Vytvoriť pastvinu znamená pre každého niečo iné. Niekto vytvára pastvinu od základu, iný potrebuje zvýšiť počet rastlín, ďalší bojuje so znehodnotenou pôdou po predošlom nevhodnom hospodárení, s čím sa môže spájať aj ďalší problém, ako pomôcť presadiť sa rastlinám, ktoré sú vhodné pre kone, miesto buriny, ktorá sa na chudobnej pôde s radosťou usadzuje.
Jedna vec je vytvorenie pastviny, ale bez správneho následného manažmentu môže byť vaše úsilie zbytočné. Preto skôr, ako začnete (a predpokladám, že už s informáciami z predošlých článkov), počkajte, kým dočítate dokonca aj ďalšiu pripravovanú kapitolu – Manažment pastvín. Ten totiž môže zmeniť vaše pôvodné plány ohľadom rozloženia pastvín, ich veľkosti, cestičiek, prístupu k pastvinám … .
Skôr, ako sa pustíte do práce
– Zistite, čo už máte: Spravte inventúru rastlín, ktoré aktuálne na pôde rastú. Možno zistíte, že väčšinu potrebných rastlín tam už máte a treba spraviť len menšie úpravy. Kvalitná rozmanitá pastvina perfektne doplní stravu koňa – či už chuťovo alebo vďaka rôznemu obsahu živín.
Pokiaľ nájdete rastliny, ktoré potrebné nie sú, aspoň sa dozviete niečo o kvalite pôdy a budete vedieť prispôsobiť plán. Ale ani burina nie je vždy len nevhodná rastlina. Spomeňte si na časť o burine. Hlboké korene prinášajú na povrch skryté minerály, zároveň rozrušuje pôdu, čím sa do nej dostáva viac vzduchu a vody a v neposlednom rade, nakoniec pôdu pohnojí.
Základom teda je, identifikovať rastliny na pastvine. Pomôže vám internet, rôzne aplikácie, knihy, alebo vyhľadajte odborníka.
– Pôda: Nezabudnite zistiť akú pôdu máte, aby ste vedeli doplniť potrebné živiny.

– Umiestnenie pastviny: Bude súvisieť aj so samotným manažmentom. Nachádza sa pastvina na rovine, v kopci, sú na nej stromy, kríky, voda. Všetky tieto faktory ovplyvnia rast rastlín, možnosti spásania, vytvorenie pastvín, ciest …. .
– Klíma, v ktorej žijete: Klíma ovplyvňuje rastliny na pastvine. Od nej závisí, aké rastliny môžete vysiať a zároveň, ovplyvňuje obsah cukru v určitých fázach (či už ide o rast rastlín, jednotlivé ročné obdobia, teploty …).
Od klímy závisí aj to kedy bude vhodné púšťať kone na pastvinu a kedy nie. Najmä pokiaľ ide o kone obézne, alebo o kone so sklonom k schváteniu/laminitíde, alebo kone trpiace alergiami, ktoré potrebujú špeciálnu diétu.
Klíma, v ktorej žijete ovplyvňuje aj množstvo zrážok, ktoré môžete predpokladať pre rôzne obdobia v roku.
Vplyv na rast rastlín pre vás znamená, aby ste sa zamysleli nad tým, ako často budete musieť pastviny striedať (nechať oddychovať), aby ste ich udržali zdravé a čo najdlhšie použiteľné pre kone.
– Pre koho pripravujete pastvinu: Chystáte pastvinu len pre svoje kone? Sú kone zdravé, bez problémové, alebo majú určité ochorenia, alebo predispozície k nim? Plánujete vziať kone do ustajnenia a pastvina má slúžiť aj im? Budú na pastvine len kone, alebo sa budú striedať s inými zvieratami?
Najjednoduchší prípad je vytvorenie pastvín pre zdravé kone. Na druhej strane je dobré myslieť dopredu a pripraviť si podmienky aj pre prípad problémov v budúcnosti.
Pokiaľ máte kone so zdravotnými problémami, pri tvorbe pastvín ich treba zohľadniť. Či už formou výberu vhodných rastlín, alebo prípravou špeciálneho manažmentu (napríklad menšie oddelené pastviny pre problematické kone, vyriešenie prístupu na tieto pastviny v časoch, ktoré sú aktuálne pre problematické kone vhodné … ).
Ak plánujete brať kone do ustajnenia, mať pripravené aj alternatívne riešenia, ak by kone z akýchkoľvek dôvodov nemohli byť v jednom stáde.
– Ako majú žiť vaše kone: Plánujete ustajnenie v boxoch s občasným prístupom na pastviny? Alebo v noci box, cez deň pastvina (prípadne v lete opačne), voľné ustajnenie s prístreškami a obmedzený, alebo nonstop prístup na pastvinu? Toto všetko musíte zvážiť vzhľadom na veľkosť pôdy, ktorú máte vyčlenenú na pastviny.
Nesprávny manažment totiž môže spôsobiť degradáciu pôdy. Na množstvo koní, ktoré zvládne určitá oblasť pôdy vplýva mnoho faktorov, ako typ pôdy, úrodnosť, typ rastlín, ročné zrážky, podnebie … . Pastviny môžete zdokonaľovať rôznymi spôsobmi. Odporúča sa začať vždy s tým, ktorý je finančne a prácou najmenej náročný, pretože nakoniec zistíte, že väčšinou býva veľmi efektívny. Častokrát je to všetko, čo je potrebné. Mnohokrát stačí len zmeniť postup hospodárenia na základe nových informácií (manažment pastvy, správne kosenie, bránenie, prípadne mulčovanie … ). A práve tomu sa budeme venovať v ďalších článkoch.