Skôr ako začneme s vytváraním pastvín, pozrime sa na niekoľko dôležitých vecí. Prvou z nich je biodiverzita.
Jedným z najčastejších problémov, s ktorým pri zakladaní pastviny bojujeme, je monokultúra. Mnohí z nás získali „bývalú ornú pôdu“, ktorá bola spravovaná práve týmto spôsobom. Monokultúry sú náchylné na invázie chorôb a škodcov a je potrebné čoraz viac sa spoliehať na chemikálie (pesticídy, herbicídy). Problémom však je, že mnohé z týchto chemikálií sa stávajú neúčinnými a spôsobujú len škody na životnom prostredí. Ich nadmerné používanie spôsobilo odolnosť rastlín a hmyzu, ktorý mal byť nimi zahubený.
Nech už je vaša situácia momentálne akákoľvek, snažte sa o biodiverzitu. Biodiverzita je prirodzená, monokultúru vytvoril človek. V prírode je v každom ekosystéme vždy rozmanitosť druhov.
Rozmanitá pastvina sa skladá z rôznych rastlín, ktoré koňom poskytujú rôznu výživovú hodnotu. Niektoré z nich poskytujú minerály, iné majú zdravotné výhody. Takáto pastvina lepšie odoláva pastevnému tlaku, pretože rôzne rastliny rastú rôznou rýchlosťou. Toto poskytuje koňom aj rôznorodosť jedálnička a dáva im možnosť rozhodnúť sa, čo budú kedy spásať. Správnym manažmentom pastviny môžete zvýšiť organickú hmotu na vašej zemi a tak postupne zvýšiť počet druhov rastlín a zvierat.
Takáto pastvina zároveň poskytuje biotop rôznym živočíchom. V trávnatých porastoch žije mnoho prospešných tvorov. Chrobáky zabezpečujúce rozklad hnoja, hmyz, dážďovky … . Používaním herbicídov, alebo aj odčervovacích pást ich zabíjate. Samozrejme, kone potrebujeme odčerviť, ale tento hnoj by sa nemal dostať na pastviny.
Nie každý hmyz je pre nás prospešný, ale pokiaľ vytvoríte priestor pre vtáky a netopiere, pomôžu vám zbaviť sa ho.
Vytvorenie pestrej a kvalitnej pastviny bude chvíľu trvať, ale mali by ste sa zamerať na zmes tráv, strukovín, liečivých rastlín, ostríc, bylín atď. Kone vo svojej strave potrebujú rozmanitosť. V prirodzenom prostredí nemajú vyváženú stravu každý deň, táto vyváženosť sa skladá z rôznych rastlín, ktoré sú dostupné v rôznych obdobiach roka.
Biodiverzita na pastvinách kopíruje toto správanie. V priebehu pastevnej sezóny budú k dispozícií rôzne rastliny.
Medzi pasúcimi sa zvieratami a rastlinami existuje symbióza. Zvieratá majú rastliny ako potravu. Rastliny sa vďaka zvieratám ľahšie rozmnožujú. Ich semená sa prenášajú na srsti, v hnoji.
V prirodzenom prostredí sa kone pohybujú po krajine. Cestou spásajú rastliny a zašliapavajú ich zvyšky. Toto správanie stimuluje rast rastlín a ich zahusťovanie. Po tejto krátkej náročnej pastve majú rastliny dostatok odpočinku, počas ktorého môžu rásť. Kone zanechali svojimi kopytami nerovnosti a vrúbky a zároveň hnoj. V ňom sa môžu nachádzať semená rastlín, z ktorých niektorým sa podarí zachytiť v týchto nerovnostiach a vyklíčiť.
V prirodzenom prostredí dotvárajú túto rovnováhu iné pasúce sa zvieratá. Trávy, ktoré kone obídu, spasú iné zvieratá. Každý si nájde to svoje a tým je rovnováha zachovaná.
V našich domácich podmienkach, ak na pastvinu po koňoch nemôžete pustiť iné zvieratá, neostáva nám iné, ako vziať do ruky kosačku a nespasené rastliny pokosiť.
Nabudúce si povieme niečo o rastlinách, ako vybrať tie správne pre kone.