôň 49,8 g). Naše psyllium je 100 % čisté, bez rôznych doplňujúcich zložiek, cukrov a dochucovadiel. Dostanete ho v 1 kg a 3 kg balení.
Doplnky výživy a bylinky nie sú náhradou zdravého životného štýlu a vyváženej stravy. Každý kôň reaguje na doplnky a bylinky inak. Doplnky a bylinky môžu pomôcť pri spomínaných problémoch, ale nie sú liekom. Z tohto dôvodu, ak je váš kôň chorý alebo má zdravotné ťažkosti, je dôležité kontaktovať veterinára.