Rastliny na pastvinách môžeme rozdeliť na „upravené“ a „neupravené“. Pod pojmom „upravené“ druhy rastlín si predstavte rastliny, ktoré boli človekom selektívne vyšľachtené tak, aby mali vyššiu nutričnú hodnotu. Ak zakladáte pastvinu pre kone, sú tieto rastliny absolútne nevhodné. „Úpravou“ sa zvýšila schopnosť rastlín produkovať cukor/škrob a majú nižší obsah vlákniny. Vďaka týmto zmenám sú rastliny chutnejšie, ale sú vhodné na výkrm, a teda nie pre kone. Boli vyšľachtené pre hospodárske zvieratá, u ktorých sa vďaka nim zvyšuje produkcia mlieka, rýchlejší rast a priberanie zvierat. Pre kone sú absolútne nevhodné.

Pojmom neupravené rastliny sa označujú tie, ktoré sú pôvodné, alebo udomácnené. Tieto rastliny majú pre vás aj niekoľko ďalších výhod.

Pôvodné rastliny sú tie, ktoré sa v danej oblasti vyvinuli. Vyhovuje im teda miestne podnebie a podmienky. Väčšinou majú nižší obsah cukru/škrobov a vyšší obsah vlákniny. V danej oblasti sa vyvinuli a preto by malo ich rozšírenie a udržanie by jednoduchšie. Niekedy je ale náročnejšie zistiť, ktoré rastliny to sú.

Udomácnené rastliny sú tie, ktoré sa v danej oblasti vyskytujú tak dlho, že sa udomácnili. Zvládajú teda podnebie a ostatné podmienky rovnako dobre, ako pôvodné rastliny a zároveň sú prospešné, čiže neboli označené ako burina (v danej oblasti). Aj tieto rastliny majú zväčša nižší obsah cukru/škrobu a vyšší obsah vlákniny.

Trávy podľa miesta, odkiaľ pochádzajú a na ktoré sú prispôsobené, môžeme charakterizovať aj ako trávy chladného a trávy teplého obdobia. Rastliny chladného obdobia majú rastový vrchol na jar a jeseň, v horúcom počasí (30 stupňov) prestávajú rásť a rast spomalia aj pri teplotách pod 5 stupňov. Rastlinám teplého obdobia sa darí najlepšie práve počas 30 stupňových teplôt a prestávajú rásť keď teplota klesne pod 15 stupňov. V ideálnych podmienkach sú oba druhy tráv skvelé, akonáhle pre ne podmienky nie sú ideálne, sú stresované a produkujú viac nežiadúcich látok.

Trávy chladnej sezóny ukladajú uhľohydráty ako fruktán a trávy teplej sezóny ukladajú uhľohydráty ako škrob. Tak isto upravené alebo exotické trávy budú mať vyššie hodnoty týchto pre kone nevhodných zložiek.

Trávy chladnej sezóny môžu ukladať pre nás a kone nežiadúce látky v celej rastline. Vďaka tomu prežívajú počas chladných dní. Trávy teplej sezóny ukladajú pre nás a kone nežiadúce látky len v organelách, čiže ich hodnota môže stúpnuť len na určitú úroveň.

Aktuálny výskum ukazuje, že fruktány sa podieľajú na vývoji laminitídy u koní. Trávy chladného obdobia môžu byť problematické pri manažovaní koní s problémami s obezitou a sklonmi k laminitíde. Nie je to tak ale neustále. Sú nebezpečné, keď sú namáhané (chladné noci, horúčavy, nadmerné pasenie), pretože vtedy sa ukladá viac fruktánov, aby sa po zlepšení podmienok dokázali rýchlejšie zotaviť. Majitelia problematický koní dávajte pozor najmä pri výkyvoch teploty, chladných nociach a teplých slnečných dňoch.

To neznamená, že kone nebudú obézne alebo sa u nich nevyvinie laminitída pri pasení sa rastlinách teplých období. Ak má kôň voľný prístup k týmto trávam, keď ich je dostatok, môže sa „prejesť“ a môžu vzniknú rovnaké problémy.

Dôležitým faktorom je pestovanie tráv v podnebí, na ktoré nie sú prispôsobené – napríklad ak sa tráva chladného obdobia pestuje v subtropickom alebo tropickom podnebí, je namáhaná, a preto bude produkovať viac cukrov/škrobov, aby zvládla prežiť. A naopak, tráva teplého obdobia bude mať problémy v chladnejších obdobiach.

pastviny

Zdravé biologicky rozmanité pastviny obsahujú mnoho druhov rastlín, z ktorých niektoré sú trvalé a iné len jednoročné.

Trvalky budú rásť rok za rokom, pokiaľ im doprajete tie správne podmienky (nebudete ich stresovať nadmernou pastvou a pod.), budú sa obnovovať samé. Starostlivosť o ne je jednoduchšia, ale ich dôkladné „usadenie“ trvá trochu dlhšie. Jednoročné rastliny majú nevýhodu v tom, že ich treba rok, čo rok siať znova. Niekedy sa síce pár semien uchytí, ale na to vplýva mnoho faktorov. Majú však výhodu v tom, že sa „usadia“ veľmi rýchlo. Vhodné sú teda najme v čase zakladanie pastviny, pretože rýchlo pokryjú pôdu, zamedzujú erózií a vytvárajú skvelé podmienky pre usadenie trvaliek.

Rastliny sa šíria rôznymi spôsobmi.

Výhonky. Zo semena vyrastie materská rastlina. Začne produkovať výhonky. Pochádzajú z oblasti koruny a rastú smerom nahor, nad základ, čo dáva tráve hrboľatý tvar. Ak sú takéto trávy základom zmesi, je treba zvýšiť výsev, pretože z každého semena získate len jednu rastlinu.

Bočné výhonky. Na rozdiel od predošlých, tieto sa plazia po zemi a vytvárajú ďalšie výhonky.

Podzemné výhonky. Tieto vám vytvoria hustý trávnatý porast. Šíria sa pod zemou a vytvárajú nové rastliny. A každá nová rastlina, keď dospeje, má ďalšie výhonky, ktoré sa vytvárajú pod zemou a šíria ďalej.

Pre vytvorenie hustej kvalitnej pastviny hľadajte najmä rastliny, ktoré sa rozmnožujú poslednými dvoma spôsobmi. Čo je však problém, rovnakým spôsobom sa rozmnožuje aj burina. Dobre si to všimnite a podľa toho sa rozhodnite, ako najlepšie ju zlikvidovať.

Strukoviny, napríklad lucerka, ďatelina, majú na pastvinách svoju špecifickú úlohu. Dopĺňajú trávu, sú dobrým zdrojom bielkovín a „fixujú“ dusík prijatý zo vzduchu v pôde, čím ho „uskladujú“ pre ďalšie rastliny. Strukoviny a trávy majú rozdielne nároky na živiny, takže ich spoločné fungovanie na jednej pastvine je náročné.

Ako je to so strukovinami a laminitídou? Na rovnakej pastvine majú trávy a strukoviny približne rovnaký obsah cukru. Cukor, ktorý obsahujú strukoviny, je asi 50 % pektínu, o ktorom sa predpokladá, že je menej nebezpečný ako fruktán. Rovnako ako pri trávach sa hladina cukru líši v závislosti od fázy rastu a stavu prostredia.

Strukoviny majú viac vápniku a bielkovín. Keďže kone potrebujú nízko bielkovinovú trávu, strukoviny by mali byť len doplnkom, nie základom ich stravy.

Ďatelina má však aj ďalšie komplikácie, ktoré nespôsobuje samotná rastlina, ale plesne a huby, ktoré sa na ďateline môžu vyskytnúť, najmä vtedy, ak je v strese.