Na jar 2020 som na malej jazdiarni vytvorila „záhradku“. Jarné kvety, ktoré kvitnú v tom najlepšom čase, kedy je človek unavený z boja s blatom a sychravou zimou a pohľad na ne je nie len krásny, ale aj ako prísľub lepšej budúcnosti. Druhú časť tvoria bylinky – levanduľa, mäta, medovka, echinacea – ktoré zvládajú náročné podmienky na kopci (veľa slnka, sucho, vietor) a zároveň krásne voňajú a chutia (koňom aj nám). Využila som priestor, ktorý „vypadával“ z pravouhlého pracovného priestoru a rástla tam len burina. Síce som si pridala robotu, ale je to tam krásne a príjemné.

Plán na nový prístrešok sa komplikoval. Najprv nepršalo a dalo by sa robiť, ale dodávateľ stále nemal materiál, ktorým sme chceli spevniť povrch. Potom zasa pršalo a nedalo sa s ničím pohnúť. Keď konečne zas všetko vyschlo, zas nebol materiál na povrch. A tak dokola. Nakoniec sme začali stavať opačne. Najprv prístrešok a dúfali sme, že povrch sa nám podarí upraviť neskôr. Rozhodli sme sa „potiahnuť“ strechu senníka, čím vznikla úspora nákladov na stavbu a zároveň sa uľahčilo dopĺňanie sena. Na strechu sme ale nedávali plechové „škridle“ pretože keď prší, dosť „rachotia“.

Kým sa staval prístrešok, vysadila som na odkopaný svah levanduľu a echinaceiu. Naše kone levanduľu milujú, tak prečo im ju nedopriať. Spracovanú levanduľu používame v olejoch, čajoch a pri varení. V zime nie je nič lepšie, ako echinacea v čaji, pre nás aj pre kone. A ešte jedno plus, pohľad na tieto bylinky je nádherný. Časom by sme nad bylinky chceli sadiť ovocné stromy.

Bohužiaľ, museli sme dať okolo nich tkanú textíliu, nakoľko údržba by bola už príliš náročná.

Prístrešok bol hotový a my sme s radosťou „sťahovali“ kone. Pred starými prístreškami bolo ešte stále blato a tým, že tadiaľ kone prechádzali, sa situácia nezlepšovala. Všetci sme sa tešili, ale naša radosť vydržala len do začiatku jesene. Pred postavením prístrešku sme vyrovnávali povrch, a tak voda nepretekala ďalej, ako predtým, ale stiekla do prístrešku a držala sa tam. Čoskoro tam bolo rovnaké blato ako pred starými prístreškami, ale tentokrát priamo v prístrešku. A tak sa kone sťahovali zasa späť, do starých prístreškov, kde sa v medzičase situácia zlepšila. Samozrejme, len dočasne.

Toto asi komentár nepotrebuje, mnohí z vás to určite poznáte :(

Začali sme hľadať iné alternatívy povrchu do nového prístrešku. Ako som spomínala, prvá časť bagrovania prebehla ešte minulú jeseň. Teraz bolo všetko vybavené a naplánované, už len aby bolo vhodné počasie. Na konci októbra konečne prišlo pár dní, počas ktorých malý bager vyvážal blato, kopal aby sme mohli spraviť drenáž, autá vozili štrk a piesok a vyvážali prebytočnú zeminu na jazdiareň, ktorá ešte stále „sadala“. Jama zasypaná dvoma frakciami štrku, dobre užabovaná. Potom prišla zábavnejšia časť. Upršaný piatok a ja som skladala puzzle. Skladala som časti podlahy, ecorasater, aby sme na druhý deň mohli zasýpať štrkom. V prístrešku to bolo fajn, ale v častiach okolo neho, v tom daždi, už to nebola až taká výhra. Ale keď sa stmievalo, bolo hotovo.

 1. novembra bol konečne povrch hotový a kone sa vrátili späť, do sucha. Kone v suchu a naša práca oveľa, oveľa jednoduchšia. A to je základ všetkého, ale o tom si povieme viac neskôr.

Na jar sme pobránili a zasiali pastviny. Kone tam dočasne nemali prístup. Až v lete, keď bola zem dostatočne suchá, aby nezničili mladé rastlinky a nerozbili pôdu. Samozrejme okrem zasiatej trávy rástla ešte aj burina, preto sme čo najskôr, ako sa dalo, pastviny kosili.

Okrem toho bolo treba udržiavať mini živý plot, priestor medzi pletivom a elektrickým ohradníkom, priestor za pletivom v oblastiach pri kríkoch, ktoré sa postupne snažili dostať do výbehu, malú záhradku na jazdiarni, samotnú jazdiareň … práca nikdy nekončí.

Za tieto tri roky sme otestovali veľa vecí, týkajúcich snáď každej oblasti života s koňmi. Už vieme spraviť veci lepšie, jednoduchšie, efektívnejšie. Doteraz sme si hovorili, že keď spravíme ešte toto a toto, budú mať kone aj my všetko, čo potrebujeme. Tento rok nie. Tento rok sme si rovno povedali, čo v roku 2021 chceme spraviť. Nevieme síce, koľko z toho sa nám podarí (financie a čas), ale dúfame, že väčšina a samozrejme začneme podľa priorít. Predbežné plány sú:

  • Ďalšia pastvina – štvrtá. (Prezradím, že tá je už ohradená!)
  • Spevniť povrch pre staré prístrešky, ktoré sa dajú využiť v prípade potreby oddelenia koňa, alebo ak by na návštevu prišiel náš konský „deduško“ s kamoškou. Zároveň ide o oblasť, kadiaľ kone chodia k vode a my od bránky k prístrešku, takže snáď by sme konečne chodili „suchou“ nohou až senníku s prístreškom.
  • Predeliť terajšie pastviny v strede cca 3 m širokým pásom (efektivita spásania a údržba – k tomu si povieme viac v špecifickom článku) a …
  • … do týchto pásov nasadiť ovocné stromy. Snáď budú v bezpečí pred koňmi.
  • Tieto 3 m široké pásy chceme využiť aj ako „zázemie“ pre sliepky, ktoré plánujeme využívať (okrem jasného využitia pre nás) ako „čistiacu, upratovaciu, antiparazitickú a hnojacu“ čatu na práve spasených pastvinách (povieme si viac v inom článku).
  • „Spojazdnenie“ veľkej jazdiarne.
  • A konečne viac jazdiť a pracovať s koňmi.

Takto vstupujeme do štvrtého roku: