Dnes by som vám rada povedala niečo o starostlivosti o sedlo. Niektorí z nás na túto dôležitú vec zabúdajú a priznajme si, nie vždy sa nám do toho chce. Častokrát vídam neudržiavané sedlá a remene s popraskanou alebo plesnivou kožou a podobne. A pritom ide o veľmi dôležitú súčasť celkovej starostlivosti o koňa a zároveň aj o našu bezpečnosť.

– Len výborne udržiavané sedlo (takisto aj uzdečky) je bezpečné sedlo pre koňa aj pre nás.

– Sedlo je veľká investícia a tým, že sa oň staráme, vieme ušetriť veľa peňazí.

Sedlá a mám na mysli jazdecké sedlá, potrebujú ošetrenie najmä preto, že sú vyrobené z prírodného materiálukože, ktorá potrebuje dodávať živiny, aby nevyschla a nepopraskala.

Sedlám neprospieva

– priame slnko
– vlhkosť
– konský pot

Samozrejme, že sedlo vydrží, keď jazdíme vonku, na jazdiarni alebo na vychádzke a podobne. Častokrát však vidieť sedlá na ohrade jazdiarne ponechané na „vysušenie“, a toto je práve to, čo im neprospieva.

Vychádzka v daždi, potopa na pretekoch a podobne, to sú tiež situácie, ktoré sa stávajú a sedlu, pokiaľ je oň dobre postarané, neuškodia. Ak ale dáte mokré sedlo do sedlovne a ešte ho prikryjete vlhkou odpockou alebo plstenkou, sedlo môže začať plesnivieť. A ak raz máte pleseň na sedle, je takmer nemožné sa jej zbaviť a sedlo stráca svoju hodnotu. O škodlivom vplyve plesne na ľudízvieratá asi ani nemusím hovoriť… . Na probléme s plesňou je najhoršie to, že ak máme v sedlovni jedno sedlo s plesňou, je pravdepodobné, že sa prenesie aj na ostatné sedlá. Pokiaľ by sme všetko chceli robiť správne, v sedlovni by nemalo byť nič iné, len sedlá a uzdečky – teda kožené veci. Akonáhle tam skladujeme odpocky, plstenky, podbrušáky, mrkvu, jablká, vedrá s nedefinovateľným obsahom …, zvyšuje sa vlhkosť v sedlovni, hlavne, keď sa v lete vetrá a v zime kúri príliš slabo. Zvýšená vlhkosť podporuje tvorbu plesne.

Rovnako škodlivý je konský pot. Na vine sú vypotené soli a minerálne látky, ktoré sa neznášajú s kožou. Keď je sedlo dlhší čas vystavené potu bez toho aby sa vyčistilo, jeho póry pot nasajú a vy sa môžete už len prizerať ako sa vám sedlo doslova rozpadáva. Ďalšou nevýhodou je aj to, že sa takto zašpiní aj plstenka a už nie je taká krásna.

Výsledkom kombinácie týchto troch faktorov a chýbajúcej starostlivosti je praskajúca koža hlavne na citlivých miestach ako je posedlie, remene na podbrušník, strmeňové remene a pod. a šíriaca sa pleseň. Ak ste majiteľom sedla s laminátovou kostrou môže sa Vám pri silnom slnku (už hore spomínané sušenie sediel na slnku) naviac skriviť kostra.

Ako ošetríme sedlo?

Potrebujeme:
– vlažnú vodu,
– mäkkú špongiu,
– utierku
– mydlo na kožu,
– balzam na kožu
MOTIVÁCIU :-)

Odporúčam zobrať mäkkú špongiu a mydlo na kožu alebo iný prostriedok určený na čistenie kože. Ja dávam prednosť klasickému mydlu na kožu, ale to je vec vkusu; existujú aj čistiace mlieka, peny a podobné prostriedky. Sedlo treba očistiť celé a z každej strany. Áno aj zo spodnej strany, aj bočnice z každej strany a nevynechajte hlavne miesta, kde sa špina zvykne hromadiť.

Následne mäkkou utierkou sedlo vysušíte.

Keď je sedlo suché, natrite ho handričkou balzamom na kožu. Je dôležité používať kvalitný balzam, ktorý obsahuje napr. prírodné oleje a včelí vosk. Balzam necháte pôsobiť cca 15 minút a potom zvyšnú časť balzamu zotriete mäkkou utierkou. Je dôležité myslieť na to, aby ste používali mäkké špongie a utierky aby ste kožu nepoškodili.

Pozor! Vedeli ste, že balzamom nenatierame ani remene na prodbušník, ani strmeňové remene? Tie očistíme len mydlom. Remene na sedle sú z kože, ktorá je už pri výrobe spracovaná tak, aby vydržala. Keď tieto remene začnete balzamovať, začnú sa naťahovať a tým pádom sa remeň stáva tenší a dlhší, až kým sa neroztrhne.

Ako často je potrebné sa starať o sedlo?

Mydlom by sa sedlo malo čistiť vždy, keď sa spotí kôň, pretože sa naň dostáva soľ. Balzam by ste mali naniesť aspoň raz za týždeň.

Uzdečky by sa mali čistiť vždy po práci mydlom a balzamom/olejom aspoň dvakrát do týždňa.

Vyzerá to náročne? Nebojte sa, nie je. Ak toto robíte pravidelne, trvá to tak minútku. Nastriekate, prejdete handrou, odložíte 😊

Dlho to trvá práve vtedy, ak máte na sedle zanesenú špinu.

Myslite na to, že aj sedlo, ktoré nepoužívate treba aspoň natierať balzamom, aby koža nevyschla a nepopraskala.

Keď prekonáte nechuť do čistenia tak sa Vám sedlo odvďačí dlhou životnosťou.

Prajem Vám veľa radosti pri čistení :-) 

Silvia