Na rozdiel od voľne žijúcich koní, na naše kone sú kladené pracovné požiadavky. Jazdíme na nich, chceme aby skákali, ohýbali sa v komplikovaných pohyboch, rýchlo zastavovali a otáčali sa na malom kúsku, klusali celé hodiny alebo cválali najvyššou rýchlosťou. Týmto spôsobom sú ich kĺby príliš namáhané neprirodzeným spôsobom. Na pohybovú sústavu je vyvíjaný tlak, na ktorý nebola navrhnutá.

Starostlivosť o kĺby koňa je rozhodujúca, aby mohol naplno využiť svoj atletický potenciál. Starším koňom s artritídou pomôže primeraná starostlivosť o kĺby dožiť sa vysokého veku s čo najmenšími komplikáciami.

Na podporu kĺbov a liečenie problémov máme širokú škálu výživových doplnkov.  Podávame ich na podporu udržania zdravia kĺbov, kedy sú považované za „poistenie“ proti možnému poškodeniu. Pri zraneniach podporujú liečenie. V prípade artritídy pomáhajú koňom zlepšiť ich situáciu.

Kĺby koní

Oblasť, kde sa stretávajú kosti, je kĺbom. Konce kostí sú pokryté kĺbovou chrupavkou, počas pohybu hladko kĺžu jeden po druhom. Kĺb chráni kĺbová kapsula, ktorá obsahuje tekutinu. Synoviálna tekutina je bohatá na živiny, umožňuje plynulý prechod jednej kosti cez druhá a absorbuje časť „šoku“ pri nárazovej práci, kedy sú kosti veľkou silou tlačené k sebe.

Poškodenie kĺbu môže postihnúť ktorúkoľvek časť štruktúry kĺbu alebo končatiny, vrátane šliach, väzov, kostí, kĺbových chrupaviek, puzdra kĺbu. Poškodenie ktorejkoľvek z týchto zložiek vyvoláva zápal. Zápal pôsobí negatívne na zložky synoviálnej tekutiny, ktorá vyživuje kĺb. Kĺbu sa nedostáva potrebná výživa a prestáva správne pracovať. Nepracuje hladko, dochádza k treniu kostí, ďalším poškodeniam a bolestiam kĺbov. Tieto škody vznikajú dlhším pôsobením, nie jednou nehodou. Degenerácia kĺbov je samozrejmosťou, najmä u ťažko pracujúcich koní a môže výrazne ovplyvniť ich kariéru.

Doplnky na kĺby všeobecne obsahujú niekoľko kľúčových zložiek, ktoré sa dajú nájsť samostatne alebo v rôznych kombináciách. Zameriavajú sa na potlačenie zápalu, zníženie poškodenia chrupavky a stimuláciu jej opravy. Pri výbere sa nezabúdajte zamerať na ich kvalitu. Čisté zložky v tej najvyššej kvalite, bez zbytočných komponentov ako sladidlá a dochucovadlá. Závisí od toho kvalita, ktorú kôň dostáva do tela, ako aj množstvo, ktoré je nutné podávať.

Glukosamín

Bez glukosamínu by si málo spojivových tkanív v tele mohlo udržať svoju integritu. Aj keď sa nachádza vo viacerých mäkkých tkanivách, ako sú šľachy a väzy, je najčastejšie spájaný so zdravím kĺbov. Je stavebnou jednotkou chondroitín sulfátu, špecifickej molekuly, ktorá je nevyhnutná pre normálnu funkciu kĺbov. Zvyšuje produkciu molekúl, ktoré podporujú zdravie kĺbov, a potláča deštruktívne enzýmy, ktoré rozkladajú chrupavku.

Chondroitín sulfát a kyselina hyalurónová sú zložkou synoviálnej tekutiny a kľúčovou zložkou kĺbovej chrupavky. Kyselina hyalurónová významne prispieva k mazacím vlastnostiam a pružnosti, ako aj k schopnosti absorbovať nárazy.

Glukosamín hrá zásadnú úlohu pri znižovaní zápalu. Zachytáva voľné radikály, ktoré spôsobujú bolesť. Protizápalový účinok je nie len analgetický. Konečným výsledkom je preto znížená bolesť a zvýšená pohyblivosť kĺbov.

Odporúča sa 10 g na 500 kg koňa. Glukosamín je bezpečný a preto je vhodný na dlhodobé užívanie. Pozornosť je potrebné venovať žrebným kobylám a koňom s inzulínovou rezistenciou alebo metabolickým syndrómom.

Chondroitín sulfát

Chondroitín sulfát stimuluje tvorbu novej chrupavky v kĺbe. Viaže sa s deštruktívnymi enzýmami, čo ich robí neúčinnými, a tým spomaľuje proces degenerácie. Má protizápalové vlastnosti. Štúdia, ktorá sa zaoberala starými koňmi preukázala zvýšenie celkového rozsahu pohybu. Samostatne je možné podávať ho 4,5 g na 500 kg koňa. Spoľahlivejšie a výhodnejšie je podávanie spoločne s glukosamínom. V tejto kombinácií stačí aj nižšia dávka.

Kyselina hyalurónová

V zdravom kĺbe je kyselina hyalurónová tvorená chondrocytmi a bunkami v synoviálnej membráne. Jej mazacie vlastnosti sú nevyhnutné pre plynulý pohyb bez bolesti.

MSM

MSM je zdrojom organickej síry. Má protizápalové účinky a chráni chrupavku.

Všetky tieto zložky sú prospešné pre každého koňa. Najviac ich ocenia pracujúce a starnúce/staré kone.

U nás nájdete Kolagén (kolagén a kyselina hyalurónová), Glukosamín (100 % čistý) aj MSM (100 % čisté) samostatne, alebo Gluskosamín a MSM v namiešanej kombinácií 50 % glukosamínu a 50 % MSM (oboje 100 % čisté).

Najlepším produktom je však Glucopro, pretože obsahuje všetko potrebné. Glukosamín, MSM, Chondroitín sulfát, Kyselinu hyalurónovú, Kolagén a ešte aj Vitamín C. Je skvelý nie len na kĺby, ale aj na problematickú kožu koňa. Používa sa napríklad pri alergií na hmyz.

Všetky produkty sú vo farmaceutickej kvalite.