IMG_0166Primeranosť – komfort a nepohodlie
Čo pre koňa znamená pohodlie? Koniec akéhokoľvek nároku, ktorý na koňa kladieme. Čiže pri práci s koňom môžeme povedať, že ide o ukončenie akejkoľvek činnosti zo strany trénera, ktorá vyžaduje určitú aktivitu. Dokonca aj pohľad by mal tréner odvrátiť. Akonáhle kôň cíti uvoľnenie trénera, uvoľní sa aj on. Čo znamená nepohodlie? Ak kôň urobí chybu, zvyšovanie intenzity korekcie, kým kôň nezareaguje správne. A tu je práve najdôležitejšia pokojná a sebaistá energia a trpezlivosť. Nikdy nesmie nasledovať žiaden trest! Nikdy sa nesmiete rozčúliť, pretože tým zmeníte aj energiu koňa a stane sa nepozorným, ustráchaným, alebo začne prejavovať prvé náznaky boja. Všetko musí byť primerané. Ale nie primerané veľkosti chyby, ale primerané energii, citlivosti a nálade daného koňa, ako aj jeho schopnostiam a predošlému výcviku.

Tieto slová o nepohodlí pri práci sú však veľmi striktné. To, že s koňom pracujete, neznamená, že sa neustále cíti nepohodlne. Malo by to byť práve naopak, ale to dosiahnete len prácou a správaním, ktoré sa v týchto článkoch snažím popísať.

Kedy je teda práca pohodlná a kedy nie? Skúste si predstaviť, že idete na tanečnú. Cítite sa fajn, lebo sa chcete naučiť tancovať a konečne sa idete do toho pustiť. Predpokladajme, že kôň sa vo vašej prítomnosti tiež cíti fajn. Nejaký základ už máte, takže prvé tance zvládnete „ľavou zadnou“, rovnako, ako kôň prvé veci tiež zvládne celkom v pohode (napríklad vodenie, zastavenie, niečo základné, jednoduché). Máte prvú príjemnú asociáciu s tancom a kôň s prácou s vami. Preto ste motivovaný a chcete ďalej tancovať. Kôň je tiež motivovaný a ochotne s vami trávi čas, aj keď idete pracovať.

Až príde tanec, ktorý vám nejde hneď tak jednoducho. Ste ochotný do toho ísť a pracovať na tom ďalej? To záleží na vás a na prístupe trénera. Ak ste motivovaný predošlými skúsenosťami (v prípade koňa pozitívnymi asociáciami, ktoré si zo situácii s vami odniesol) rozhodnete sa do toho ísť. Bude to stáť určité úsilie, určitú energiu navyše … jednoducho sa dostanete do zóny mierneho nepohodlia, ktoré však nie je také, aby vás odradilo od ďalšieho tancovania a práce na sebe. Pokiaľ máte dobrého pokojného a trpezlivého trénera, tak to budete skúšať ochotne ďalej a ďalej, aj keď sa dostávate do určitej úrovne napätia či už duševného alebo fyzického, alebo stresu, rozladenia … každý reagujeme inak, rovnako ako aj kone. Ak by ste však mali trénera, ktorý by trpezlivosť nemal, bol by nervózny, neochotný, kričal by a podobne, asi by ste to rýchlo mali chuť zabaliť aj vy. Tak isto je to aj s koňmi. Prídete k úlohe, ktorá pre vášho koňa nebude jednoduchá. Ale pokiaľ budete správnym vodcom, partnerom a pomocníkom, budete trpezlivý, spravodlivý a hlavne, budete používať primerané pomôcky, kôň sa bude ochotne snažiť vám vyhovieť. Ak sa mu úloha, o ktorú sa snažíte podarí, okamžite sa uvoľnite, dajte si prestávku, uvoľní sa aj kôň a pochopí, že toto bolo to, čo ste od neho chceli a znova je v zóne pohodlia. Predstavte si znova tú tanečnú, alebo čokoľvek, do čoho ste sa vo svojom živote pustili a bolo pre vás výzvou. Keď sa vám daná vec podarila a tréner sa s vami zasmial a povedal vám, že to bolo super, čo sa odohrávalo vo vás? Rovnako je to aj s koňmi. Určite ste mali chuť buď hneď alebo po nejakej prestávke, pustiť sa do ďalšej výzvy. A tak to spraví aj váš kôň. Len ho musíte poznať, aby ste dokázali odhadnúť, kedy ešte môžete ísť ďalej, kedy už stačilo a kedy sa treba vrátiť o krok späť.

Toto je maximálne prípustné nepohodlie, ktoré koňovi môžete vytvoriť. Niektoré klasické spôsoby práce s koňmi ako aj niektoré metódy horsemanshipu využívajú tzv. negatívnu motiváciu. Ide o pomôcky a signály, ktoré v koňovi vyvolávajú bolesť, obavy, strach, až stres. Ide o negatívne pôsobenie pomôcok, alebo o využitie inštinktov koní, ktoré sa týkajú vzorcu dravec – korisť. Kôň je veľmi prispôsobivé zviera a tak sa naučí pracovať aj týmto spôsobom. Naučí sa vyhýbať tomu, čo v ňom vyvoláva strach alebo ho stresuje. Táto práca však koňa nemotivuje a nevykonáva ju ochotne. Kôň môže fungovať roky, až do konca života, alebo sa postupne môže začať vzpierať takémuto zaobchádzaniu. Tieto kone dnes nazývame problémové, alebo agresívne. Nie je to však kôň, kto má problém. Vždy je to človek. Takáto práca ani nie je stabilná, čiže kôň podáva veľmi nevyrovnané výkony (či už doma, alebo po presune na iné miesto, hlavne na preteky), pretože spolu nemáte vytvorený vzťah, nie je medzi vami partnerstvo, kôň sa na vás nemôže spoľahnúť. Ale, v takomto prípade sa na koňa nemôžete spoľahnúť ani vy. Práca sa nikdy nesmie dostať na hranicu stresu, strachu, alebo ako sa často používa: „nemáš inú možnosť, len si vybrať mňa a moje požiadavky“, čo mi pripomína, nemáš inú šancu, ako si vybrať menšie zlo. Kôň sa najrýchlejšie a najlepšie učí, ak je uvoľnený a získané poznatky v takomto stave sú omnoho stabilnejšie.

Žiarica

Ďalšia časť: PRÁCA INŠPIROVANÁ J. F. PIGNONOM – 5. ČASŤ

Predošlá časť: PRÁCA INŠPIROVANÁ J. F. PIGNONOM – 3. ČASŤ

4.83 avg. rating (96% score) - 12 votes

Odporúčané články