Potrebuje váš kôň zimnú deku? Čo všetko môžete spraviť, aby ju nepotreboval, aj keď pre určité skupiny koní je nevyhnutná, na čo si teda dať pri dekovaní pozor.
V prípade všetkých koní, poskytnutie dobre sediacich nepremokavých diek rôznej gramáže môže majiteľom koní pomôcť udržať koňa v dobrej kondícií a pohode, bez ohľadu na vonkajšiu teplotu.
V chladnom období je dôležité správne kŕmenie a udržanie koňa v suchu. Oboje je rovnako dôležité.
Dekovanie a seno
Udržiavajte koňa v suchu
Kedy dekovať
Výber deky
Mýty o dekovaní
Dekovanie a seno
Dekovanie koní býva pre majiteľov tréningom vytrvalosti a trpezlivosti. Dekovanie je náročné, pretože si vyžaduje neustálu pozornosť. Nasadiť deku v správnom čase a rovnako ju včas dať z koňa dole. Výber správnej deky (diek) tiež nie je jednoduchý. Ovplyvňuje ho kondícia koňa (vek, problémy, výživový stav … ), počasie – kombinácia aktuálnej teploty, vetra, dažďa, snehu … .
Dekované kone ušetria viac energie, ako kamaráti bez diek. Termoregulácia je pre kone energeticky náročná.
Jedna štúdia sa zaoberala vplyvom dekovania počas klesajúcich teplôt na spotrebu sena a zmeny telesného stavu.
– V štúdií bolo 16 koní.
– 8 dekovaných a 8 bez deky.
– Kone dostávali deku až keď teplota klesla pod 5 stupňov C.
– Priemerné skóre telesného stavu koní na začiatku štúdie bolo 5,5.
– Kone boli ustajnené v suchom priestore s prístreškom.
– K dispozícií mali okrúhly balík sena, ku ktorému mali neobmedzený prístup. Seno sa skladalo z tráv a strukovín. Balíky boli pred podávaním odvážené a zabalené do siete s otvormi 4,45 cm. Balíky boli umiestnené do kruhových kŕmidiel, aby sa obmedzil odpad.
– Príjem sena bol odhadnutý ako rozdiel medzi senom zjedeným, mínus odpad.
Štúdia bola rozdelená do troch období na základe spotreby guľatého balíka.
1. 29. december – 06. január, priemerná teplota -2,7 stupňa.
2. 07. január – 12. január, priemerná teplota -8,5 stupňa.
3. 12. január – 21. január, priemerná teplota – 12 stupňov.
Teplota počas celej štúdie sa pohybovala od 5 do – 23 stupňov.
Dekované kone zjedli v priemere 2,3 % svojej telesnej hmotnosti denne, kone bez diek zjedli 2,5 %. Dekovaný kôň s hmotnosťou 476 kg zjedol za 24 hodín 11 kg sena, kým nedekovaný zjedol 12 kg sena. Rozdiel je teda 1 kg sena.
Dekované kone mali na konci štúdie mierny prírastok hmotnosti – 7,3 kg, iný rozdiel v stave koní nebol.
Niektoré kone si udržia svoju telesnú hmotnosť počas celej zimy, pri dostatočnom a kvalitnom prísune krmiva, vhodného v zimných obdobiach. Dobré je zvýšiť množstvo podávanej vlákniny a tukov. Väčšinou to znamená len zvýšenie dávok a pridanie niektorých vitamínov a minerálov potrebných pre optimálne zdravie.

Udržiavajte koňa v suchu
Kone v mnohých oblastiach vydržia chladné teploty a snehom pokryté polia. Príjem dostatku sena poháňa fermentáciu v zadnom čreve a toto je najdôležitejším zdrojom tepla pre kone žijúce v chladnom podnebí.
Zásadné je však zostať v suchu. Drobné zrážky, pokiaľ nejde o silný, alebo dlhšie trvajúci dážď, ku ktorému sa pridá vietor, väčšinou nie sú problém. V nepriaznivom počasí deky koňom veľmi pomáhajú, treba však zvoliť správnu deku, pravidelne a často ju kontrolovať, aby bolo isté, že deka dobre sedí a neodiera koňa.
Kedy dekovať
Zdravé kone majú neuveriteľnú toleranciu voči chladnému počasiu, najmä ak sú na podnebie zvyknuté. Sú však kone, ktoré sú na chlad náchylné.
Ako rozoznáme, že kone vyžadujú dodatočné teplo, ktoré im deka poskytuje?
– Ak kôň nemá prístup k úkrytu (stajňa, trojstranný prístrešok), ktorý by ich chránil pred dažďom, snehom a vetrom.
– Ak vidíte, že sa kôň chveje, deka a pridané krmivo sú vhodné opatrenia, aby ste koňa ochránili pred chladom. Extra krmivo udrží aktívnu fermentáciu zadného čreva, čo zasa zvýši vnútornú produkciu tepla.
– Ak kôň nemá na začiatku chladnej sezóny optimálny stav – či už ide o kone, ktoré sa zotavujú, alebo majú celkovo problém priberať.
– Choré kone.
– Tak isto staršie kone a kone, ktoré majú jemnú srsť, ťažšie udržiavajú teplo, preto je deka v ich prípade dobrou stratégiou v manažmente koňa.
– Kone, ktoré boli ostrihané, potrebujú deku.
– Ak vidíte u koňa nekomfort.

Výber deky
Výber deky je asi najťažšou úlohou. Pokiaľ je váš kôň zdravý, je to jednoduchšie, pravdepodobne si vystačíte celú sezónu s jednou, kvalitnou dekou. Ak je váš kôň starý, chorý, alebo má horší výživový stav, či problémy priberať z akéhokoľvek dôvodu, môže sa stať, že budete potrebovať deku univerzálnejšiu, resp. dve deky, vzhľadom na širokú škálu teplôt a rôzne vplyvy zlého počasia, ktoré sa vo vašej oblasti vyskytujú.
Väčšina diek má v popise, do akých teplôt sa hodia. Takže najprv zhodnotíte stav koňa – od akých teplôt deku potrebuje a potom nájdete deky, ktoré vyhovujú. Tento výber vám už objasní aj to, ako dlho a často budete deku používať, čo je dôležité aj pre výber správneho materiálu.
V prvom rade, tieto deky by mali byť vodeodolné a priedušné, pokiaľ ide o deky výbehové, v prípade diek stajňových vodeodolné byť nemusia.
Najmä v prípade výbehových diek, ak je kôň vonku s inými koňmi, alebo ak sú vo výbehu stromy, je dôležitá aj pevnosť materiálu, aby deka vydržala čo najdlhšie.
Veľmi dôležitá je aj podšívka. Existujú rôzne druhy. Niektoré sú len príjemné na telo, udržiavajú srsť v dobrom stave. Iné sú antibakteriálne, alebo dokážu vysušiť vášho koňa, čiže ich môžete dať aj na mokrého koňa. Nie všetky deky sú totiž vhodné na to, aby ste ich mohli dať na mokrého koňa. Preto je častokrát dôležité najprv zaviesť koňa pod strechu, počkať kým vyschne a až potom naň dať deku. Ideálne pre takéto prípady je mať deku, ktorá má schopnosť koňa vysušiť. Ak takúto deku nemáte, môžete medzi koňa a deku vložiť slamu, aby mohol vzduch cirkulovať a srsť mohla schnúť. Toto je ale len dočasné riešenie, pretože deku budete musieť dať dolu a vymeniť ju za suchú. Takže potrebujete viac diek.
Zapínanie deky je rovnako dôležité. Udržiava deku na vašom koni a zároveň, malo by byť jednoduché na zapnutie a rozopnutie pre vás, ale nie pre vášho koňa!
Gramáž diek závisí na prvom bode – stave koňa a počasia, do ktorého deku potrebujete. V tomto prípade má perfektne prepracovaný systém práve spoločnosť Bucas, ktorá umožňuje „vrstvenie“ diek.
Nezabudnite si preveriť akým spôsobom je potrebné zmerať koňa, pretože spôsob merania sa môže líšiť pri každej značke, takže deka veľkosti 130 jednej značky môže byť úplne iná veľkosť pri inej značke.
Správne sediaca deka je veľmi dôležitá. Nesmie koňa odierať, nesmie sa zamotať do popruhov, alebo látky, ktorá sa posúva nesprávnym smerom.

Mýty o dekovaní
Na tému o dekovaní koní nájdete množstvo diskusií. Názory v nich sú často protichodné. A v mnohých sa vyskytujú mýty o dekovaní koní.
Kone žili tisíce rokov a prežili bez toho, aby ich ľudia dekovali. Čo ale potrebujú dnešné kone? Je lepšie dekovať, alebo nie. Kým kone žili bez zásahu ľudí, postupne sa vyvíjali a dokonalo sa prispôsobovali prostrediu, v ktorom žili. Vedeli, kedy a kam sa premiestniť, aby našli potrebné kŕmenie, vodu a mohli sa ukryť pred počasím. Nezabúdajme, že sa nedožívali tak vysokého veku, ako sa dožívajú kone pri našej starostlivosti.
Tu je zopár mýtov o dekovaní:
Mýtus č. 1 – Ak potrebujete vetrovku, kôň potrebuje deku
Takto sa nedá určiť, či váš kôň potrebuje deku, alebo nie. Uvedomte si, že kým vy by ste najradšej vytiahli „páperku“, mnoho ľudí okolo vás chodí len v ľahkej vetrovke na tričku s dlhým rukávom, alebo naopak.
Štúdie ukazujú, že zdravé dospelé kone tolerujú teploty okolo 5 stupňov bez zníženia vlastnej teploty.
Mýtus č. 2 – Dekovanie znižuje rast srsti v zime
Koňom rastie srsť na základe dĺžky dňa, nie na základe teploty vonku. Stáva sa, že s kratšími dňami sa v mnohých oblastiach znižujú aj teploty.
Mýtus č. 3 – Akákoľvek deka je lepšia ako žiadna deka
Niektoré deky môžu spôsobiť viac škody ako úžitku. Zle priliehajúce deky môžu spôsobiť odieranie a zranenia, ak sa kôň zamotá do popruhov, alebo voľného materiálu. Kone sú schopné zvládať chladné počasie, pokiaľ je ich srsť suchá, takže mokrá deka je horšia ako žiadna.