PRÁCA INŠPIROVANÁ J. F. PIGNONOM – 7. časť

131109 borinka-17Pomôcky pri práci vo voľnosti – druhá časť

Prečo poklepanie? Chcem, aby kôň reagoval na jemný dotyk. Nechcem sa s koňom pretláčať. Navyše, pri tlaku môže dôjsť k inštinktívnej obrannej reakcii koňa, kedy začne tlačiť proti mne. Môžete sa dotknúť, jemne zatlačiť, ale nie používať vysokú intenzitu tlaku. Vtedy sa s koňom nechtiac môžete začať pretláčať, čo môže vyvolať obrannú reakciu. Preto sa plynulý tlak snažím používať čo najjemnejšie. Zároveň si tak zachovám vysoko citlivého koňa. Poklepávanie je niečo ako upozornenie. Kôň sa vám snaží vyhovieť, hľadá riešenie a vy mu tým poviete, haló, toto je ono, na toto sa sústreď, od tohto odstúp, alebo choď za tým. Žiadne dohadovanie, pretláčanie, len primerané upozornenie na oblasť, ktorú chcete pri práci koňa zapojiť. Je to veľmi dôležité hlavne pri komplikovanejších cvikoch, kde používate viacero pomôcok súčasne. Takto veľmi jednoducho rozlíši, čo je práve teraz pre vás najpodstatnejšie, resp. ktorá jeho časť v danom okamihu nepracuje správne a treba ju opraviť.

Ak kôň požiadavku vykonať nechce, niekde v tréningu ste spravili chybu. Kôň nie je ochotný a motivovaný. Aj keď nerozumie tomu, čo od neho chcem, čo sa samozrejme pri nových veciach stáva, snaží sa hľadať riešenie a je len na mne, ako mu s tým pomôžem a kam sa spolu posunieme ďalej. V prípade, že sa vám aj tak nedarí vráťte sa o krok späť. Väčšinou totiž kôň nemá v niečom z predošlých vecí úplne jasno, aj keď to tak možno z vášho pohľadu nevyzerá. Tým, že spravíte krok späť sa zároveň vrátite k práci, ktorú pozná, pri ktorej sa dokáže uvoľniť a zrelaxovať, po tom, ako sa snažil nájsť riešenie na to, čo od neho chcete. Keď budete znova obaja v pohode, môžete sa vrátiť k tomu, kde ste sa museli zastaviť, ale pokúste sa danú vec rozdeliť ešte na menšie úseky. Vždy vnímajte svojho koňa. Pokiaľ to nespravíte, skĺznete od komunikácie k obyčajným cvikom, komunikácia a to čaro dôvery a rešpektu sa začne strácať.

Ak dodržiavate všetky zásady, nemôže sa stať, že kôň bude prácu odmietať, jedine v prípade, že kôň má zdravotný problém. Aj kone môžu mať dni, kedy sa im pracovať nechce. Dajú vám to najavo spôsobom, akým vtedy spolupracujú. Ale nikdy to nie je o odmietaní práce, pokiaľ sú inak v poriadku.

Ďalším skvelým komunikačným nástrojom je pohľad. Musí byť prirodzený a smerovať tam, kde má kôň reagovať, alebo kam spoločne smerujete. Nezabudnite, že za pohľadom nasleduje aj telo. To znamená, že ak sa budete pozerať doprava, mali by za pohľadom ísť aj plecia a celé telo. Inak dávate koňovi nejasný a nejednoznačný signál. Pri tréningu, najmä v začiatkoch by ste sa mali vyhnúť priamemu pohľadu do očí. Na niektoré kone môže pôsobiť zastrašujúco a znižuje zreteľnosť reči vášho tela.

Pri práci mnohí používajú aj hlas. Pre kone to nie je nutné, ale pri správnom použití im to môže pomôcť. Okrem vyjadrenia spokojnosti a nespokojnosti sa však môže stať, že sa kôň bude prioritne sústreďovať na váš hlas a nie na vaše pohyby, preto ho odporúčam používať až v neskoršom štádiu výcviku, hlavne ako pomôcku pre náročnejšie veci, napríklad cúvaj, ustúp, sadni ….

Veľmi dôležité je správne použitie hlasu a slov. Zvoľte si konkrétne slovo, ktoré bude vyjadrovať vašu spokojnosť a nespokojnosť, neskôr konkrétne povely. Slová by mali byť krátke jasné. Napríklad pochvala hodný, skvelý, dobrý, šikovný … a nie ty si ale fešák, to si skvelo zvládol … . Veľmi dôležitá je intonácia hlasu. Do nej vkladáte určité vaše rozpoloženie, energiu a podľa toho kôň vie, či to, čo spravil bolo správne alebo nie, či chcete, aby pridal, alebo spomalil. Ak budete na koňa ostro a rýchlo kričať STOJ! STOJ! STOJ!, určite sa vám skôr rozbehne, ako zastaví.

Nezabudnite vždy pracovať pokojne, sebaisto, primerane a s láskou.

Žiarica

Ďalšia časť: PRÁCA INŠPIROVANÁ J. F. PIGNONOM – 8. ČASŤ

Predošlá časť: PRÁCA INŠPIROVANÁ J. F. PIGNONOM – 6. ČASŤ

5.00 avg. rating (99% score) - 15 votes