140214 borinka-53Pomôcky pri práci vo voľnosti – prvá časť

Základom sú:

  • Pohyb tela pri práci.
  • Pomôcky – v prípade ak kôň nereaguje.
  • Správne vedenie – v prípade ak kôň nereaguje.

V hudbe existuje pomôcka, pomocou ktorej sila skladby postupne graduje. Táto pomôcka sa volá crescendo, čo znamená čoraz silnejšie, so stupňujúcou sa intenzitou. A presne také majú byť aj pomôcky, ktoré používame pri práci s koňmi. Ak kôň nereaguje, pomôcka sa musí postupne, ale citlivo, zvyšovať. Vždy podľa každej nasledujúcej reakcie koňa a primeraným spôsobom. Vždy pri najmenšej reakcii koňa musíte pôsobenie pomôcky a zvyšovanie tlaku okamžite zastaviť.

Väčšinou je pomôckou drezúrny bič. Ak pracujete s bičom, mali by ste vedieť, ako ho správne použiť. Dnes ho, bohužiaľ, vidím používať len na to, aby koňovi bola uštedrená nápravná rana. Málokto ho používa ako poklepanie, upozornenie a ešte menej ľudí správne používa jeho jednotlivé časti. Skúste si niekedy jeho použitie sami na sebe s kamarátom.

Ak potrebujem zosilniť tlak na to, aby kôň od pomôcky odstúpil, tlak budeme smerovať do bodu v druhej tretine biča (od rúčky smerom dole), nie do bolestivého a štipľavého konca. Týmto spôsobom bude kôň cítiť skutočne poklepanie a nie štípanec. Zároveň získate dlhšiu časť biča, ktorá na koňa pôsobí. Ak budete chcieť, aby kôň dotyk biča nasledoval, použijete spodnú časť biča, tretiu tretinu (od rúčky smerom dole) a pôsobenie bude omnoho jemnejšie, ako keď potrebujete, aby kôň od biča ustúpil. Vždy, keď bič práve nepoužívate, musí voľne ležať v ruke a visieť vedľa tela. Nikdy ho nemajte pripravený, „keby náhodou“ kôň nezareagoval. Kôň to vie a podľa toho sa zachová.

Pokiaľ budete používať bič primerane, ako pomôcku a nie ako trest, kôň naň bude reagovať pozitívne. Neskôr, pri komplikovanejšej práci sa ním nechá viesť a keď sa ho dotknete, bude vedieť, že na tomto mieste treba niečo vyriešiť a sústredí sa naň. Po každej dobrej práci musí nevyhnutne nasledovať uvoľnenie.

Pri práci s koňmi býva najväčší problém práve v používaní pomôcok. V praxi sa stretávam s tým, že si ľudia použitie pomôcok nevedia správne načasovať. Pomôcka z podstaty významu slova slúži na uľahčenie niečoho. Koňovi dám pomôcku na to, aby vykonal nejakú úlohu. Pokiaľ nereaguje, pokračujem v použití pomôcky, resp. využijem pomôcku korekčnú, čím ho navediem na správne splnenie úlohy.

Koňa o vykonanie danej úlohy požiadam vždy len raz. Opakovaním požiadavky, ak jej kôň nerozumie, alebo ju vykonať nechce, nič nevyriešite. Časom sa môžete dostať až do situácie, kedy sa kôň naučí, že pomôcku/požiadavku budete opakovať toľkokrát, koľko bude treba, a tak má dosť času na jej splnenie.

Nemôžete automaticky predpokladať, že kôň bude rozumieť všetkému, čo od neho chcete, aj keby ste mali za sebou už mnoho tréningov. S každou novou vecou prichádza nová výzva. Požiadali ste koňa, aby niečo urobil a on nereaguje. Použite korekčnú pomôcku a postupne pokojne a plynulo zosilňujte tlak, až kým sa vám kôň nepokúsi vyhovieť. Toto je ten okamih, kedy sa kôň učí. Predpokladom je však váš pokojný, istý, trpezlivý, primeraný a láskavý prístup. Ak korekčnou pomôckou prestanete pôsobiť až v okamihu, kedy sa vám kôň snaží vyhovieť, pochopí, že toto ste od neho očakávali. V praxi sa stretávam s tým, že po pomôcke nasleduje ďalšia a čakanie, ako kôň zareaguje. A zasa ďalšia, kratučká pauza s očakávaním a ďalšia … a pri tom kôň sa nepohol, ani len neprejavil náznak pohybu. Takýmto pomôckam kôň nerozumie, dokonca ho dokážu rozladiť a odradiť od spolupráce s vami. Pokiaľ korekčná pomôcka začne pôsobiť keď sa nič nedeje a prestane, v okamihu, keď začne pohyb, koňovi bude omnoho jasnejšie, čo sa od neho očakáva.

Ak napríklad chcete, aby kôň ustúpil, použijete v prípade práce zo zeme vašu energiu a pohyb, v prípade práce zo sedla holeň. Väčšinou stačí len jemné naznačenie holene, častokrát sa koňa ani dotknúť nemusíte, prípadne len jemným priložením. Viete, čo chcete spraviť, predstavte si, že to robíte a urobte to … Neskúšajte, nečakajte, ale samozrejme nekonajte zbrklo, rýchlo. Pracujte pomaly, pokojne, uvoľnene. Pokiaľ kôň neprejavuje náznak ustúpenia, ak pracujete zo zeme, plynulým postupne silnejúcim poklepaním bičíkom počkajte na reakciu. Ak kôň ustúpi, okamžite prestaňte pôsobiť, bič spustite k zemi a uvoľnite sa. V prípade práce zo sedla, začnite jemne! poklepávať holeňou, až kým kôň nezačne ustupovať. Koňa nikdy nekopte! A nikdy toto nepoužívajte ak máte na nohách šporne alebo ostrohy. Tie v konečnom dôsledku pri tomto spôsobe práce nemali čo na vašich nohách robiť. Jedine ako ozdoba na preteky, ak máte istotu, že sa nimi koňa nedotknete. Šporňami a ostrohami koňa zbytočne viac otupujete a pripravujete mu negatívne asociácie s prácou. My chceme dosiahnuť, aby kôň ochotne spolupracoval a nebolo ho treba do práce nútiť. Ak máte problém, miesto rôznych donucovacích prostriedkov skúste zistiť, kde sa stala chyba a na čom treba popracovať.

Pokračovanie časti o pomôckach o týždeň.

Žiarica

Komentáre k tomuto článku z Facebooku:
Peťa: Opäť super článok. Jednoducho a zmysluplne popisuje crescendo Až na to že ja mám trochu odlišný názor na šporne. Je to pomôcka ako akákolvek iná a rolovaním kolieska či jemným prikladaním je timing „crescenda“ lepší a presnejší ako u bičíka. A rovnako ako ti správne použité bičíky dokážu „nadvihnúť“ prednú časť koňa, tak ti šporňa dokáže pekne basculovať chrbát či citlivo ohýbať koňa. Dokonca si myslím že správne používané šporne sú z jazdeckého hľadiska pre koňa akceptovateľnejšie ako bičík. Ale tak ako vo všetkom obvykle vidíme len úplne zlé príklady používania

Žiarica: Aaaa Peti, ďakujem za názor, upozornila si ma práve na detail, ktorý by mal byť popísaný bližšie v článku … toto všetko je smerované hlavne na prácu zo zeme, pri čom ak sú dodržané všetky veci, tak v sedle šporne a ostrohy fakt netreba. Inak, pri inom spôsobe práce, resp. prípravy do sedla atď., s tebou súhlasím. Aj keď, obe vieme, že či šporne, ostrohy, ale bič, ľudia častokrát zneužívajú … :( Ale to je zasa iná téma …

Ďalšia časť: PRÁCA INŠPIROVANÁ J. F. PIGNONOM – 7. ČASŤ

Predošlá časť: PRÁCA INŠPIROVANÁ J. F. PIGNONOM – 5. ČASŤ

5.00 avg. rating (99% score) - 10 votes

Odporúčané články