Mení sa režim vášho koňa počas zimného obdobia? Jazdíte rovnako, alebo menej? Prispôsobujete kŕmnu dávku meniacim sa potrebám koňa? Je kôň počas zimných mesiacov v stajni, alebo vonku s prístupom do prístrešku? Dekujete? Na jar treba upravovať a zvažovať mnoho vecí.

Kone začínajú meniť srsť a s tým prichádza zvýšená starostlivosť o ňu. Tejto téme sme sa venovali v článku Zdravá srsť počas jarnej výmeny.

Častejšie kontrolujte kopytá. Posledné roky sú suchšie, a tak prasklinky na kopytách u niektorých koní prichádzajú oveľa skôr, ako sme boli zvyknutí.

Ak kone dekujete, na jar musíte byť ostražitejší. Teploty kolíšu a prichádzajú obdobia, kedy sa kôň pod dekou môže potiť. V kombinácii s výmenou srsti to môže byť pre koňa veľmi nepríjemné.

Nechajte skontrolovať zuby. Problémy so zubami sa môžu odraziť v kvalite spracovávania potravy, a teda vo výživovej hodnote, ktorú z nej kôň získa. Odrazia sa aj na tréningu a psychickej pohode koňa. Na jar ešte nie je tak teplo, ani nelieta veľa hmyzu a preto je pre kone jednoduchšie zvládnuť tento zákrok. Nezabudnite si pred návštevou zubára pripraviť kŕmenie a doplnky, ktoré je vhodné podávať 1 – 3 dni po úprave zubov, na základe náročnosti zákroku. Niekedy to nie je potrebné, ale predsa len aj sedatíva vplývajú na fungovanie konského organizmu. Odporúča sa podávať mash, u koní, ktoré mávajú problémy s trávením aj probiotiká, bylinky na trávenie, zvýšené množstvo vlákniny a neuškodí ani ľanový olej.

Nezabudnite na parazity. Môžete poslať trus koňa na koprológiu, alebo sa držte svojho odčervovacieho plánu.

Pokiaľ ste mali v zime iný tréningový plán, na jarný režim nabiehajte pomaly. Aj keď sa kone na jar zvyknú blázniť a niekedy je ich správanie nepredvídateľné, sú to len „výbuchy“ energie. Neznamená to, že majú dostatok energie a sily na dlhý a náročný tréning, ako to bol pred začiatkom zimy.

Prispôsobte kŕmenie. Tréningovému plánu, ale aj spôsobu ustajnenia koňa (stajňa, pastviny … ). Pracujete stále rovnako? Tak sa pozrite len po prípravkoch, ktoré mu pomôžu s výmenou srsti a jarným očistením organizmu a tomu prispôsobte aj kŕmenie. Ak máte v pláne vyššiu úroveň tréningu, možno bude potrebovať viac obilia, alebo tukov, elektrolyty, alebo doplnky na regeneráciu svalov, minerály. Vždy zvážte aktuálny stav koňa a to, kam sa chcete posunúť, aké máte plány. Podľa toho vyberte najvhodnejšie kŕmenie a doplnky. Zmenu kŕmenia však vykonávajte postupne, aby sa kôň mohol prispôsobiť novému režimu.

Skontrolujte postroje. Počas zimného obdobia sa nevyhneme blatu, preto je lepšie postroje skontrolovať a vyčistiť. Nečistoty a starý pot sú nepríjemné a môžu koňa oškrieť.

Všetko skontrolované? Tak teraz môžete začať trénovať. Vytvorte si postupný tréningový plán, ktorý bude pomaly zvyšovať pracovnú záťaž a zároveň bude dostatočne pestrý, aby s vami kôň rád pracoval. Nezabúdajte, kondícia zahŕňa nie len svaly, ale aj pľúca, srdce, šľachy, väzy, kosti, a aj psychickú pohodu. Kôň, ktorý sa necíti dobre, nebude ani dobre pracovať.

Radi Vám odporučíme niektoré naše prípravky, ktoré sa hodia práve k tejto téme. Nájdete ich priradené k danej téme na konci tohto článku.

Pre tých, ktorí sa starajú nie len o kone, ale aj o areál:

Skontrolujte pastviny a spravte potrebné jarné opatrenia, aby mali kone čo najdlhšie kvalitnú pastvu. Dôkladne prejdite celú pastvinu a skontrolujte všetky nebezpečenstvá, ktoré koňom hrozia. Napríklad diery po aktivitách divých zvierat, popadané konáre, funkčnosť vodných žľabov… .

V celkom areáli skontrolujte plotybrány.

Všetkým témam sa budeme postupne venovať na našom blogu.

Odporúčame:

V prípade otázok nás neváhajte kontaktovať: ziarica@okonoch.sk.