KÔŇ/KONE

1.     Bezpečnosť na prvom mieste

Či váš kôň potrebuje gamaše, zvony alebo iné chrániče, to už viete najlepšie sami. Rovnako ako vy, je dobré, ak je označený bezpečnostnými reflexnými prvkami. Motoristi to ocenia a v lese a na lúkach je to skvelé označenie hlavne počas poľovačiek.

Vyberajte vhodnú trasu. Vhodná, znamená taká, akú váš kôň na danej úrovni výcviku zvládne. Stretla som sa aj so staršími koňmi, ktoré chodili málo do terénu a pri rôznych terénoch (sklon kopcov, skoky, „štveranie“ sa niekam, povrch) im chvíľku trvalo, kým si na ne zvykli a naučili sa ich zvládať. Terén sa mení aj vzhľadom na počasie. Sú cesty, ktoré nie sú schodné, akonáhle príde blato. Alebo sú časti polí, ktoré zaplavuje a môžu byť rozmočené tak, že prakticky zapadáte. Zamrznuté obrovské mláky na poliach, ktoré sú široké a dlhé niekoľko metrov – čisté klzisko, a mnoho ďalších prípadov.

A samozrejme, tempo, ktorým pôjdete po rôznych úsekoch. Tempo prispôsobiť aktuálnemu stavu povrchu (aby ste predišli zraneniam) a výdrži a schopnostiam koňa.

Mali by ste mať informácie o koňoch v skupine, aby ste vedeli, ku ktorému sa na akú vzdialenosť môžete priblížiť. Vyhnete sa tým dobre miereným kopancom a zraneniam. To, že ste vy kamaráti neznamená, že sa musia kamarátiť aj vaše kone. Rozostup vpredu, vzadu a prípadne na bokoch, by mal byť samozrejmý.

2.     Sám kôň na vychádzke

V takomto prípade je dosť pravdepodobné, že váš kôň bude viac sledovať svoje okolie. Nemá svoje stádo, ktoré mu poskytuje bezpečie a preto musí sledovať všetko sám. Zároveň je možné, že bude reagovať aj na slabšie podnety z okolia, ktoré by si v skupine ani nevšimol a vyplaší sa skôr, ako keby bol vonku so „svojim stádom“.

Nezabudnite, že kôň reaguje inštinktívne a netrestajte ho za prirodzené správanie. Skúste ho podporiť a pomôcť mu tým, že budete uvoľnení, budete zhlboka dýchať a prihovárajte sa mu pokojným hlasom. Ak má z ničoho strach a nechce prejsť, zlezte z neho a pokojne mu ukážte a vysvetlite, že sa nie je čoho báť. Ideálne, využívajte upokojujúce signály.

Samozrejme toto neplatí pre všetky kone. Sú kone, ktoré majú odchodených toľko vychádzok, že sa správajú rovnako, či s nimi ide von iný kôň alebo nie. Alebo kone, ktoré vychádzky a nové veci vylovene milujú. Tie tiež nebudú mať problém, keď pôjdu von samé.

3.     Skupina koní na vychádzke

Ak je na vychádzke viac koní, väčšinou sa správajú pokojnejšie. Situáciu najviac  sleduje kôň ktorý je prvý (kam ideme a čo sa tým smerom deje) a kôň na konci (čo ma môže zozadu zjesť). To však neznamená, že ostatné kone neriešia, čo sa deje v okolí. Všetko závisí na ich citlivosti. Vychádzky v skupine by pre ne mali byť jednoduchšie.

Ale, môže sa stať, že prevládne stádové správanie. Ak sa ktorýkoľvek kôň splaší, ostatné môžu mať tendenciu utekať za ním. Je to prirodzené správanie a je na vás, aby ste si s koňom vybudovali tak skvelý vzťah, založený na dôvere a bezpečí, že kôň zostane s vami a bude počúvať, čo hovoríte, miesto toho, aby utekal preč.

Ako by sa mala skupina koní pohybovať? Ísť v rade za sebou, alebo roztrúsení, každý kde chce, aby ste si mohli pokecať? Všetko závisí na troch veciach. Terén, ktorým idete, zručnosť koní, na ktorých sedíte a zručnosť jazdcov. Vždy myslite na bezpečnosť. Napríklad niektorí hovoria, že v rýchlejšom tempe, by ste mali ísť v rade za sebou, aby sa predišlo súťaženiu a blázneniu koní a tým aj možnej strate kontroly, pádu … . Každý z vás vie, akého má koňa, ako ho zvláda a čo si môže dovoliť. A, skupina sa prispôsobuje najslabšiemu článku. Všeobecne, s novým jazdcom, alebo mladým koňom, sa budeme radšej držať v rade, aby (hlavne kôň) získal správne návyky. Rovnako jazdenie v rade je preferované aj pri návrate domov, kedy niektoré kone v akomkoľvek chode sú zrazu rýchlejšie a aktívnejšie.

4.     Prispôsobovanie skupiny

Rovnako ako pri jazdcoch, skupina sa vždy prispôsobuje najslabšiemu článku a teda koňovi nováčikovi, staršiemu, v rekonvalescencii… .

Zároveň nezabúdajte, že rôzne vekové kategórie potrebujú rôzny čas na zahriatie. Staršiemu koňovi bude trvať dlhšie, kým sa rozhýbe a teda by ste sa mali riadiť podľa neho.

Rovnako každý kôň reaguje inak na povrch. Niektoré kone sú citlivejšie na kamienky, a tak pokojne zlezte a kráčajte pomaly. Iné kone zvládajú ísť dolu kopcom veľmi rýchlo, takže sa obzerajte a čakajte ostatné kone, aby sa tie nezačali ponáhľať nad svoje schopnosti a nedošlo k úrazu. A takýchto príkladov určite poznáte mnoho aj sami.

Zhrnutie

 • chrániče a pod. ak kôň potrebuje
 • reflexné prvky
 • terén, ktorý kôň zvládne
 • počasie a zmeny, ktoré v teréne spôsobí
 • tempo vzhľadom na povrch a daného koňa
 • vzdialenosti medzi koňmi
 • citlivý prístup ku koňovi, ktorý je na vychádzke sám
 • skupina koní – uteká jeden kôň, uteká stádo
 • kedy ísť v rade za sebou a kedy netreba
 • skupina sa prispôsobuje najslabšiemu článku
 • zahriatie, povrch a z toho vyplývajúce potreby koňa
0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Odporúčané články