131116 borinka spolocne-41Láska
Láska a láskavosť by mali byť základom všetkých aktivít, ktoré robíte. Ak musíte opraviť koňa, urobte to pokojne, láskavo, trpezlivo, s porozumením. Kôň nerobí chybu naschvál. Kone nevedia robiť veci napriek. Ak ten pocit máte, pretože ste už stretli „takého koňa“, je to spôsobené chybou človeka a určite to nie je konanie, ktoré kôň robí naschvál, ide skôr o nedorozumenie, ktoré nebolo správne vyriešené, niečo získané, naučené a kôň to v niektorých prípadoch začne využívať.

Ak budete opravovať koňa trpezlivo a láskavo, rýchlejšie pochopí, čo od neho chcete. Pokiaľ budete konať unáhlene, nedočkavo, netrpezlivo, podráždene, kôň sa dostane do stresu, môže sa začať báť, bude podráždený a aj keby nakoniec urobil, čo od neho očakávate, v tomto rozladenom stave si toho veľa neodnesie. Určite nie pochopenie veci, ktorú ste od neho chceli. Odnesie si ale pocit z danej situácie, čiže sa vám môže stať, že na ďalšom tréningu bude problém sa uvoľniť a spolupracovať, práve pre jednu negatívnu skúsenosť z minulého tréningu. Nehovoriac o tom, čo môže nastať, ak sa tieto situácie budú opakovať. Vytvorí si asociáciu, že práve takéto správanie od neho očakávate. Pracujete na niečom a skončíte vždy v situácii, v ktorej je kôň ešte napätý. Neujasnil si úplne čo od neho chcete a teda sa neuvoľnil. Vy ste ho odmenili ukončením práce, a tak kôň považuje aj toto napätie za správne. Na ďalšom tréningu bude automaticky pracovať s týmto napätím a uvoľnenie dosiahnete už omnoho ťažšie.

Keď učíte s láskou, učenie ide omnoho lepšie.

Je ľahké milovať koňa, keď všetko ide hladko, ako má. Náročnejšie je to vtedy, keď začnú problémy. Ale je na vás, akým vodcom a partnerom pre koňa budete a teda aj to, ako ďaleko sa spolu dostanete.

Ku koňovi musíte prichádzať s vlnou lásky a zhovievavosti. Len vtedy sa zviera uvoľní. Napätý, vystresovaný, alebo vystrašený kôň sa nedokáže systematicky učiť a znalosti si spájať do celku. Vždy, keď je kôň napätý, vnútorne sa pred vami uzatvára.

Ešte je tu jedna veľmi dôležitá vec. Nezabúdajte, že pre koňa láska znamená niečo iné, ako pre vás. Pre neho to nie je o dobrotách, pusinkách, hádzaní sa okolo krku a podobných aktivitách, ktoré v dobrej vôli a v domnienke, že koňovi prejavujeme náklonnosť, mnohokrát robíte.

Kone ako jedny z mála zvierat uzatvárajú niečo, čo by sme mohli považovať za rodinné zväzky. Vytvárajú si trvalé a dlhodobé priateľstvá, smútia za priateľmi, ktorí odišli, vracajú sa k tým istým partnerom … .

Všimnite si, ako si kone prejavujú vzájomnú náklonnosť. V prvom rade je to čas, ktorý spolu strávia. Či pri pasení, kde vnímajú svoju blízkosť a prítomnosť jeden druhého. Na spoločnom prieskume pastviny, vzájomným podporovaním sa, ak z niečoho majú obavy. Pri hre. Pri vzájomnom ošetrovaní sa.

Ak si chcete s koňom vytvoriť pevný a dôverný vzťah, miesto mrkvy a jabĺk (potrava je až na 4 mieste rebríčka hodnôt koňa), strávte spolu čas na prechádzke na ruke, kde si spolu obzrite veci, ktoré koňa zaujmú, postojte blízko pri ňom, kým sa pasie a pokúste sa vnímať atmosféru pokoja, ktorý je okolo vás (ak ste v prírode, nie na trávniku pri hlavnom kolbisku v areáli), vnímajte spoločný okamih. Nájdite miesta, na ktorých má rád škrabkanie. Zvyčajne plecia, kohútik, krk, koreň chvosta … a podobne, u každého koňa sa niečo nájde. A skúste pomaly napodobniť dotyky druhého koňa, a teda okrem obyčajného škrabkania, jemne masírujte. Kôň to určite ocení viac, ako keď ho budete pusinkovať, vešať sa mu okolo krku, alebo ho „plieskať“, myslím silné potľapkanie, v zmysle ocenenia niečoho (kôň to automaticky ako pochvalu neberie, naučí sa to tak chápať z vášho správania, ako sa naučí všetky ostané veci).

Žiarica

Komentáre k tomuto článku z Facebooku:
Silvia: Ahoj Nora, pekne napisany clanok. Ak si slovo „kon“ vymenim za slovo „dieta“ alebo rovno „clovek“ tak to vsetko sedi! Uz len to prejavovanie bezpodmienecnej lasky, najma vo vyhrotenych situaciach, trenovat v praxi, to je oriesok  Ako raz povedala jedna internetova diskuterka (konickarka a matka v jednej osobe), „zasady vychovy koni a deti do 5 rokov su rovnake“. Ja si myslim, ze to plati aj bez vekoveho obmedzenia  Ide o pristup slusnosti a respektu k druhemu tvorovi.

Lucka: Mne sa tento clanok zo vsetkych 5 pacil najviac :)

Ďalšia časť: PRÁCA INŠPIROVANÁ J. F. PIGNONOM – 6. ČASŤ

Predošlá časť: PRÁCA INŠPIROVANÁ J. F. PIGNONOM – 4. ČASŤ

5.00 avg. rating (99% score) - 14 votes

Odporúčané články