K príbehu o našom dôchodcovi Žiarikovi, mi prišli od vás rôzne otázky a preto som vám pripravila tento „info“ článok.

🦄 Žiarik má 33,5 roka. Pred 9 rokmi sme sťahovali všetky kone z Bratislavy, pretože sme sa chystali sťahovať aj my. Približne rok na to, pred 8 rokmi, hneď, ako sme mali v novom domove vytvorené podmienky pre kone, sťahovali sme naše koňky domov.

Okrem Žiarika. Vtedy mal 25 rokov, svoje veľké stádo a milovanú kobylku, s ktorou trávil väčšinu času. Túto kobylku som mala kedysi v základom tréningu. Po jeho absolvovaní pokračovala ďalej a so Žiarikom sa znova stretli po niečo vyše roku. Okamžite sa spoznali a nadviazali na staré priateľstvo.

🍀A tak nastala dilema. 25 ročný kôň, síce ešte aktívny, stále sme jazdili, ale predsa len stále menej. Ako dlho tu ešte asi bude? Vzhľadom na plemeno a rôzne skúsenosti, odhadovali sme už len pár rokov. Brať ho domov, kde v tom čase ešte nebola pastva a výbeh oproti tomu, v ktorom bol teraz (obrovská pastvina s trávou, bylinami, kríkmi a kúskom lesa), bol maličký a spoločnosť by mu robili dvaja valachovia a ja a práca so mnou? Alebo mu dopriať na ten čas, čo mu zostáva spomenuté pastviny, stádo a priateľku (a postupne nie len jedna kobylka trávila čas v jeho blízkosti)?

🍀Nebolo to jednoduché rozhodovanie, ale zvíťazil rozum a Žiarik zostal so svojim stádom. 🍀

🍀Hľadajte to, čo je pre vášho dôchodcu najlepšie❤. Aj keď to nie je vždy jednoduché. 🍀

🦄 POHYB: Pre starého koňa je najlepšie, keď sa môže slobodne pohybovať toľko, koľko potrebuje. Predchádzate tak stuhnutiu, ktoré je u týchto koní stále častejšie, najmä, pokiaľ stoja pol dňa alebo ešte viac v boxe. Žiarik bol v rôznych ustajnenia. Väčšinu života bol box súčasťou ustajnenia, občas sme boli v ustajnení s prístreškom a výbehom. Napriek tomu mu najviac vyhovuje práve pastvina bez boxu, kde si on organizuje kedy a kam pôjde. Samozrejme, nie každý kôň zvláda takéto ustajnenie, ale rozhodne mu treba dať na výber a zistiť, čo mu vyhovuje najviac.

🍀Pohyb je pre starého koňa nevyhnutný pre fyzickú a mentálnu pohodu, ako aj pre trávenie, ktoré sa s vekom tiež môže zhoršovať.

🦄 AK SA BOJÍTE ZIMY (?!): U starších koní sa pomaly zhoršuje termoregulácia. Na zimu sa treba pripraviť. Dekovanie u koní od určitého veku, vzhľadom na ich kondíciu a celkový komfort, by malo byť samozrejmé. Netreba dekovať preventívne, ale treba si dôchodcov odsledovať a zariadiť sa podľa toho. Zima nebýva až taký nepriateľ, pokiaľ ide o nízke teploty, horší je vietor, dážď – sychravé počasie, aj keď sú teploty ešte nad nulou.

🍀Pokiaľ máte dobrú deku, dôchodca sa môže hýbať, má spoločnosť iných koní a má sa kam schovať, mali by ste zimu zvládnuť bez problémov.

🦄S vekom prichádzajú rôzne problémy, ako napríklad ARTRÓZA. Na jednej strane to vyzerá tak, že v boxe je teplejšie, takže by to malo byť pre staršieho koňa komfortnejšie, ale na druhej strane stuhnutie u týchto koní sa omnoho ťažšie rozhýbe a môže byť viac bolestivé. Ak máte koníka vonku zadekovaného a na noc použijete zateplovacie bandáže, plus sa môže hýbať, trávi čas v spoločnosti kamarátov, komfort mu v rámci možností zabezpečíte.

🍀Samozrejme, nezabudnite sledovať vášho konkrétneho dôchodcu a hľadajte riešenia a zistite, čo mu vyhovuje najviac.🍀

🦄TEPLO?: Ako sme si povedali, termoregulácia u starších koní sa postupne zhoršuje. Práve preto často býva problémom leto, stále väčšie horúčavy a v posledných rokoch pribúdajúce výkyvy teplôt, ktoré starší organizmus zvláda oveľa horšie. Preto nezabudnite sledovať dôchodcu aj v lete, vytvorte mu chládok, pomôžte mu dekami proti hmyzu, repelentmi a pod.

🦄Opatrne s CHLADENÍM! Výkyv spôsobený sprchovaním nemusí staršiemu koňovi spraviť dobre. Nechajte ho na voľno a skúste, či má vôbec o sprchu záujem. Niektoré staršie kone sa nechcú sprchovať aj kvôli rôznym problémom s pohybovým aparátom, napríklad v prípade artróz sa mu studený kúpeľ nemusí páčiť. Vždy môžete použiť špeciálne bylinkové šampóny, ktoré nie je potrebné oplachovať. Rozriedite ich vo vedierku s vlažnou vodou, necháte ich „schváliť“ vašim dôchodcom a ak s tým súhlasí, špongiou nanesiete. U nás na takýto „kúpeľ“ v lete stoja všetci a predbiehajú sa (a to nie sú dôchodcovia). Počas horúcich dní ich osvieži oveľa viac, ako studená sprcha, ktorá na chvíľu pomôže ale pocitovo potom často je horúčava ešte horšia, ak nemajú možnosť schovať sa do chladnej budovy.

🦄KŔMENIE: Kŕmenie je veľmi komplikovaná kapitola. Žiarik už niekoľko rokov nemá skoro žiadne zuby. Vpredu sú ešte rezáky, ale seno ani klasické doplnkové kŕmenie („jadro“ – musli, granule a pod.) už niekoľko rokov nie je schopný zjesť. Okrem toho pred pár rokmi mal problémy s pečeňou, takže k tým zubom ešte musíme hľadať také zložky, ktoré sa hodia do jeho diéty.

Veľmi dôležitá pre neho je pastva. Zatiaľ to vyzerá tak, že z pastvy ešte dokáže dostať určité množstvo vlákniny a živín.

🍀A čo je zároveň veľmi, veľmi podstatné, je samotné pasenie. Pre koňa je to najprirodzenejšia vec na svete. Chodí po lúke a vyhľadáva si rôzne druhý tráv, bylinky, občas nejaké lístie, ktoré je ešte schopný zjesť a ku kríkom, alebo kôre stromov si aspoň privonia. Je to veľmi, veľmi dôležité pre jeho mentálne zdravie. Slobodný pohyb, prirodzené vyhľadávanie potravy, určitá rozmanitosť, toto všetko ho udržiava v „pohode“ (pri tomto procese sa vylučujú endorfíny). Ešte aj v čase, keď pastva nie je, na veľkých pasienkoch vidíte kone s nosmi na zemi, ako sa snažia aspoň niečo nájsť, niečo ovoňať, alebo spod snehu vyhrabávajú trávu. Samozrejme, toto správanie je skvelé za predpokladu, že majú k dispozícií dostatok sena.

Ale Žiarik už seno nevie zjesť, takže prichádzajú na rad rôzne náhrady, ktoré mu musia dodať dostatočné množstvo vlákniny, živín a energie. Musíte byť kreatívny a nesmiete to vzdať. Skúšali sme rôzne druhy vlákniny. Niekedy všetko funguje bez problémov a potom si proste koňko povie, že nejakej zložky už má dosť a musíte hľadať znova. Žiarik tak napríklad niekoľko rokov nechcel senné granule, takže sme hľadali a skúšali ako doplniť vlákninu, pretože aj kvôli jeho diéte to bolo komplikované.

Koľko sena zje váš kôň počas cca 24 hodín? A teraz si predstavte, že mu toto musíte „nahradiť“. A potrebuje toho viac, pretože potrebuje viac energie na svoje „fungovanie“.

🦄V ČOM JE INÁ STAROSTLIVOSŤ: Všetci to postupne zisťujete, ako nám pomaly kone starnú.

🙏🏽Práca s nimi postupne začína trvať dlhšie, pretože potrebujú viac času na zahriate, výkony postupne klesajú.

🙏🏽Postupne riešite rôzne zdravotné problémy a s tým prichádza pridaná starostlivosť.

🙏🏽Dekovanie sa stáva bežnou súčasťou a trochu sa komplikuje, pretože postupne potrebujete deky do rôznych teplôt, počasia, takže niekedy, najmä keď je sychravo, máte pocit, že len meníte deky, alebo ich dávate hore – dole. (Aj keď Žiarik bol odolný, s dekovaním sa začínalo celkom neskoro. Častokrát mladšie kone už deky potrebujú, kvôli oslabenej imunite a rôznym zdravotným problémom – zvažujte u každého koňa individuálne). Tým, že deku nosia častejšie, potrebujete ich viac, treba ich prať, občas opravovať, uskladňovať … .

🙏🏽Pokiaľ dávate zateplovacie bandáže, určite musíte mať viac sád, pretože sa rýchlejšie špinia, navlhnú a pod. Samozrejme nezabudnime na čas, ktorý trávite nasadzovaním (či už dávate podložky a klasickú bandáž, alebo priamo „zateplováky“ na suchý zips) skladaním a ich udržiavaním.

🙏🏽Deky a masky proti hmyzu rovnako, nasadzovanie, skladanie a ešte častejšie pranie.

🙏🏽Ale asi najnáročnejšia kapitola pri starostlivosti je kŕmenie. Hlavne v prípade bezzubých koní, musíte myslieť na to, ako si rozložiť čas, aby sa vám krmivo dostatočne rozmočilo a mali ste ho včas pripravené. Rozhodne sa pripravte na to, že „bezzubých“ dôchodcov nemôžete kŕmiť dva krát denne, ale podľa ich kondície často 4 – 6 krát. (Pokiaľ sa zvládajú pásť, tak v tomto období počet príkrmov môže byť menší, ale v obdobiach, kedy nie je k dispozícií pastva, musíte počítať so zvýšením). Zohľadňujete množstvo, ktoré je schopné vojsť bezpečne do žalúdka koňa, čas trávenia, aby váš dôchodca na staré kolená nedostal žalúdočné vredy, zohľadňujete celkový komfort koňa. Takže tu máme celkom dosť času navyše na prípravu krmiva a samotné kŕmenie, pretože jednu dávku môže „bezzubko“ podľa individuálnej šikovnosti, individuálneho spôsobu jedenia a chuti do jedla jesť až 20 – 60 minút. Samozrejme, časom nájdete rôzne riešenia a zlepšováky, ktoré budú vám a vášmu dôchodcovi vyhovovať, ale aj tak to bude stále čas navyše a doslova ťažké kilá krmiva. A predstavte si tieto komplikácie v zime, kedy potrebuje najviac kŕmenia, pretože vonku ho má najmenej, je sychravo a chladno, takže meníte deky, bandážujete … .

🦄🍀Ak chcete dopriať svojmu starému parťákovi kvalitný dôchodok, rozhodne to nie je vôbec jednoduché. Nie je jednoduché rozhodnúť sa o správnom mieste a rozhodne nie je jednoduchý, ani lacný, manažment takéhoto koňa. Ale za všetko, čo pre nás počas života urobili, si to myslím zaslúžia. 🍀🦄

🦄🍀🙏🏽Ďakujem @Silvia Potočná a @Vojto Potočný za starostlivosť a hľadanie rôznych alternatív a riešení v rámci možností a obmedzení. Myslím, že ak by si mala čas, môžeš začať písať knihu na tému starý kôň, pretože to, čo je dnes na trhu … . 🙏🏽🍀🦄