IMG_0184Pokoj
Nemôžete mať pokojného a uvoľneného koňa bez toho, aby ste boli pokojný a uvoľnený vy sami. Kone sú ako špongia. Nasávajú energiu z okolia. Hraným pokojom, keď vo vašom vnútri to z akéhokoľvek dôvodu vrie, nič nevyriešite. Váš pokoj musí vychádzať z vášho vnútra, nie len presvedčenia, že pokojným ste. „Ale veď ja som pokojná/ý!“ Bolo mi povedané rozhodným hlasom mnohokrát na tréningoch. Telo však bolo viditeľne napäté už pri postoji, nie to v pohybe. Snaha presvedčiť ma o pokoji bola neúspešná, a už vôbec by nepresvedčila koňa, ktorý má lepší barometer ako ktorýkoľvek človek, cíti energiu a správa sa na základe nej.

Kone svojím čuchom dokážu u kamaráta identifikovať vek, zdravotný stav, náladu, rozpoloženie … tak prečo by to nedokázali identifikovať u človeka? Tu vám nepomôžu kurzy sebaovládania a „klamania“ telom (nemyslím to v zlom). Ten, kto chce byť silný, byť pevnou istotou a hlavne byť dôveryhodný v očiach koňa, musí mať pokoj, istotu a silu vo svojom vnútri. Vnútorný pokoj je vždy základom akejkoľvek práce s koňmi.

Všimnite si, že ak máte zlý, stresujúci, rozmrzený, neúspešný, smutný … deň, väčšinou ani vaša práca s koňmi neskončí veľkým úspechom. Kôň síce nebude vašu energiu kategorizovať tak presne, ako sme si to popísali, ale bude to pre neho jednoznačne nepríjemná energia, na základe ktorej bude vykonávať svoju prácu. Z nešťastia, smútku a podobných vecí môže vzniknúť kôň, ktorý nebude ochotný spolupracovať, hýbať sa, čokoľvek robiť, akoby ste na neho preniesli svoju depresiu, alebo len zlú náladu. Ak ste viac v strese, rozhodený, rozčúlený, tak isto môže reagovať kôň na každú vašu požiadavku. Nasaje vašu energiu, na povely sa bude tváriť otrávene, bude ich plniť s protestom a môžete sa dostať až do konfliktov, nakoľko vy v tomto stave zrejme nebudete mať dostatok trpezlivosti a chuť na pokojné jednanie a vaše sebaovládanie bude vystavené ťažkej skúške.

Pokiaľ si nie ste istý sami sebou, že ste skutočne vo vyrovnanom stave, radšej s koňom trénovať nechoďte. Zbytočne môžete pokaziť to, čo ste už spoločnou prácou dosiahli. Kôň bude čakať vyrovnaného a spokojného partnera a zrazu k nemu príde neistý, nervózny, nešťastný … človek. Je jedno, čo je dôvodom tohto vášho stavu, či problémy v práci, škole, s partnerom… . Tieto výkyvy vášho stavu vám nepomôžu udržať stabilný vzťah. Kôň vo vzťahu k vám urobí krok dopredu a po takýchto stretoch dva späť. Nemyslite na to, že ho musíte vziať von, lebo už dva dni ste to nemohli spraviť kvôli problémom, zlému počasiu, alebo termínom v práci. Bude vás hnať len to, že sa vám niečo nepodarilo, teraz to musíte napraviť a nervozita z toho, aby to tento krát vyšlo. A práve pre tieto pocity to celé môže dopadnúť presne naopak, ako ste zamýšľali. Radšej skúste niečo z nižšie popísaných vecí, alebo ho jednoducho vezmite niekam sa popásť.

Ak ste v takomto stave, skôr ako prídete za koňom, musíte nájsť niečo, čo vás upokojí. Či je to upratovanie stajne, čistenie koňa, iná športová aktivita, prechádzka, káva s kamarátom … Aby ste sa upokojili, pokúste sa uplatniť všetko, čo vás napadne, koncentrujte sa, pokúste sa upokojiť myšlienky, uvoľniť, myslite aj sami na seba. Negatívny stav neprospieva ani vám samým. Nasajte atmosféru niečoho pozitívneho. Všetko je len otázkou času a motivácie. Ak na sebe budete pracovať, čas, ktorý budete potrebovať na upokojenie sa a správne naladenie, bude čoraz kratší a kratší. Ak vám to pomôže predstavte si, ako váš miláčik k vám vo výbehu prichádza, ako s vami ochotne a s radosťou pracuje, ako spolu cválate na vychádzke cez les alebo dlhú lúku … hľadajte akúkoľvek predstavu, ktorá vám pomôže pozitívne sa naladiť.

Po nepodarenej práci s koňom bude situácia ešte horšia. Vy sa budete cítiť horšie a kôň si z podobného tréningu odnesie len negatívne dojmy, čo môže ovplyvniť nasledujúci tréning. Kone majú iný spôsob myslenia a inú pamäť, ako my. Neuvedomujú si, že spravili niečo zle a preto ste ich potrestali. To je aj dôvod, prečo trest nemá význam. V ich pamäti ostane len negatívna asociácia, že pri tejto aktivite sa stalo niečo nepríjemné. Prečo k danej situácii prišlo, sa v ich pamäti už neukladá. Ak teda neukončíte tréning v pozitívnom okamihu, najbližšie sa vám to vráti. K tomu sa ešte dostaneme neskôr.

Myslíte si, že ste pri práci s koňom pokojný a uvoľnený? Skúste si spraviť tento test. Ľahnite si a uvoľnite sa. Uvedomte si stav, ktorý pokladáte za uvoľnenie. Potom zatvorte oči a začnite zhlboka dýchať (dýchanie cez bránicu, nie len cez pľúca). Pri každom výdychu sa pokúšajte viac a viac uvoľniť. Môžete sa zamerať postupne na jednotlivé časti tela. Po niekoľkých minútach znova zhodnoťte svoj stav. Nie ste uvoľnený omnoho viac, ako ste boli na začiatku?

Žiarica

Ďalšia časť: PRÁCA INŠPIROVANÁ J. F. PIGNONOM – 3. ČASŤ

Predošlá časť: PRÁCA INŠPIROVANÁ J. F. PIGNONOM – 1. ČASŤ

5.00 avg. rating (99% score) - 15 votes

Odporúčané články