Letná vyrážka – alergia na hmyz – dnes už ide o jednu z najbežnejších alergií. Aj keď je známa ako „letná vyrážka“, bohužiaľ sa tento problém neobmedzuje len na toto obdobie. Začína postupne v marci, v lete dosahuje svoj vrchol a koncom jesene sa mierne zlepšuje. Počas 6 – 7 mesiacov predstavuje táto choroba pre majiteľov postihnutých koní obrovskú výzvu – finančnú aj chovateľskú. V niektorých prípadoch dokonca ešte dlhšie. Tento problém sa pokojne objaví dokonca aj v decembri, alebo februári. Ak je zima teplejšia, niektoré druhy hmyzu akoby s radosťou robili problémy.

Základné informácie

Riziková skupina: robustné plemená koní.
Spúšťač: uhryznutie hmyzom
Diskutované príčiny alergie:
– intenzívna pastva koní na pastvinách, ktoré sú bohaté na energiu a bielkoviny
– obezita (EMS, cukrovka); málo cvičenia
– očkovanie, lieky
– škrob alebo kŕmna zmes bohatá na uhľohydráty
– zhoršená funkcia čreva
– nedostatok výživy alebo metabolizmu (stopové prvky – zinok, mangán)
– stres (fyzický a psychický)
– nepriaznivé vplyvy prostredia (ťažké kovy, ozón, toxíny z životného prostredia, pesticídy, konzervačné látky atď.)
Príznaky: miesto vpichu môže opuchnúť, svrbenie, po ktorom nevyhnutne nasleduje škriabanie

Kone trpiace alergiou na hmyz majú často ďalšie problémy.
Sekundárne infekcie v ranách od hmyzu alebo na miestach, ktoré si škriabu.
Stres, ktorý sa neustálym oháňaním po hmyze zvyšuje, negatívne ovplyvňuje hormonálnu rovnováhu a trávenie koňa (u týchto koní nie sú nezvyčajné slabé koliky, hnačky alebo žalúdočné vredy). Stres môže spôsobovať aj „neusporiadané“ stádo, alebo neustála zmena koní v ňom. Rovnako zmeny prostredia, či už zmeny ustajnenia, alebo cesty na preteky a podobne.
– Tieto kone musia mať na sebe špeciálnu deku a nedostatok slnečného svetla, ktoré dopadá na telo koňa môže mať negatívny dopad na imunitný systém (nedostatok vitamínu D).
– Na imunitný systém negatívne vplýva aj stres a problémy s trávením.

Starostlivosť o koňa s letnou vyrážkou / alergiou na hmyz

Úplným základom pre tieto kone mechanická bariéra – kvalitná maska a deka proti hmyzu. Dnes ich na trhu nájdete široký výber.
Masky klasické, s ušami alebo bez uší, s rozšíreným nosom, alebo so strapcami v časti nosa.

Pri dekách je výber ešte väčší. Rôzne druhy materiálov, ktorých úlohou je napríklad:
– nevpustiť dnu hmyz
– nevpustiť dnu extra malý hmyz
– dovoliť pokožke koňa dýchať a zabezpečiť, aby sa nepotil ani počas tých najhorúcejších dní
– zabezpečiť UV ochranu (rôzne úrovne)
– odrážať slnečné lúče

Pre prípad skorých jarných a neskorých jesenných dní, kedy je chladnejšie, premenlivé, často daždivé počasie, niektoré deky majú vodeodolnú vrchnú časť od krku po zadok, aby chrbát koňa zostal v suchu a kôň neprechladol, alebo nemal neskôr problémy s chrbtom.

Nezabúdajte, že túto deku bude váš kôň nosiť ako „vôl kožu“. Preto sa zamerajte aj na komfortné prvky pre vášho koňa, ale aj pre vás, pretože pri starostlivosti o koňa s ňou budete často manipulovať. Niektoré strihy sa navliekajú cez hlavu, iné sa dávajú ako klasické výbehové a stajňové deky. Dôležitá je aj podšívka v problematických oblastiach, ako je napríklad kohútik, hrudník – plecia, aby bola koňovi príjemná a dovoľovala mu pohodlne sa pohybovať. Špeciálne strihy, ako „šípky“ na pleciach, rovnako poskytujú komfort pohybu koňa. Hľadajte aj kvalitné zapínanie a ďalšie prvky, ktoré udržia deku na koňovi v správnej polohe, aby bolo odhalená čo najmenšia plocha koňa. Uchytenie krku na ohlávku, alebo elastický pás? Uchytenie deky o zadné nohy? Chvostový kryt a jeho upevnenie? Brušný diel odnímateľný alebo pevný? Akým spôsobom sa zapína? Pomáha stabilite deky na koňovi? Otázok, na ktoré by ste si mali odpovedať je skutočne mnoho. Najhoršie je, že si všetko musíte vyskúšať na vlastnej koži. Deka, ktorá má super hodnotenia od všetkých, práve tomu vášmu koňovi sadnúť nemusí. Aj my sme mali perfektnú deku, ale nie pre našu „puberťáčku“, ktorá celý deň nevedela „čo so sebou“, a tak sa nonstop jašila, váľala … a deka sa hýbala a krútila … A pri tom to bola skutočne skvelá deka, ktorá na starších, pokojnejších koňoch plnila perfektne svoju funkciu.

Nezabúdajte na to, že pravdepodobne budete potrebovať deky dve, pretože ich budete musieť pravidelne prať. Je to síce rýchly proces, ale stačí jeden dotieravý hmyz a uštipnutie a tí, čo majú „muchárov“, vedia, aký problém dokáže spustiť.

Ďalším nevyhnutným pomocníkom je repelent. Na jednej stane je veľmi dôležité jeho zloženie (účinné zložky, uv filter, prírodný … ), pretože potrebujete skutočne dobrú ochranu a zároveň ho budete používať omnoho častejšie ako u koní bez problémov s alergiou. Na druhej strane, môžete študovať, koľko len chcete, z praxe už asi všetci vieme, že nič nefunguje na 100 %. Aj keď konečne objavíme účinný repelent, po čase prestáva zaberať, hmyz sa stáva odolným. Hľadanie začína znova. Časom získate niekoľko obľúbených repelentov, ktoré vyhovujú vám aj vášmu koňovi a nájdete si systém v ich striedaní.

Existujú rôzne „mucholapky“ a lapače ovadov a hmyzu, ktoré môžete rozmiestniť najmä v miestach, kde sa kone najčastejšie zdržiavajú. Rovnako môžete použiť aj esenciálne oleje, ktoré môžete aplikovať na deku či priamo na koňa, ale tu si vždy naštudujte správne použitie oleja na koňovi. Predtým, ako ho použijete, „požiadajte koňa o schválenie“. Neviete, či je pre neho ten pravý a ľahko to zistíte tak, že mu ho necháte ovoňať. Pokiaľ sa kôň o olej zaujíma, ovoniava ho oboma nosnými dierkami, určite je olej vhodný. Pokiaľ sa odvracia, skúste hľadať niečo iné a ak rovno odíde, testovaný olej určite vhodný nie je.

Hmyz pomáha odpudzovať aj hygiena prostredia, v ktorom kôň žije. Veterný priestor je pre tieto kone najlepší. Najmä pakomáre sa vyhýbajú pohybu vzduchu.

V prípade niektorých koní pomáha aj zmena prostredia. Rôzne kone sú alergické na rôzne druhy hmyzu. A práve preto niekdy presťahovanie koňa dokáže zmierniť príznaky, alebo ich dokonca úplne eliminovať.

S ošetrovaním svrbenia je to rovnaké, ako s repelentami. Existuje mnoho mastí, olejov, krémov, mliek a rôznych prostriedkov, ale každý kôň reaguje na niečo iné. Podstatné je udržiavať koňa čistého a „namazaného“ tam kde je treba. Najdôležitejšia je prevencia, začať o niečo skôr, ako sa problém vyskytne.

Na rany používajte antibakteriálne alebo zinkové maste, či krémy, podľa stavu problému. Na miesta, ktoré deka nevie zakryť, ako časť brucha medzi stehnami a samotné stehná, môžete použiť mazania na báze vazelíny, ktorá zároveň zabraňuje hmyzu uštipnúť. Pozor však na dlhodobé použitie a správne čistenie, aby pokožka koňa mohla dýchať, aby ste miesto pomoci, nezhoršili jej stav.

Všetky tieto prostriedky testujte na koňovi na malom kúsku, aby ste zistili, či mu vyhovuje. Tieto kone reagujú citlivejšie na rôzne zložky, preto je dôležité preveriť všetko, čo chcete použiť. Počas používania mastí miesta sledujte. Majte pod kontrolou kožu na bruchu a stehnách. Potrebujete zabrániť uštipnutiu, ale aj udržať pokožku zdravú a funkčnú.

Kúpanie. Pre tieto kone býva úľavou a zároveň odstraňuje zápach, ktorý priťahuje hmyz. Kúpte približne raz týždenne. Používajte špeciálne alebo prírodné šampóny. Príliš časté kúpanie  a „drhnutie“ koňa môže zničiť ochrannú vrstvu pokožky, ktorá už aj tak prechádza náročným obdobím.

Na čo si dať pozor: Očkovanie a odčervenie.

Očkovať a odčervovať by ste nemali vo fáze priebehu ochorenia – apríl až október. Mali by ste ich naplánovať mimo tento termín a zároveň očkovať a odčervovať v dostatočne dlhom časovom odstupe, aby mal organizmus čas všetko spracovať a „spamätať“ sa.

Ak podstupujete desenzibilizačnú liečbu, je naplánovanie očkovania ešte náročnejšie. Očkovanie by sa malo uskutočniť minimálne týždeň po a zároveň týždeň pred desenzibilizačnou injekciou. Na začiatku desenzibilizačnej liečby dostáva kôň injekcie na týždennej báze. Neskôr sa interval predlžuje na dva týždne, atď. Musíte stihnúť očkovať vo fáze dvojtýždňového rozostupu medzi desenzibilizačnými injekciami. Tu je obzvlášť dôležité zaočkovať mimo „sezónu“, pretože pokiaľ sa stav koňa zhoršuje, interval medzi desenzibilizačnými injekciami sa skracuje.

Kŕmenie

Kŕmenie je absolútnym základom pre zvládnutie celej situácie. Kôň by mal byť v dobrej kondícií, v prípade koní sa nadváhou sú problémy horšie.
– Zo stravy je potrebné vyradiť všetky cukry (cukor, škrob, frkután, dextróza, melasa a pod.) a obilniny.
– Podávajte dôležité látky na regeneráciu pokožky: mangán, zinok, meď, vitamín A, D, E a B, ako aj msm, chondroitín sulfát, kolagén, omegy.
– Podávať by ste mali aj zložky na podporu a rehabilitáciu tráviaceho traktu.
– Týmto koňom sa odporúča podávať aj konopné výlisky, ktoré obsahujú protizápalové zložky
– Ostropestrec mariánky pomáha detoxikovať pečeň a organizmus, čo je pre tieto kone tiež veľmi dôležité.
– Vyvarujte sa nadmerného prísunu energie a bielkovín, ako aj nadmerného prísunu výživných látok. A s tým súvisí aj ďalší bod.
– Pastviny, na ktoré sa všetky kone tak tešia, pre muchárov nie sú výhrou. V niektorých prípadoch sa pasenie dokonca vôbec neodporúča. Na pastviny by ste kone mali púšťať od rána približne do 14:00, kedy tráva obsahuje najmenej cukrov/škrobov. Stav cukru/škrobu sa mení podľa teplôt, ale aj podľa dĺžky trávy. Tráva pod 5 cm nie je vôbec vhodná, pretože obsahuje veľa cukru/škrobu, ktoré hromadí, pretože potrebuje rásť. Nie len muchári, ale všetky kone by mali ísť na trávu až vtedy, keď má minimálne 15 cm a keď ju spasú na 5 – 10 cm, mali by ísť z pastviny preč. Čím menšia tráva, tým nevhodnejšia pre kone. Pokiaľ tráva tvorí semená, cukor/škrob sa „sťahuje“ do vrchnej časti rastliny. Takže ani táto tráva už nie je pre kone veľmi vhodná. Bližšie sa touto témou budeme zaoberať v článkoch „Alchýmia pastvín“.
Pri púšťaní koní na pastvinu ešte zohľadňujte aj množstvo hmyzu. Najviac ho je hodinu po východe a hodinu pred západom slnka. Sledujte správanie aj počas výkyvov teplôt, alebo búrkových období. Na pastvinách je ho najviac, aby ste teda vedeli odhadnúť, kedy je pre vášho koňa najvhodnejší čas na pasenie. Počas veterných dní je situácia asi najlepšia.

Glucopro obsahuje chondroitínsulfát, kolagén, kyselinu hyalurónovú a MSM, ktoré sú prospečné pre kožu a podporujúci glukosamín a vitamín C, ktoré zlepšújú účinok ostatných zložiek. Zároveň kombinácia zložiek Glucopra prospieva aj pohybovej sústave a imunite.

Ľanový olej obsahuje omega 3-6-9 a vitamíny A, D a E, ktoré tieto kone potrebujú.

MSM je protizápalové a pozitívne pôsobí na kožu.

Liečba

Zatiaľ existujú len alternatívne možnosti liečby:

Desenzibilizácia: V niektorých prípadoch sa dosahujú dobré výsledky pri liečbe pomocou desenzibilizácie. Kôň je desenzibilizovaný na možné insekticídy pomocou niekoľkých injekcií podávaných v určitých časových intervaloch, počas dlhšie trvajúcej liečby.

Autológne ošetrenie krvi: Pomocou autológnej liečby, ktorá sa používa na stabilizáciu imunitného systému a jeho schopnosti reagovať, sa v niektorých prípadoch dosiahla úľava.

Homeopatia: Dobré výsledky dosahuje aj použitie rôznych homeopatických liekov alebo špeciálne pripravených nozód. Odborník na zdravie zvierat s príslušnými znalosťami fytoterapie a dietetiky u koní, môže v kombinácii s homeopatiou dobre slúžiť na zníženie alergickej citlivosti na insekticídy.

Akupunktúra: Existujú tiež pozitívne správy o úspechu pri použití akupunktúry.

Kortizón: V zriedkavých závažných prípadoch môže byť indikované použitie kortizónu. Tu by sa však mali starostlivo zvážiť všetky vedľajšie účinky (nie je vhodný pre kone s EMS, KPU alebo Cushing …).

Vakcína proti alergií na hmyz sa očakáva v roku 2023. Vakcína proti letnej vyrážke, ktorá bola testovaná vo Švajčiarsku, ešte nebola schválená. Prvé výsledky výskumu na koňoch a psoch ukázali, že došlo k významnému zlepšeniu klinických príznakov v testovaných skupinách v porovnaní s placebovými skupinami. Vakcína, ktorá sa skladá z dvoch aktívnych zložiek (aktivácia imunitnej obrany a regulácia počtu eozinofilov v krvi koňa, ktorý je zvyčajne výrazne zvýšený alergickými reakciami), je podľa prvých publikácií údajne dobre tolerovaná. Dlhodobé výsledky však zatiaľ nie sú k dispozícii. Uvidí sa, aké sľubné bude nakoniec očkovanie a do akej miery by vedľajšie účinky mohli spôsobiť problémy. Napriek tomu je dobrou správou, že môžeme dúfať v aspoň trochu úľavy pre naše kone.

Najdôležitejšia vec: Pripravte sa včas na ďalšiu „sezónu“

Ak zareagujete, keď ochorenie prepukne, je už často príliš neskoro. Poznačte si v kalendári termín zimné slnovratu (v decembri). Vtedy začína vaša príprava na ďalšiu sezónu. Ostatné termíny si upravíte podľa lokality, v ktorej sa nachádzate a predošlého sledovania.

Najneskôr v čase slnovratu by ste mali začať s rehabilitáciou tráviaceho systému, pečene a obličiek, pretože tento proces si vyžaduje určitý čas. Musí sa doplniť aj zásoba životne dôležitých látok a posilniť imunitný systém. Živiny pre pokožku a srsť je potrebné zabezpečiť predovšetkým na začiatku výmeny srsti, to znamená v polovici decembra.

Nezabúdajte, že jedna sezóna často nestačí na to, aby ste dosiahli dlhodobý úspech. Ak ste tieto opatrenia nestihli podniknúť, nie je to v zásade beznádejné, len terapia bude náročnejšia a dosiahnete menší úspech. Podľa získaných poznatkov z priebehu ochorenia sa o rok budete vedieť pripraviť lepšie.

Bylinky a domáce lieky

Vynikajúcim pomocníkom sú aj bylinky a domáce lieky, ktoré môžu zmierniť príznaky vášho koňa. Potrebujete chrániť koňa pred uštipnutím, dezinfikovať a ošetrovať rany, bojovať so svrbením.

Bylinky

Žihľava, brezové listy, lipový kvet, kvety harmančeka, koreň lopúcha, cesnak, púpava, citrónová tráva, šalvia, morské riasy, praslička roľná.

Na vonkajšie použitie: listy orecha, mäta.

Domáce lieky

Krémy pre deti, ktorými sa natiera pokožka pod plienkami. Hľadajte tie, ktoré obsahujú tuk a oxid zinočnatý. Upokojujú podráždenú pokožku a zanechávajú na nej ochrannú bariéru.

Nechtíková masť. Nechtík je osvedčená rastlina na vonkajšie ošetrenie rán. Podporuje hojenie a tlmí zápaly.

Masť s dexpanthenolom. Stará o pokožku, pomáha jej regenerácií a udržiava ju pružnú. Zmierňuje svrbenie a zápaly a podporuje hojenie rán. Je vhodná na ošúchanú pokožku, ktorá je častým sprievodným javom pri alergií na hmyz. Jedným z najznámejších komerčných prípravkov je Bepanthen®.

Betadin a betadinové maste. Dezinfikuje po bodnutí a bojuje proti kožným patogénom. Aktívna zložka je jód.

Liečivá hlina je prášok, ktorý sa získava z usadenín sedimentu. Po zmiešaní s vodou vytvorí pastu, ktorá sa aplikuje na postihnuté miesta. Podporuje liečbu rán a zápalov prirodzenou cestou.

Zinková masť má dezinfekčný a hojivý účinok. Funguje dobre na svrbiace a mokvajúce oblasti.

Olej Ballistol je ideálny po zahojení rany na udržanie vláčnej pokožky a podporu rastu vlasov.

Pomocou detského oleja môžete zabrániť, aby sa čierne mušky znova usadili na postihnutej pokožke.

Pupalkový olej upokojuje a stará sa o pokožku. Obsahuje esenciálne mastné kyseliny, ktoré zabezpečujú rýchlejší proces hojenia.

Kokosový olej má liečivý účinok na už poškodené oblasti pokožky a zároveň zmierňuje svrbenie. Uistite sa, že používate organický a za studena lisovaný kokosový olej. Má vysoký podiel kyseliny laurovej, ktorej sa čierne mušky vyhýbajú.

Arnika má hojivé, dezinfekčné a protizápalové účinky na rany. Môžete ju použiť vo forme tinktúry.

Aloe vera má mnoho liečivých zložiek. Môžete ju aplikovať lokálne alebo primiešať do jedla.

Ak svojho koňa pravidelne kŕmite žihľavou, pozitívne ovplyvňujete pokožku a srsť vďaka kyseline kremičitej, ktorú obsahuje. Žihľava celkovo pôsobí podporne na celý organizmus a jej podávanie je vhodné práve pri alergiách.

Niektorým majiteľom postihnutých koní sa osvedčila Bachova kvetinová terapia. Predstavuje alternatívny postup. Kvetinovými esenciami dosiahli zmiernenie príznakov.

Síra sa dá použiť vo forme MSM vnútorne, ale aj vo forme pasty na rany zvonka.

Vlasové tonikum z brezy vraj tiež pomáha zmierniť príznaky.

Ocotová voda, voda:ocot v pomere 9: 1 údajne pomáha zmierniť letnú vyrážku a zároveň má ochladzujúci účinok.

Spomínané domáce lieky nie sú zázračné lieky, pomocou ktorých svrbenie vášho koňa okamžite zmizne. A rovnako ako repelenty a ostatné mazania, na každého koňa môže zaberať niečo iné. Ak hľadáte mierne lieky, alebo podporu liečenia, mali by ste dlhodobejšie dôsledne testovať domáce lieky na postihnutých miestach. Ak budete mať šťastie, váš kôň zareaguje na niektorí prípravok a podarí sa vám šetrne ho zbaviť utrpenia.