Len ak sedlo správne sedí koňovi aj jazdcovi, môže sa kôň optimálne pohybovať a podávať špičkové výkony, nie len v športe. Ak sedlo nesedí správne, je obmedzený pohyb svalov chrbta a lopatiek, čo môže navyše spôsobiť bolestivé otlaky a zápal svalov.

Vzhľadom na fakt, že kôň nemá kľúčnu kosť, je pozícia sedla zásadná. Sedlo musí rozložiť váhu jazdca na konskom chrbte tak, aby ho kôň mohol pohodlne a efektívne niesť bez toho, aby mu to spôsobovalo problémy.

S čím sa Silvia stretáva v praxi?

„V praxi sa, bohužiaľ, stretávam s nepasujúcimi sedlami, ktoré boli kúpené bez poradenstva. Nespĺňajú svoju funkciu, dokonca v mnohých prípadoch spôsobujú koňom problémy (otlaky, zmena rozsahu pohybu (napr. skrátený chod, krívanie), stuhnutý chrbát a iné). Následkom je aj nie príliš pohodlná jazda pre jazdca.“

Príliš úzke alebo široké komory, nesprávne dopchanie a bodový tlak sú príčinou atrofie svalov a zápalov v oblasti trapézových a chrbtových svalov, ako aj svalov v oblasti pliec. Kone sa časom stanú nejazditeľnými.

Nie je vždy nutné kupovať sedlo šité na mieru. Skúsený predajca vie vo väčšine prípadov nájsť aj konfekčnú veľkosť sedla, ktorá dobre sedí a v prípade potreby (zmena tvaru chrbta vplyvom tréningu, alebo opadnutie chrbta kvôli nútenému kľudovému režimu koňa a pod.) vie sedlo znova prispôsobiť.

Je tu možnosť prispôsobiť sedlá aj pre problematické prípady, resp. pre špeciálne tvary chrbtov.

Meranie a pasovanie sediel je pre Silviu na prvom mieste, pretože chce zabezpečiť pohodlie Vás aj Vášho koňa a správny vplyv a komunikáciu medzi Vami a Vaším koňom.

Príde za Vami do stajne, aby ste mohli priamo na Vašom koni vyskúšať viacero sediel. Zmeria ho a nájde správnu možnosť. Poradí vám, ako správne napasovať sedlo na chrbát Vášho koňa.

„U nás sa všetko točí okolo sediel,“ konštatuje s úsmevom Silvia, „pretože ako už bolo povedané, sedlo je jedným z najdôležitejších komunikačných nástrojov medzi jazdcom a koňom a musí perfektne pasovať koňovi aj Vám, pre obojstranné potešenie z jazdenia.“

sedlo, pasovanie sedla, pasovanie sediel, meranie sediel, sedlárstvo, úprava sediel

Silvia Turan od roku 2004 vlastní obchod s jazdeckými potrebami LEOMAX a radí pri kúpe sediel, pri čom sa špecializuje aj na ich meranie a pasovanie. Vďaka nepretržitému vzdelávaniu sa u výrobcov sediel a partnerovi v Rakúsku a po širokých praktických skúsenostiach, Vám môžem poskytnúť poradenstvo, ktoré je overené v praxi.

Sedlá sú upravované v rakúskej dielni majstrom Gunterom Keglovitsom, s vyše 30 ročnou praxou.