🍀Včera sme trénovali s Haničkou. Pracovali sme na 🍀zlepšení sedu, s čím samozrejme súvisí aj „dávanie“ pomôcok.
Naše kone sú veľmi jemné.🐎 Ako všetky kone.🐎 Keď im sadne na zadok mucha, presne vedia, že tam sedí a kde sedí. Tak na čo potrebujeme tlačiť do koňa a ďalšie iné „pomôcky“?
Ak kôň nerobí, to čo od neho chcem, začnem zisťovať dôvod.
🍀1. V akom som stave?
Uvoľnenie, správnosť sedu … a tu sme hneď prišli na problém číslo jedna, ktorý máme všetci a to je prirodzená krivosť nie len koní, ale aj ľudí. A tak Hanka vydýchla, uvoľnila sa, upravila a požiadala koňa znova. A Marko spravil, čo mal a ako bonus, v úžasne korektnom postavení vlastného konského tela. Predtým, keď Hanka nesedela správne, ani jeho postavenie tela nebolo správne.
Ak by zatlačila a vyžadovala prevedenie cviku mysliac si, že to robí dobre, ale kôň neposlúcha, situácia by bola iná. Kone začnú tuhnút, niektoré začnú byť nervózne, odmietať … doplnte si, tu by sa dalo písať veľmi veľa

Ak zistím, že skutočne všetko robím
🍀2. Je kôň v poriadku a pripravený na danú vec fyzicky, mentálne, má dostatočné znalosti?
Veľmi široká téma, ktorá súvisí od kopýt, cez zuby, sedlo, bolesť … iné fyzické stránky až po jeho mentálnu pohodu, ako aj pripravenosť na danú požiadavku – stupeň výcviku … Marko bol po týchto stránkach pripravený a týmto témam sa v tomto príspevku nebudeme venovať.
🍀3. Čo všetko sa deje v danom okamihu?
Hanka dala pomôcku. Ja som videla, ako Marko jemne preniesol váhu, aby jej vyhovel, ale v tom mu na pleci na druhej strane tela pristála čierna mucha. (Aktuálne s týmito muchami bojujeme, štípu a pijú krv a je to s nimi skutočne peklo.) Videla som, že Hanka na okamih zamrzla. Požiadala som ju, aby sa uvoľnila a len udržiavala „pomôcku“. Marko zahnal muchu, v ďalších dvoch krokoch sa olizol sa, „prežul si“ a našiel rovnováhu a okamžite pokračoval s krásne tvarovaným telom vo vykonaní Hankinej požiadavky.
Ak niekedy kôň neodpovedá hneď, príčin môže byť veľa, aj takých, ktoré ste si možno neuvedomili. Napriek tomu, že Marko včera kráčal dokola po jazdiarni na obe ruky celý tréning (na čo teda rozhodne nie je zvyknutý), ochotne spolupracoval a ochotne Hanku učil. Celý čas bol bdelý, zapojený a jasne jej dával najavo, kedy našla to správne uvoľnenie a správny sed.
PS: Správny sed nie je doležitý len pre dávanie pomôcok, ale aj pre zdravie koňa a VAŠE zdravie. Pokiaľ nejazdíte korektne, odrazí sa to nie len na koňovi, ale aj na vašej pohybovej sústave.