Čo je vlastne burina? Pretože to, čo je pre jedného burina, pre iného môže byť užitočná, alebo liečivá rastlina. Burina je vlastne rastlina, ktorá rastie na „nesprávnom“ mieste (aj keď ona vie, prečo tam rastie…), v nesprávnom čase.

Napríklad rastliny na pastvinách. Pre tých, ktorí chovajú kone môže byť burinou rastlina, ktorá obsahuje vysoké množstvo cukrov a škrobov. Ale pre chovateľov dobytka je takáto rastlina výhrou.

Burina sa sťahuje najmä tam, kde je pôda v zlom stave. Niektoré buriny nám môžu len zavadzať, ale niektoré sú vyslovene škodlivé. Väčšinou majú nízku, alebo žiadnu výživovú hodnotu a zaberajú priestor pastvinným rastlinám. A problémom väčšiny burín je to, že sú invazívne.

Udržať burinu pod kontrolou je náročné, pretože má tieto negatívne vlastnosti (alebo niektoré z nich): produkuje veľké množstvo semien; veľmi rýchlo sa usadí, začne rásť a rozširuje sa; jej semená dokážu dlho „spať“, dokonca prežijú aj ak sú zakopané hlboko v zemi; rýchlo sa adaptuje; vysoký obsah škrobov, ktoré jej umožňujú rýchly rast; obsadzuje najmä miesta, ktoré narušila ľudská činnosť.

Burina má aj pozitívne vlastnosti (napríklad, ak sa zameriame na to, že obsadzuje miesta, ktoré narušila ľudská činnosť): stabilizuje a chráni holú pôdu; je ukazovateľom stavu pôdy; pomáha naprávať nerovnováhu pôdnych minerálov – dlhé korene prinášajú na povrch hlboko ležiace minerálne látky; jej koreňová štruktúra štiepi zhutnenú pôdu; zvyšuje biodiverzitu; môže byť potravou pre včely a iné zvieratá; a na záver, niektoré buriny majú účinky prospešné pre zdravie (napríklad taký harmanček, ktorý často rastie na rumoviskách).

Vegetácia je pre pôdu nevyhnutná. Aj burina v pôde je lepšia, ako nič. Pokiaľ danú oblasť nemôžete ihneď revitalizovať, burinu koste, aby ste znížili jej šance šíriť sa. Ak by ste ju odstránili napríklad na strmom svahu, môžete spôsobiť eróziu pôdy. Buriny sa zbavte až vtedy, keď ste schopní ju nahradiť požadovanými rastlinami. V prípade spomenutého strmého svahu to môže byť komplikovanejšie, keďže svah potrebujete najprv spevniť. Zistite, aké buriny tam rastú. Väčšinou obľubujú slnko. A tak v tomto prípade vysaďte rastliny, ktoré ich zatienia. Burina tak bude postupne miznúť sama a akonáhle si vami vysadené rastliny vybudujú koreňový systém a začnú spevňovať svah, môžete opatrne likvidovať burinu aj vy.

Regulácia burín a ako sa jej zbaviť pred výsevom požadovaných rastlín

Existujú rôzne stratégie, ale vždy je najlepšia ich kombinácia. Stojíme proti silnému nepriateľovi – burine!

Spoznaj svoju burinu! To je prvý krok. Potrebujete vedieť, čo vám na pastvine rastie, aby ste vedeli, ako najlepšie proti tomu zakročiť, využiť jej slabosť.

Skôr, ako začnete so samotnou likvidáciou, zamyslite sa, ako sa k vám burina dostáva. Zbytočne budete bojovať, keď sa k vám bude neustále vracať. Najčastejšie prichádza zo susedných pozemkov, od cesty, prenášajú ju vtáky a zvieratá v truse a na tele, ale dostane sa k vám aj na pneumatikách auta a, so senom, ktoré kúpite. S niektorými vecami nepohneme, ale aspoň na susedné pozemky a pásy popri cestách, sa zamerať môžete. Bohužiaľ, nie je to vždy jednoduché. Kosenie pásov popri cestách neovplyvníte, jedine, že to spravíte vy. U majiteľov susedných pozemkov sa môžete ale aj nemusíte stretnúť s pochopením. Dúfam, že áno. Ak nie, tak sa musíte „zariadiť“. Riešením môžu byť živé ploty, alebo iné mechanické zábrany, ktoré zachytia aspoň časť semien, ktoré k vám vietor prináša.

A teraz sa pozrime na jednotlivé spôsoby, ako burinu odstraňovať/udržiavať v norme a tak postupne odstrániť.

Mechanická kontrola

V prvom rade, nezabúdajte na rukavice. Niektoré buriny sú toxické.

Dobrá stratégia pre vysoké buriny je kosenie. Burina ho neznáša, tráve prospieva, a tak jej poskytujete výhodu. Včasné (skôr ako sa burina vysemení) a pravidelné kosenie postupne zlikviduje všetku burinu. Nečakajte zázraky na počkanie. Nezabúdajte na spánok semien buriny a na to, že dokážu prežiť aj hlboko v pôde a dopraviť sa k vám rôznymi spôsobmi, ako bolo spomenuté. Takže koste a nestrácajte trpezlivosť. Výsledky uvidíte určite.

V prípade nízkych burín je to problematickejšie. Ak nimi pôda nie je zamorená, neostáva vám iné, ako si kľaknúť a pustiť sa do trhania. Našťastie to v prípade týchto burín ide ľahko.

Organická kontrola

Plameň, horúca para. Sú to skvelé, ekologické metódy ničenia buriny. Celkom dobre sa osvedčujú práve  pri nízkych druhoch burín. Tieto metódy nepoužívajte ak je sucho! A nezabudnite dané oblasti ihneď zasiať požadovanými rastlinami.

Kozy a ovce si s radosťou pochutnajú na niektorých druhoch burín. Sú tiež celkom dobrou alternatívou. Pustiť po nich kone na pastvu je bezpečné.

Na určitých miestach je možné mulčovať. Chodníky, cestičky, alebo na pastvinách maličké oblasti (pre istotu ich pred koňmi ohraďte). Mulč v podobe kartónu, lepenky, starého koberca, štiepky (ak treba ničím zaťažený), zadusí burinu pod sebou a pripraví pôdu na siatie.

Burina nás informuje o pôdnych podmienkach. Preto je niekedy likvidácia burín jednoduchou otázkou zmeny pôdnych podmienok. Ak má napríklad burina rada kyslú pôdu, zlikvidujete ju pridaním dolomitu.

Na rozdiel od niektorých iných zvierat, semená buriny prechádzajú cez tráviaci trakt koní relatívne nepoškodené. Ak pustíte na pastvinu po koňoch sliepky alebo kačice, pomôžu vyčistiť konský trus od zvyškov semien a zároveň vám ho rozhrnú.

Najlepšou obranou proti burine je zdravá tráva, ktorú pokrýva celú plochu.

Chemická kontrola

Väčšina z nás sa radšej vyhýba použitiu herbicídov. Niektoré z nich zabijú každú rastlinu a teda aj tie, ktoré chceme. Iné síce pracujú cielenejšie, ale zlikvidujú len určitú burinu, nie všetku. Zostáva po nich holá pôda, ktorá je pozvánkou pre ďalšiu burinu. Herbicídy sa nesmú používať v blízkosti vodných plôch a vodných tokov. Aj zvieratá by mali byť dostatočne ďaleko od postrekovanej oblasti.

Burina je komplikovaný nepriateľ, ale zvolením správnej stratégie môžeme uspieť.