U koní, rovnako u nás a mnohých ďalších zvierat, imunitný systém chráni pred chorobami niekoľkými spôsobmi.

Imunitný systém môže oslabiť mnoho vecí. Pracovné vyťaženie, počasie, parazity, stres, ustajnenie, výživa … .

Prvá obranná línia je fyzická. Koža zabraňuje vstupu škodlivých baktérií a iných patogénov do tela. Patogény, ktoré sa dostanú do tela koňa narazia na obranné bunky, ktoré začnú bojovať protilátkami. Tieto obranné bunky im do cesty postavil imunitný systém. Ak imunitný systém dostatočne nefunguje, alebo je preťažený, vzniká choroba. Protilátky možno vytvoriť aj očkovaním proti konkrétnej chorobe a kôň je následne pripravený proti nej bojovať.

Na ochranu pred chorobami v prvých týždňoch života závisí žriebä predovšetkým na protilátkach pochádzajúcich z mledziva jeho matky. Kobyly môžu mať protilátky proti chorobám, ktoré mali, a tiež protilátky, ktoré si vyvinuli po očkovaní proti špecifickým chorobám. Niektoré dôkazy naznačujú, že výživa, ustajnenie, tréning a stres žrebnej kobyly môžu mať vplyv na vývoj imunitného systému jej žriebätka a ovplyvňujú ho až do konca jeho života. Ako kôň starne, jeho imunitný systém má tendenciu slabnúť a potrebuje podporu.

Podpora imunitného systému spočíva v kvalitnom kŕmení a vhodných životných podmienkach. Bielkoviny, selén a vitamíny A, C a E, sú obzvlášť dôležité a môžu pomôcť koňovi vyhnúť sa chorobám.

Proteín je potrebný na údržbu a opravu telesných tkanív a tiež na produkciu enzýmov a protilátok, ktoré bojujú proti infekcii. Vysokokvalitné bielkoviny dodávajú aminokyseliny, ktoré kôň nedokáže syntetizovať, takže sú obzvlášť dôležité pre mladé kone.

Selén a vitamín E spolupracujú na neutralizácii voľných radikálov a podpore tvorby protilátok. Prírodný zdroj vitamínu E sa vstrebáva ľahšie ako syntetické formy. Zatiaľ čo selén a vitamín E sú dôležité pri posilňovaní imunitných funkcií, každý môže byť škodlivý, ak sú hladiny príliš vysoké. Upozornenie: Nadmerná suplementácia vitamínom E môže interferovať s absorpciou vitamínu A v tele a extrémne množstvo selénu je toxické a môže viesť k rade problémov.

Vitamín A hrá dôležitú úlohu pri posilňovaní funkcie bielych krviniek, ktoré sú v prvej línii imunitnej reakcie. Zelené rastliny dodávajú beta karotén, ktorý sa v tele koňa používa na výrobu vitamínu A, takže jednoduché vypustenie koňa na pastvu na úrodnej, dobre obhospodarovanej pôde s rôznymi trávami a strukovinami je dobrým začiatkom k udržaniu celkového zdravia a imunity.

Pastviny taktiež umožňujú koňom voľne behať a komunikovať so svojimi kamarátmi. Pre zvieratá ktoré sa vyvinuli tak, aby sa pohybovali, jedli viac-menej nepretržite a žili v stáde, je to najprirodzenejší spôsob manažmentu a ako taký zabraňuje imunitne-depresívnemu stresu spôsobenému hladom, sociálnou izoláciou a uzavretím.

Trávy a strukoviny predstavujú značnú časť požiadaviek koňa na vitamíny, minerály, bielkoviny, tuky, vlákninu. Avšak kvôli sezóne alebo nedostatku pastvín, mnoho koní sa dostáva na pastvu málo, alebo vôbec. Tieto kone sú kŕmené senom, ktoré poskytuje dostatok vlákniny, ale hladiny niektorých dôležitých živín rýchlo klesajú.

Dnes máme k dispozícií mnoho kvalitných doplnkov, aj prírodných doplnkov, ktoré dostatočne podporia imunitný systém. Stačí si len vybrať.

U nás nájdete tri produkty špecificky zamerané na imunitu.

IMUNOPHYT – špeciálne namiešaná zmes bylín na podporu imunity.

Pokiaľ je váš kôň náchylný na problémy s dýchacou sústavou, je tu špecifická zmes – RESPIMUN.

IMMUFORTE – je unikátna prírodná zmes špeciálne vyvinutá pre podporu imunitného systému koní.

NA IMUNITU – je tekutý bylinný koncentrát z čisto prírodných zložiek pre silnú obranyschopnosť organizmu.

Tieto produkty rovnako pomôžu imunite a celkovej rovnováhe potrebných vitamínov a minerálov.

FIVE STAR OPTIMUM BALANCER – navracia a zachováva perfektnú kondíciu a zdravie koňa. Maximalizuje nutričnú hodnotu dennej kŕmnej dávky a optimalizuje zdravie a efektivitu tráviaceho ústrojenstva.

ORGANICKÉ MINERÁLY – pri dennom kŕmení zásobuje kone všetkými dôležitými látkami v optimálnej miere.

PINK SENIOR – je špeciálne vytvorený tak, aby spĺňal nároky na výživu starších koní a poskytoval im všetku podporu, ktorú potrebujú, aby zostali aktívni a cítili sa dobre.

GASTRIVET – sú pelety založené na čisto prírodnej receptúre, ktoré vyvinuli popredný odborníci na výživu a odporúčajú ich veterinári. Správne trávenie je základom pre dobrú imunitu.

BLK PRE DETOX – je nutričnou podporou krvi, pečene a obličiek, ktoré telo zbavujú škodlivín a toxínov. Ideálna kúra najmä na jar, po náročnej zime, alebo v pre kone so zdravotnými problémami, či v rekonvalescencii.

Rôzne bylinky a bylinné produkty môžu pomôcť nie len imunite. Je na vás, aby ste vybrali tú správnu pre vášho koňa, pretože vy ho poznáte najlepšie. Potrebujete podporiť imunitu v kombinácií s problémami s dýchaním? Trávením? Pohybovým aparátom? Tu nájdete krátky prehľad.

ECHINACEA – je jednoznačne najlepším prírodným pomocníkom na podporu imunity.

KURKUMA – okrem imunity podporuje trávenie (ktoré hrá pri imunite dôležitú úlohu), osvedčila sa aj pri problémoch s dýchacou sústavou, je antioxidant a má mnoho ďalších skvelých účinkov, viac sa dočítate v našom článku.

ČERVENÁ REPA – je zdrojom vitamínu C, vitamínov skupiny B a ďalších prvkov. Podporuje imunitu a je vhodná pre kone trpiace anémiou.

CESNAK – je prírodným antioxidantom, pomáha pri problémoch s dýchacou sústavou, pomáha predchádzať žalúdočným vredom. Viac v našom článku.

KONOPNÉ SEMENÁ OLEJ – obsahujú omega 3 a omega 6 mastné kyseliny, ktoré pomáhajú so zápalmi. Obsahujú aj vitamín E a sú antioxidantom.

MORSKÉ RIASY – sú skvelým zdrojom vitamínov a minerálov, ktoré sú nevyhnutné pre celkové zdravie koňa. Odporúčajú sa aj pri problémoch s alergiami a dýchaním.

ŠÍPKY – šípky obsahujú veľké množstvo vitamínu C a ďalšie vitamíny: A, B, E, K a minerály vápnik, železo, horčík, fosfor, draslík, sodík a zinik. Podporujú imunitu ale aj pohybovú sústavu.

HARMANČEK – posilňuje imunitu, uľavuje od žalúdočných ťažkostí, upokojuje v stresových situáciách.

ZÁZVOR – pozitívne vplýva na imunitu, dýchanie, trávenie. Pri prechladnutí zahrieva a prekrvuje. Pomáha koňom so zahrievaní aj počas chladných nocí. Viac sa dočítate v našom článku.

ŽIHĽAVA – množstvo jej účinkov je veľmi rozsiahle. Pozitívne vplýva snáď na každý aspekt zdravia.

SPIRULINA – obsahuje množstvo vitamínov, zlepšuje trávenie.

ČIERNA RASCA (olej, pelety, semená) – podporuje imunitu, má pozitívny vplyv na trávenie aj dýchaciu sústavu. Pôsobí ako antioxidant a má protizápalové účinky.

PIVOVARSKÉ KVASNICE – pozitívne vplývajú na trávenie a metabolizmus, čím prispievajú k dobrej imunite.

A ešte pár produktov, ktoré pomôžu nie len s imunitou.

CUSHINAZE – perfektný pre kone s Cushingovým syndrómom.

GLUCOPRO PRE KONE – okrem imunity pokrýva potreby pohybového aparátu a kože.

GLUKOSAMÍN A MSM PRE KONE

L-LYZÍN PRE KONE

ZINOK PLUS