Kurkuma (Curcuma longa L.) sa označuje aj ako indický šafran alebo žltý zázvor. Pestuje sa v častiach Číny, Indie, Afriky, Thajska. Kurkuma je vytrvalá rastlina, ktorá sa vyznačuje žltooranžovými oddenkami, ktoré sa nachádzajú vodorovne pod zemou.

Jedlám dodáva horčicovú zemitú arómu a štipľavú, mierne horkastú príchuť.

kurkuma, čierne korenie, antioxidant, artróza, protizápalový účinok, plynatosť, kolika, trávenie, črevná mikroflóra, žalúdočné vredy, rakovinotvorné nádory, plesne, kvasinky, kašeľ, kurkuma pre kone, čierne korenie pre kone, antioxidant pre kone, artróza koní, protizápalový účinok u koní, plynatosť koní, kolika koní, trávenie koní, črevná mikroflóra koní, žalúdočné vredy koní, rakovinotvorné nádory koní, plesne koní, kvasinky koní, kašeľ koní, černé kořené, protizánětlivý účinek, nadýmání, kolika, trávení, střevní mikroflóra, žaludeční vředy, rakovinotvorní nádory, plísne, kašel, černé kořené pro kone, protizánětlivý účinek u koní, nadýmání koní, kolika koní, trávení koní, střevní mikroflóra koní, žaludeční vředy koní, rakovinotvorní nádory koní, plísne koní, kašel koní

Kurkuma pre kone – účinky:

+ Pohybová sústava
– Osvedčila sa pri problémoch s kĺbmi. Podľa jednej štúdie* existujú laboratórne dôkazy o tom, že kurkumín má silné protizápalové vlastnosti. V prípade osteoartritády môže kurkumín znižovať zvýšenú produkciu proteínov zodpovedných za štiepenie chrupavky, znižovať produkciu prozápalovej molekuly a minimalizovať smrť buniek chrupavky.

+ Trávenie
– Zlepšuje na trávenie.
– Podporuje črevnú mikroflóru.
– Pomáha pri plynatosti.
– Pomáha pri hnačkách.
– Pôsobí ako prevencia žalúdočných vredov.

+ Dýchanie
– Pomáha pri kašli a astme.
– Podporuje uvoľňovanie hlienu.
– Pozitívne pôsobí pri infekciách dýchacích ciest.

+ Koža
– Pomáha pri dermatitíde.
– Pomáha pri svrbení pokožky.
– Mnoho majiteľov ju podáva koňom so sarkoidmi.

+ Nervová sústava
– Pozitívne vplýva na mozgové kognitívne funkcie, hlavne u starších koní.

+ Podporuje imunitu

+ Antioxidant, 5x silnejší ako vitamín E

+ Ďalšie účinky
– Antibakteriálne.
– Antivírusové.
– Antialergické.
– Protirakovinové.
– Protizápalové.
– Pomáha čistiť pečeň poškodenú liekmi alebo otravou.
– Čistí krv a podporuje krvotvorbu.
– Pôsobí proti plesniam, vírusom, kvasinkám.
– Podporuje metabolizmus.

Čo by ste mali vedieť:

Kurkumu je vhodné kŕmiť spolu s čiernym korením, ktoré pomáha absorpcií aktívnej zložky do tela. Odporúčame miešať s ľanovým olejom, ktorý je bohatý na omega mastné kyseliny a je dobrý pre kĺby a srsť.

Pozor na to, akú kurkumu kupujete. Na trhu je dnes množstvo produktov v rôznych cenových kategóriách. Ale aby mala kurkuma účinky, ktoré od nej očakávate, potrebujete skutočne kvalitnú kurkumu s dostatočným množstvom aktívnej zložky. Toto je možné zabezpečiť len kvalitným spracovaním a skladovaním. Produkty by mali byť cielene spracovávané a vyrábané, nemali by byť len zostatkom po spracovávaní kurkumy na iné účely. Produkty by mali byť taktiež pravidelne testované na prítomnosť plesní a pesticídov.

Upozornenie:

Zatiaľ neexistuje mnoho štúdií o účinkoch kurkumy na kone (aj keď účinky na ľudí sú preukázané). Aktuálne nie je ani stanovená presná dávka pre kone. V prípade produktov rôznych značiek je odporúčané dávkovanie rôzne, od 10 – 50 g denne. Vplyv na odporúčanú dávku má veľkosť koňa, kvalita kurkumy, či je kurkuma čistá alebo miešaná s čiernym korením, či ju podávate s ľanovým olejom a pod.

Kurkuma nie je vhodná pre žrebné kobyly.

Kurkumín môže pôsobiť na metabolizmus železa v tele koňa, čo môže prispieť k rozvoju anémiu. Kurkuma sa preto neodporúča podávať anemickým koňom alebo koňom s chronickým ochorením.

Podáva sa:

V prípade našej kurkumy podávame na 100 kg váhy koňa 2,5 g kurkumy (400 kg kôň 10 g, 500 kg kôň 12,5 g, 600 kg kôň 15 g). Naša kurkuma je 100 % čistá, bez rôznych doplňujúcich zložiek, cukrov a dochucovadiel. Obsahuje čierne korenie pre lepšiu absorpciu v tele. Dostanete ju v 1 kg a 3 kg balení. Ako každé krmivo, je dobré pridávať postupne.

Doplnky výživy a bylinky nie sú náhradou zdravého životného štýlu a vyváženej stravy. Každý kôň reaguje na doplnky a bylinky inak. Doplnky a bylinky môžu pomôcť pri spomínaných problémoch, ale nie sú liekom. Z tohto dôvodu, ak je váš kôň chorý alebo má zdravotné ťažkosti, je dôležité kontaktovať veterinára.

* Clutterbuck, A.L., A. Mobasheri, M. Shakibaei a kol. 2009. 1171: 428-435.