Rastliny majú mnoho vlastností, ktorým by ste mali rozumieť, aby ste mohli vytvoriť kvalitnú pastvinu.

Výživová hodnota

Výživová hodnota pastvín je veľmi dôležitá. Ale čo to vlastne znamená? Ide o obsah energie (sacharidy, bielkoviny, tuky) alebo o množstvo makroživín (minerály, vitamíny)?

Kone nepotrebujú energeticky výživné pastviny, sú pre nich skôr nebezpečné. Kvalitné sú pastviny s dostatkom vlákniny a nízkym množstvom energie.

Vláknina sa fermentuje v zadnej časti čreva. Nachádza sa tu množstvo mikroorganizmov, ktoré sú zodpovedné za trávenie vlákniny. Cicavce nie sú schopné produkovať enzýmy potrebné na štiepenie vlákniny. Počas procesu rozkladu vlákniny mikroorganizmami sa produkujú prchavé mastné kyseliny, ktoré kôň môže využiť ako zdroj energie. Na oplátku kôň poskytuje mikroorganizmom neustály prísun potravy a životné prostredie. Symbiotický vzťah. Pri diéte s vysokým obsahom vlákniny je črevo udržiavané v prijateľnom rozmedzí kyslosti.

NSC (cukry/škroby) sú pre kone ako „palivo“. Ťažko pracujúce kone ho potrebujú vo väčšom množstve. Pre ostatné kone sú vhodné v menšom množstve, len aby sa vyvážil pomer NSC a vlákniny, pre správne fungovanie tráviaceho traktu.

Problém s NSC je ten, že môžu prechádzať cez tráviaci trakt príliš rýchlo. To spôsobí, že sa vysoko energetický škrob dostane do zadnej časti čreva, čo vedie k produkcií veľmi silných kyselín, ktoré sú pre mnohé mikroorganizmy toxické. Dôsledkom môžu byť problémy ako laminitída alebo koliky. Zvýšená konzumácia NSC vedie aj k obezite.

Čo ovplyvňuje hodnotu NSC

Spravovať pastviny nie je jednoduché. Hodnotu NSC v rastlinách ovplyvňuje niekoľko faktorov (zbystrite pozornosť, od toho závisí aj kedy púšťať kone na pastvu, hlavne tie problematické):

– Množstvo slnka. Počas slnečných dní tráva môže vytvárať viac NSC, pretú sú tienisté výbehy bezpečnejšie. Zamračené dni sú tiež bezpečnejšie ako dni slnečné.

– Teplota. Chlad spôsobuje ukladanie väčšieho množstva NSC v trávach. Chladná noc, po ktorej nasleduje slnečný deň, je obzvlášť nebezpečná z hľadiska rastu NSC.

– Denná doba. Postupom dňa rastie v rastlinách NSC. Preto budú okolo poludnia až podvečera najvyššie hladiny. Počas noci (pokiaľ nie je noc príliš chladná) tieto hladiny klesnú, pretože rastlina využíva svoju rezervu NSC na opätovný rast. Najideálnejší stav pre kone je od skorého rána do obeda. V noci rastliny spotrebovali cukor, takže ráno je pastvina bezpečnejšia.

– Manažment pastviny. Stresovaná tráva bude mať viac NSC, pretože rastlina si vytvára rezervy, aby sa mohla zotaviť, keď sa zlepšia podmienky. Nadmerné spásanie spôsobuje stres rastlín. Tejto téme sa ešte budeme venovať.

– Príliš veľa/málo hnojiva. Rozdielny druhy pastvín vyžadujú rozdielne množstvo výživy; ak sa konkrétny druh rastliny pokúša prežiť v tráve s nesprávnymi podmienkami, rastlina sa môže tiež stresovať.

– Sucho.

Priveľa vody. Keď príde voda, ak nevsiakne alebo neodtečie z oblasti, môže poškodiť niektoré rastliny, ktoré nie sú schopné prežiť vo vlhkých podmienkach.

– Hustota rastlín. Rastliny, ktoré sú riedke, dostanú viac slnečného žiarenia na každý list a budú mať vyšší obsah cukru/škrobu, ako rastliny, ktoré sú husté, pretože každý list tieni nasledujúci list.

Takže, ak púšťate kone na chudobnú trávu, aby ste udržali ich priberanie pod kontrolou, robíte presný opak. Dodávate im maximum NSC, priberajú, pretože tráva je stresovaná rôznymi faktormi, a tak NSC maximálne zhromažďuje, aby prežila.

Krásna, zelená, rýchlo rastúca tráva je pre kone najbezpečnejšia, pretože nevyužíva svoje rezervy NSC.

Kedy pustiť kone na trávu?

Najnebezpečnejším obdobím pre „rizikové kone“ je čas (zvážte ako veľmi rizikové kone máte a celý manažment pastviny popísaný v predošlých bodoch):

– od skorého rána do obeda (tráva v noci vyčerpala zásoby NSC a začína ich postupne dopĺňať (ak nebola príliš chladná noc))

– chladnejšie noci, po ktorých nasledujú slnečné dni

– keď tráva rýchlo rastie v dôsledku podnebia, dažďov, zavlažovania atď.

Nabudúce si povieme o upravených/neupravených trávach a ich druhoch.