PRÁCA INŠPIROVANÁ J. F. PIGNONOM – 11. časť

140301 borinka-27Spôsob komunikácie koní – tretia časť

J. F. Pignona sa často pýtajú, prečo jeho kone vyzerajú tak agresívne, prečo dávajú uši dozadu, keď sa s nimi hrá. Táto otázka ho vždy prekvapí, pretože je to normálna poloha uší koňa pri hre. Ak by uši smerovali dopredu, znamenalo by to neistotu, čiže presne to, čo nechce. Hneď ako sa s koňom prestane hrať, uši sa vracajú do normálnej polohy, čiže mierne natočené dozadu.

Ako rozoznať u koňa strach od drzosti? Strach koňa vedie k rebélii. Je to situácia, ktorá koňovi umožňuje, aby si vás otestoval, aby otestoval vaše schopnosti vodcu. Snaží sa na vás zapôsobiť. Vy si musíte zachovať svoju istotu, sebadôveru, pokoj, uvoľnenie a trpezlivosť. Všetko bez zneužitia svojej moci, ktoré by bolo spôsobené len negatívnymi emóciami (strach, neistota, netrpezlivosť, rozhorčenie, zlosť … ).

Ľudia často reagujú neprimerane, príliš emocionálne až agresívne, pretože majú pocit, že toto si k nim kôň nemá čo dovoľovať. Samozrejme, nemal by … Ale či to bude robiť, je len na vás. Je to zviera, živá bytosť. Tak isto má obľúbené a menej obľúbené veci, vie sa prejaviť nadšenie, alebo mať strach. To, ako sa správa je len vyjadrením jeho emócii a postoja k danej situácii. Ľudia občas hovoria, že ich kôň neberie vážne, má ich za hlupákov, robí si s nimi čo chce a podobne. Nie je to však pravda. Kôň nikdy nereaguje tak, aby vedome rozčuľoval trénera. Niečo takéto kone nepoznajú. Kôň hľadá vedenie a ak ho nemá, zariadi sa po svojom. Týmito situáciami si len preveruje, aký ste vodca. Čaká na vašu reakciu, na základe ktorej si môžete získať rešpekt a dôveru, alebo naopak, môžete všetko stratiť. Vaše neprimerané jednanie, napríklad netrpezlivé, rozhorčené, až agresívne správanie vedie len k tomu, že kôň sa utvrdí v tom, že napríklad jeho pokus o útek alebo obranu bol správny. Ak zachováte pokoj a trpezlivosť, kôň sa uistí, že mu z vašej strany nič nehrozí a zároveň, že s vami môže bezpečne a bez problémov prekonať rôzne situácie, budete pre neho niekým, komu bude postupne dôverovať a koho začne rešpektovať.

Nestrácajte trpezlivosť. Ak dôjde k situácii, kedy sa kôň začne správať napríklad chaoticky, vystrájať a podobne, u každého jedného koňa bude trvať iný čas, kým sa zasa upokojí a začne sa správať podľa vašich predstáv. Všetko záleží len na tom, ako sa k danej situácii postavíte vy. Či ostanete pokojný, sebaistý a koňa pomaly, postupne a trpezlivo usmerníte, alebo sa pridáte na stranu jeho negatívneho rozpoloženia a začnete byť netrpezlivý, rozhorčený a tvrdo si budete vyžadovať poslušnosť. Tak isto každý kôň bude mať rôzny počet rôznych pokusov, v ktorých bude skúšať vaše vodcovské schopnosti.

Drezúra vo voľnosti je disciplína, pre ktorú človek nemusí ani vedieť jazdiť. Na druhej strane koňovi poskytuje skvelý základ pre jednoduchú prácu v sedle. Bolo by úžasné, keby všetci budúci tréneri trávili trochu viac času jednoduchým pozorovaním. Prospelo by to nie len práci zo zeme, ale neskôr aj práci zo sedla.

To je nateraz všetko. Ak ste sa dočítali až sem a tento spôsob práce vás zaujal, alebo máte nejaké otázky, napíšte mi na mail ziarica@okonoch.sk. Ako samotná práce prebieha sa dozviete na seminároch a možno raz niekedy v budúcnosti aj v ďalších článkoch s fotografiami a videami, nakoľko túto prácu opísať nie je jednoduché, keďže každý ďalší krok nikdy nie je predpísaný, ale závisí na reakcii koňa v danom okamihu. Zatiaľ všetkým ďakujem za pozornosť a prajem krásne leto plné skvelej práce s vašimi miláčikmi. Ďalšie články ešte určite pribudnú, kedy, záleží na tom, koľko práce bude počas sezóny. Na akú tému je aj na vás. Ak vás zaujíma niečo konkrétne, napíšte mi, môžeme sa na to skúsiť pozrieť iným pohľadom.

Žiarica

Predošlá časť: PRÁCA INŠPIROVANÁ J. F. PIGNONOM – 10. ČASŤ

5.00 avg. rating (99% score) - 11 votes