Šípky dobre pozná každý z nás. Na jar ich kvety krásne voňajú a neskôr plody sušíme na čaj, alebo robíme džem, či sirup. Na jeseň a v zime boli šípky hodnotným kŕmením pre divoké kone. Ako im pomáhali? Imunita, artróza, kosti, chrupavky, kopytá, srsť, koža, obehový systém, žalúdočné problémy.

– Šípky sú silné antioxidanty, ktoré neutralizujú voľné radikály a majú prirodzené tonické vlastnosti. Chránia telo pred rôznymi ochoreniami.

– Šípky sú spojené s prirodzenou očistou tela a pomáhajú odstraňovať toxíny, čo prospieva zdravej funkcií pečene, obličiekobehového systému.

– Úloha šípok pri podpore imunityzápaloch je daná ich vysokým obsahom vitamínu C. Na rozdiel od ľudí, väčšina koní nepotrebuje dopĺňať vitamín C, pretože jeho dostatočné množstvo sa tvorí v zdravej pečeni. Pokiaľ má kôň zdravotné problémy (vrátane alergických reakcií) a potrebujete doplniť vitamín C, šípky sú skvelým pomocníkom.

Artritída – výskum spoločnosti Osteoarthritis Research Society International potvrdil, že proteín prítomný v šípkach by mohol koňom pomôcť tým, že zabráni vzniku osteoartritídy posilnením imunitného systému, čím ochráni tkanivo kĺbov pred zložkami, ktoré im škodia.

Udržiavajú zdravie kĺbov, pohyblivosť a zachovávajú prirodzenú tvorbu chrupaviek a spojivového tkaniva. Sú obzvlášť cenné pre kone s unavenými kĺbmi, ovplyvnené vekom alebo opotrebovaním.

Najmä vysoký obsah galaktolipidov pomohol šípkam v posledných rokoch k väčšej obľube. Komplexné zlúčeniny mastných kyselín a cukru znižujú citlivosť na bolesť pri problémoch s kĺbmi a artróze a zaisťujú väčšiu pohyblivosť. Vďaka svojim pozoruhodným protizápalovým vlastnostiam, ktoré boli v štúdiách niekoľkokrát preukázané, sa šípky osvedčili ako účinná a úplne prirodzená pomoc koňom s problémami s artritídou.

– Okrem vitamínu C sú šípky skutočnými bombami životne dôležitých látok. Obsahujú celú zbierku životne dôležitých vitamínov, od A, D a E cez vitamíny B komplexu až po vitamíny K a P, ako aj vysoké koncentrácie beta-karoténu a flavonoidov. Minerály a stopové prvky, ako sú vápnik, železo, meď, horčík, sodík, fosfor a zinok, sú tiež prítomné v značnom množstve. Obsahujú tiež omega mastné kyseliny. Tie ale však váš kôň pravdepodobne získa v dostatočnom množstve zo sena a jadrového krmiva. Obsahujú aj železo a prírodný biotín.

Kopytá. Vďaka biotínu podporujú rast zdravého kopyta, zlepšujú stav srsti, hrivychvosta. Životne dôležité látky, ktoré obsahuje, zvyšujú prekrvenie kapilár a rohoviny kopyta, čo má obzvlášť pozitívny vplyv na pacientov s laminitídou a rizikových kandidátov – ale pozor na vyšší obsah cukru, aby ste ich vedeli vhodne zaradiť do diéty pre tieto kone, u ktorých je nutné cukor obmedzovať.

– Boj s parazitmi? Dôvodom sú ich chlpaté jadrá šípok, ktoré črevné parazity vôbec neocenia. Bránia vývoju červov a vyháňajú ich. Prírodné pektíny v šupke šípky zároveň zaisťujú, aby sa črevná sliznica mohla opäť regenerovať.

Nevýhody

– Ak by ste svojmu koňovi dodatočne doplnili vitamín C, môže sa stať, že sa objaví hnačka. V tomto prípade šípky prestaňte podávať.

– Ak má kôň problémy so schvátením/laminitídou alebo problémy s metabolizmom alebo inzulínom, mali by ste vedieť, že šípky majú vysoký obsah cukru. Tak isto sa nehodia v prípade alergií, u ktorých je nutné cukor vylúčiť.

Podávanie

– Pripravte čaj. Šípky rozdrvte, zalejte horúcou vodou, nechajte vylúhovať, zlejte a čaj pridajte do krmiva.

– Šípky rozdrvte a jednoducho ich pridajte do krmiva.

– Podávajte ako odmenu pri práci.

Zber a sušenie šípok

Zber a sušenie šípok je trochu náročné. Zrelé červené šípky zbierame na jeseň. Oberať ostnaté kríky vôbec nie je jednoduché a zaberie to veľa času a námahy. Sušenie je taktiež časovo náročné. Ideálne je sušiť ich na teplom mieste, ale môžete použiť aj sušičku alebo rúru. Treba ich pravidelne kontrolovať a obracať, aby nezačali plesnivieť. Šípky sa väčšinou sušia niekoľko dní. Správne usušené šípky by mali byť krehké a mali by sa dať sa ľahko rozdrviť.

Kto má tento proces za sebou, určite ocení šípky v našej ponuke :) Na záver môžeme povedať, že šípky sú skvelým a zdravým doplnkom. Nedá sa však na ne spoliehať ako na jediný doplnkový zdroj látok, ktoré sme spomínali. Pokiaľ by sme ich totiž chceli podávať v takom množstve, aby kôň dostal v plnej miere spomínané zložky, museli by sme podávať príliš veľké množstvá, čo by zároveň znamenalo priveľký príjem vitamínu C a hrozila by koňom hnačka. Ale podávanie správneho množstva na jeseň a počas zimy na prilepšenie, v prípade zdravotných problémov, alebo ako odmenu pri práci, vaše kone určite ocenia.