Prečo sú elektrolyty dôležité? Niektoré kone sa spotia aj vonku na pastvine za horúceho počasia, iné až pri práci. Každý jazdec sa už stretol s bielymi „fľakmi“ na srsti koňa, ktoré na nej zostávajú keď sa kôň po spotení usuší. Viete ale čo to je?
Sú to zvyšky elektrolytov, ktoré sa počas potenia dostali von z tela a po usušené zostali na srsti. Čím viac sa kôň potí, tým väčšia je strata elektrolytov.
V konskom pote sú elektrolyty koncentrovanejšie ako v konskej krvi. Je to naopak, ako u ľudí. Takže existuje možnosť vysokej straty elektrolytov u koní počas potenia, najmä pri práci.
Čo sú elektrolyty
Kŕmenie a elektrolyty
Nedostatok elektrolytov
Dopĺňanie elektrolytov
Ako správne podávať elektrolyty?
Výber elektrolytov
Podávanie
Čo sú elektrolyty
Hlavnými elektrolytmi sú sodík, chlorid a draslík. Ďalej sú to menšie množstvá vápnika a horčíka, ako aj nepatrné množstvá ďalších stopových minerálov. Elektrolyty sú zodpovedné za udržiavanie acidobázickej rovnováhy (rovnováha medzi kyslými a zásaditými látkami v organizme) a za osmotickú reguláciu telesných tekutín – bez elektrolytov nie je telo schopné udržiavať správne množstvo tekutiny v bunkách a okolo nich. Regulácia telesných tekutín je zložitá. Základný koncept sa točí stále okolo hydratácie buniek, okrem elektrolytov ale zahŕňa aj enzýmy, hormóny a bielkoviny. Ak bunky strácajú príliš veľa vody, zomierajú. A práve preto je dôležité, aby malo telo dostatočný prísun elektrolytov. Elektrolyty pomáhajú telu regulovať hladinu vody v rovnováhe medzi zriedením a dehydratáciou. Dôležité sú aj pre správnu činnosť nervovej a svalovej sústavy.
Sodík a chlorid sú dôležité pre udržanie objemu krvi. Práve tieto elektrolyty sa v najväčšom množstve strácajú v pote. Voda nasleduje sodík, takže keď sodík opustí telo v pote, voda ho opúšťa tiež. Draslík je u zdravých koní potrebný na kontrakciu a relaxáciu svalov. V prípade koní s hyperkalemickou periodickou paralýzou môže byť potrebná diéta s obmedzeným obsahom draslíka. Vápnik je nevyhnutný pre normálne fungovanie svalov. Horčík je vitálnou zložkou telesných tekutín.
Kŕmenie a elektrolyty
Bežná strava poskytuje koňovi určité množstvo elektrolytov. Kŕmením komerčných krmív (obvykle s obsahom soli) a sprístupnením soľných lizov, sú za normálnych okolností splnené všetky požiadavky koňa na elektrolyty. Určité množstvo elektrolytov si kôň dokáže uskladniť a z tejto zásoby môže v prípade potreby čerpať. Akonáhle sa však kôň začne viac potiť, či už pri práci, alebo aj vo výbehu počas vysokých teplôt, uskladnené zásoby nemusia byť dostatočné a elektrolyty treba doplniť.
Nedostatok elektrolytov
Potrebné množstvo elektrolytov závisí na tom, ako veľmi a ako dlho sa kôň potí. Kone, ktoré trénujú veľa a pravidelne, alebo chodia na dlhé vychádzky, ocenia dopĺňanie elektrolytov. Nevyhnutné je to najmä v prípade športov ako napríklad vytrvalosť.
Nedostatok elektrolytov spôsobuje únavu, svalovú slabosť, svalové kŕče a môže spôsobiť aj „búšenie“ srdca (najmä u extrémne dehydrovaných koní). Strata elektrolytov môže mať za následok aj dehydratáciu. Testovanie dehydratácie je jednoduché. Chyťte kožu koňa na krku, akoby ste ho chceli „uštipnúť“, jemne potiahnite (nie tak, aby ho to bolelo!) a pustite. Sledujte, ako rýchlo sa koža vracia na pôvodné miesto. Pokiaľ sa pokožka vráti rýchlo, všetko je v poriadku. Ak sa vracia pomaly, treba koňa rehydratovať. Známkami závažnej dehydratácie sú nestabilná chôdza, nekoordinované svalové kontrakcie, chvenie a svalová slabosť. Ale to už je veľký problém, ku ktorému sa môžu pridať ďalšie komplikácie, ako napríklad aj kolika.
Kôň môže stratiť záujem o pitie, aj keď je dehydrovaný. Pri strate vody a elektrolytov dochádza k poruche fyziologického spúšťača, ktorý informuje koňa, že sa má napiť. Kôň sa nenapije, aj keď je vlastne smädný a jeho stav sa zhoršuje a komplikuje.

Dopĺňanie elektrolytov
Elektrolyty sú len časťou obrazu rovnováhy tekutín. Voda je nevyhnutná. Pri podávaní soli alebo elektrolytov by mala byť k dispozícií neustále, aby sa kôň mohol napiť okamžite, ako pocíti smäd. Vhodné je umiestnenie soľných lizov hneď vedľa vody.
Pretože voda nasleduje sodík, sodík je kľúčom k udržaniu hydratácie a objemu tekutín v tele. A tu to môže byť komplikované: podávanie koncentrovaných elektrolytov dehydratovanému koňovi môže dehydratáciu zhoršiť. Hypertonické roztoky (roztoky s vyššou koncentráciou elektrolytov, ako je tá, ktorá je v tele), ktoré sa konzumujú perorálne spôsobia, že sa voda bude nasávať do žalúdka a čreva, kým sa nedosiahne rovnováha koncentrácie elektrolytov medzi črevom a tekutinou mimo tráviaceho traktu. Tekutina tak zostáva skôr v žalúdku a črevách, ako v obehu. Hypotonické roztoky (tie, ktoré majú nižšiu koncentráciu roztokov, ako je tá, ktorý je v telesných tekutinách, napríklad voda), môžu skutočne riediť telesné tekutiny, zriedením koncentrácie sodíka a vypnutím signálu na pitie. Je možné nájsť strednú cestu. Izotonické roztoky, ktoré pozostávajú z koncentrácií elektrolytov ideálnych pre telo. Poskytnutie izotonického roztoku je najefektívnejšou možnosťou ako pomôcť koňovi doplniť v tele elektrolyty a vodu.
Kone strácajú približne 10 g elektrolytov na liter potu. Za určitých okolností (nie príliš horúco, vlhko alebo chladno), môže kôň s hmotnosťou 500 kg stratiť 5 – 7 litrov potu (50 – 70 g elektrolytov) za hodinu pri stálom kluse a svale. Táto hodnota sa môže zvýšiť na 10 – 12 litrov strateného potu v prípade vyšších teplôt a vlhkosti. Pri strate elektrolytov začína trpieť výkonnosť.
Väčšinou si spájame použitie elektrolytov s letom. Ich použitie v zime, najmä ak sú kone kŕmené len senom, má tiež svoje opodstatnenie. Kone majú najradšej vodu, ktorá má 7 – 18 stupňov. Ak je voda teplejšia, alebo studenšia, kone pijú menej. Nebezpečenstvo, ktoré môže nastať počas zimy a kŕmenia senom, skôr ako v prípade pastvín, ktoré udržiavajú vlhkosť, spočíva v tom, že kone môžu byť dehydrované a zvyšuje sa riziko koliky.
Zároveň treba sledovať aj potenie koňa v zime. Bez ohľadu na to, aká je vonkajšia teplota, kôň sa začne potiť vždy, keď stúpa teplota jeho tela, čo je pri práci bežné. Niektoré kone sa v zime potia menej, u iných je potenie aj v zime silnejšie. Nezabúdajte, v zime má kôň dlhšiu a hustejšiu srsť, sušenie trvá dlhšie a celkovo sa ťažšie odhaduje, ako veľmi sa kôň spotil. V zime je dôležité sledovať, koľko vody kone vypijú.
Ako správne podávať elektrolyty?
Každý kôň je individuálny, ale predsa existuje niekoľko všeobecných pokynov. V prvom rade, všetky kone by mali mať voľný prístup k soľnému lizu. Kvalitné krmivo by malo poskytovať dostatočné množstvo draslíka. Komerčné krmivá nie vždy poskytujú dostatok sodíka a chloridu na uspokojenie potrieb pracujúceho koňa, aj keď je v nich dostatok draslíka, vápnika a horčíka. Tieto komponenty dohromady by mali poskytovať dostatok elektrolytov pre priemerného koňa.
Pre viac trénujúce alebo pre viac potiace sa kone, alebo ak sa pripravujete na dlhšiu cestu v prepravníku, na súťaž počas horúceho alebo vlhkého dňa, by sa mali do stravy pomaly pridávať elektrolyty so sodíkom a chloridom.
Elektrolyty pre silne sa potiace kone sa môžu podávať 1 – 2 hodiny pred začiatkom práce a po hodine až hodine a pol po práci. Nezabudnite, že kone by mali mať k dispozícií dostatok vody, pretože elektrolyty stimulujú smäd.
Ak máte v pláne pracovať na druhý deň v horúcich alebo vlhkých podmienkach, môžete podať elektrolyty večer pred plánovanou náročnou aktivitou (tréning, súťaž, preprava … ). Pri dlhšom tréningu/súťaži, môžete elektrolyty podávať podľa potreby v pravidelných intervaloch.
Výber elektrolytov
Kedysi sa pridávalo do elektrolytov aj trochu cukru (vrátane sachorózy, dextrózy a pod.) na zlepšenie chuti. Predpokladalo sa, že cukor zvyšuje absorpciu sodíka, toto však bolo vyvrátené. Ideálne je, ako u všetkých doplnkov, ak sú čisté a neobsahujú žiadne dochucovadlá ani sladidlá. Vtedy sú vhodné pre všetky kone. Ak už ale je do elektrolytov pridaný cukor, nemal by tvoriť viac ako 10 % zmesi, inak sa stráca množstvo elektrolytov v produkte a podávate vlastne „len“ cukor.
Elektrolyty sa podávajú rôznymi spôsobmi. Najjednoduchšie je pridať ich do kŕmnej dávky a zabezpečiť dostatok čistej vody. Podávajú sa však aj striekačkou priamo do úst, alebo sa primiešavajú do vody. Ak sú však primiešané do vody, je nutné, aby mal kôň k dispozícií ďalšiu vodu, čistú, bez elektrolytov.
Podávanie
V prípade našich elektrolytov podávame na 100 kg váhy koňa 5 g elektrolytov (400 kg kôň 20 g, 500 kg kôň 25 g, 600 kg kôň 30 g). Naše elektrolyty sú 100 % čisté, bez rôznych doplňujúcich zložiek, cukrov a dochucovadiel. Dostanete ich v 1 kg, 3 kg a 5 kg balení.
Doplnky výživy a bylinky nie sú náhradou zdravého životného štýlu a vyváženej stravy. Každý kôň reaguje na doplnky a bylinky inak. Doplnky a bylinky môžu pomôcť pri spomínaných problémoch, ale nie sú liekom. Z tohto dôvodu, ak je váš kôň chorý alebo má zdravotné ťažkosti, je dôležité kontaktovať veterinára.