Jazdec/jazdci

1.     Kam idem/e a kedy približne prídem/e

Vždy, keď idete na vychádzku, či sám, alebo skupina, niekto doma by mal vedieť, kam sa chystáte a kedy sa približne plánujete vrátiť. Ak idete sám, je to nevyhnutné. Pokiaľ idete viacerí, môže sa niečo stať na mieste, kde nie je signál. Možno ste len dvaja, a teda nie je možné, aby jeden z vás šiel po pomoc … Dnes existuje mnoho aplikácii, ktoré zaznamenávajú rôzne parametre a niektoré z nich vedia poslať informáciu o vaše polohe (bola mi odporučená aplikácia ReTrace, ale zatiaľ nemám odskúšané).

2.     Bezpečnosť na prvom mieste

Vhodné oblečenie, a doplnky. Toto je na zvážení každého z vás. Prilba a reflexné prvky by však mali byť samozrejmosťou, kvôli vám, ale aj ostatným účastníkom cestnej premávky alebo poľovníkom. V dnešnej dobe sa odporúča nosiť aj píšťalku (z mnohých dôvodov) a, aj kaser. Koľkí z vás už počuli o napadnutí psom (v horšom prípade zažili). Niektoré kone vedia, čo robiť (je ich však veľmi málo), ale niektoré kone spanikária a zrazu sa ocitnete na zemi … alebo dobrovoľne skáčete na zem, aby ste ochránili svojho miláčika…

3.     Signály

Skupina jazdcov má väčšinou dohovorené signály, pomocou ktorých sa dorozumievajú o smere a tempe. Či jazdíte v rade za sebou alebo v roztrúsenej skupine, nie vždy ste schopní počuť ostatných jazdcov. Väčšinou sa dopredu dohodnete kam idete a čo chcete robiť, ale neriešite detailne každý úsek. Skupinu vedie jazdec s prvým koňom a mal by o svojich plánoch informovať ostatných.

Signály pre odbočenie sú ako blinkre – stačí keď upažíte ľavú alebo pravú ruku a je jasné, kam idete, alebo len zdvihnutou rukou ukážete „vpred“.

Ruka ohnutá v lakti zdvihnutá do „upaženia“ (akoby ste chceli niekomu zamávať) znamená niečo sa ide diať a týka sa to väčšinou tempa.

Pokiaľ ju zdvíhate smerom hore, akoby ste ju vystierali, znamená to, že idete tempo zvýšiť o jeden chod – z kroku do klusu, prípadne z klusu do cvalu.

Ak ňou z tejto polohy zamávate dopredu, znamená to priamy prechod do cvalu, aj keď teraz kráčate. Tento posunok môžete použiť aj vtedy, ak chcete z klusu kone pustiť do cvalu, v ktorom sa môžu trochu vyblázniť (ak to samozrejme skupina zvláda!).

Pokiaľ z tejto polohy ruka pomaly klesá, znamená to prechod do nižšieho tempa. Podľa dĺžky opakovania, až do úplného spomalenia, či zastavenia.

4.     Prispôsobenie skupiny

Skupina jazdcov sa vždy prispôsobuje schopnostiam „najslabšieho“ jazdca. Tento jazdec by mal zároveň jazdiť vždy uprostred skupiny, aby ostatní členovia vedeli v prípade potreby rýchlo reagovať.

5.     Sledovanie okolia

Prehľad o okolí by mali mať všetci jazdci. V lese sa môže zjaviť čokoľvek kdekoľvek, v dedine za skupinou môže vybehnúť pes, na ceste je dobré mať prehľad o autách pred aj za vami.

Zhrnutie

  • kam idem/e
  • kedy sa približne vrátim/e
  • mobil
  • aplikácia
  • prilba
  • reflexné prvky
  • (píšťalka, kaser)
  • dohodnuté signály pre komunikáciu v skupine
  • skupina sa prispôsobuje najslabšiemu jazdcovi
  • sledovanie okolia
0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Odporúčané články