Kurkuma (Curcuma longa L.) sa označuje aj ako indický šafran alebo žltý zázvor. Pestuje sa v častiach Číny, Indie, Afriky, Thajska. Kurkuma je vytrvalá rastlina, ktorá sa vyznačuje žltooranžovými oddenkami, ktoré sa nachádzajú vodorovne pod zemou.
Jedlám dodáva horčicovú zemitú arómu a štipľavú, mierne horkastú príchuť.

Kurkuma pre kone – účinky:
+ Pohybová sústava
– Osvedčila sa pri problémoch s kĺbmi. Podľa jednej štúdie* existujú laboratórne dôkazy o tom, že kurkumín má silné protizápalové vlastnosti. V prípade osteoartritády môže kurkumín znižovať zvýšenú produkciu proteínov zodpovedných za štiepenie chrupavky, znižovať produkciu prozápalovej molekuly a minimalizovať smrť buniek chrupavky.
+ Trávenie
– Zlepšuje na trávenie.
– Podporuje črevnú mikroflóru.
– Pomáha pri plynatosti.
– Pomáha pri hnačkách.
– Pôsobí ako prevencia žalúdočných vredov.
+ Dýchanie
– Pomáha pri kašli a astme.
– Podporuje uvoľňovanie hlienu.
– Pozitívne pôsobí pri infekciách dýchacích ciest.
+ Koža
– Pomáha pri dermatitíde.
– Pomáha pri svrbení pokožky.
– Mnoho majiteľov ju podáva koňom so sarkoidmi.
+ Nervová sústava
– Pozitívne vplýva na mozgové kognitívne funkcie, hlavne u starších koní.
+ Podporuje imunitu
+ Antioxidant, 5x silnejší ako vitamín E
+ Ďalšie účinky
– Antibakteriálne.
– Antivírusové.
– Antialergické.
– Protirakovinové.
– Protizápalové.
– Pomáha čistiť pečeň poškodenú liekmi alebo otravou.
– Čistí krv a podporuje krvotvorbu.
– Pôsobí proti plesniam, vírusom, kvasinkám.
– Podporuje metabolizmus.
Čo by ste mali vedieť:
Kurkumu je vhodné kŕmiť spolu s čiernym korením, ktoré pomáha absorpcií aktívnej zložky do tela. Odporúčame miešať s ľanovým olejom, ktorý je bohatý na omega mastné kyseliny a je dobrý pre kĺby a srsť.
Pozor na to, akú kurkumu kupujete. Na trhu je dnes množstvo produktov v rôznych cenových kategóriách. Ale aby mala kurkuma účinky, ktoré od nej očakávate, potrebujete skutočne kvalitnú kurkumu s dostatočným množstvom aktívnej zložky. Toto je možné zabezpečiť len kvalitným spracovaním a skladovaním. Produkty by mali byť cielene spracovávané a vyrábané, nemali by byť len zostatkom po spracovávaní kurkumy na iné účely. Produkty by mali byť taktiež pravidelne testované na prítomnosť plesní a pesticídov.
Upozornenie:
Zatiaľ neexistuje mnoho štúdií o účinkoch kurkumy na kone (aj keď účinky na ľudí sú preukázané). Aktuálne nie je ani stanovená presná dávka pre kone. V prípade produktov rôznych značiek je odporúčané dávkovanie rôzne, od 10 – 50 g denne. Vplyv na odporúčanú dávku má veľkosť koňa, kvalita kurkumy, či je kurkuma čistá alebo miešaná s čiernym korením, či ju podávate s ľanovým olejom a pod.
Kurkuma nie je vhodná pre žrebné kobyly.
Kurkumín môže pôsobiť na metabolizmus železa v tele koňa, čo môže prispieť k rozvoju anémiu. Kurkuma sa preto neodporúča podávať anemickým koňom alebo koňom s chronickým ochorením.
Podáva sa:
V prípade našej kurkumy podávame na 100 kg váhy koňa 2,5 g kurkumy (400 kg kôň 10 g, 500 kg kôň 12,5 g, 600 kg kôň 15 g). Naša kurkuma je 100 % čistá, bez rôznych doplňujúcich zložiek, cukrov a dochucovadiel. Obsahuje čierne korenie pre lepšiu absorpciu v tele. Dostanete ju v 1 kg a 3 kg balení. Ako každé krmivo, je dobré pridávať postupne.
Doplnky výživy a bylinky nie sú náhradou zdravého životného štýlu a vyváženej stravy. Každý kôň reaguje na doplnky a bylinky inak. Doplnky a bylinky môžu pomôcť pri spomínaných problémoch, ale nie sú liekom. Z tohto dôvodu, ak je váš kôň chorý alebo má zdravotné ťažkosti, je dôležité kontaktovať veterinára.
* Clutterbuck, A.L., A. Mobasheri, M. Shakibaei a kol. 2009. 1171: 428-435.