130907 - Seminár Báb V-158Spôsob komunikácie  koní – druhá časť

Poďme si teraz popísať jednotlivé gestá, kombinácie gest, ktoré musíte poznať, aby ste ich postupne vedeli správne rozoznať a kombinovať.

Postavenie uší:

 • Veľmi ostré, sledujúce uši: mimoriadna pozornosť, neistota.
 • Skúmajúce uši: zameriava sa na niečo pozitívne, ako napríklad potrava alebo iný kôň.
 • Uši mierne dozadu: nedostatok koncentrácie, spánok, ľahostajnosť.
 • Uši pohybujúce sa dopredu a dozadu: niečo počúva, je pozorný.
 • Uši smerom dozadu, ploché, blízko pri krku: pozícia pri hre, alebo boji s iným koňom. Keď hra skončí, uši sa vrátia do bežnej pozície.
 • Rovný chrbát a krk a uši na ňom prilepené: agresia, bojový postoj, útok.

Ako vyzerá:

 • Uvoľnený kôň: znížený krk, prežúva, uvoľnené telo, občas si akoby povzdychne, pokojne odfrkne.
 • Napätie u koňa: je to presne naopak: stiesnené pohyby, stuhnutý, rýchle a strnulé reakcie, niekedy je to pre niektorých ľudí až trochu desivé.
 • Pozorný kôň, ktorý sa venuje vám: môže sa pozerať kamkoľvek a napriek tomu neustále sleduje vás a spolupracuje s vami. Ak sa aj niekam pozrie, pohyb, ktorý urobí je pokojný, plynulý. V okamihu, keď sa začnete hýbať vy, hýbe sa s vami. Kôň inštinktívne neustále sleduje všetko okolo vás. Je to pre neho prirodzené a nemá význam mu v tom brániť, oberáte ho tak o jeho slobodu. Čím viac vás rešpektuje a dôveruje vám, tým menej ho postupne zaujímajú veci okolo a aj keď sa na niečo pozrie, neustále bude sústredený na vás a spolupracovať s vami. Zistiť, či vás sleduje môžete tak, že odídete o pár krokov. V prípade, že kôň okamžite vykročí s vami, sebavedomo, pevne a odhodlane, je na vás sústredený, rešpektuje vás. Ak za vami nevykročí, pokračuje v tom, čo robil, pozerá sa niekam, začne sa pásť, oňucháva, alebo odchádza inam, koncentrovaný nie je.
 • Vystrašený kôň: poznáme dve úrovne úzkosti.
  Jednoduchá neistota sa vyznačuje všeobecným napätím, uši smerujú dopredu, hlava je dvihnutá. Resp. dvihnutá a zameraná na trénera, ak je dôvodom strachu nedostatok porozumenia zo strany trénera.
  V druhej fáze môže byť viditeľný pohyb, ktorý naznačuje smer úteku: prudký pohyb hlavy, hlasné vydýchnutie, prudké uhnutie, vyľakanie sa.
  Tretia etapa je často bezhlavý útek. Brániť koňovi v úteku môže byť nebezpečné, jeho reakcie sú nevyspytateľné. Ak mu v úteku bránite, kôň to môže brať ako ešte väčšie ohrozenie a môže sa vzpínať a zraniť vás. Všeobecne platí, že kôň ktorý sa bojí, nie je schopný premýšľať, len inštinktívne uteká cez čokoľvek. V prípade niektorých koní, ak utekať nemôžu, pokúsia sa bojovať.
 • Neposlušný kôň: je neúctivý, bez problémov do vás narazí, alebo vám šliapne na nohu. Je nepozorný, potriasa hlavou. Reaguje aj na najmenšiu požiadavku trénera podráždene. Podráždenosť koňa môže postupne prejsť do agresivity.
 • Agresívny kôň: agresia je výsledkom drzosti. Drobné prehrešky, ktoré sú niekedy považované za milé sa postupne stupňujú, až sa vyhrotia. Kôň je podráždený, podupáva alebo hrabe nohami, snaží sa hrýzť, alebo dokonca zaútočí. Uši sú položené dozadu, môže sa vzpierať trénerovi a v extrémnych prípadoch dokonca zaútočiť kopytami a alebo kopať zadnými.

A v ďalšej časti si bližšie rozoberieme niektoré situácie, prečo v nich kone reagujú, ako reagujú a ako sa zachovať, aby sme dosiahli pozitívny výsledok.

Žiarica

Ďalšia časť: PRÁCA INŠPIROVANÁ J. F. PIGNONOM – 11. ČASŤ

Predošlá časť: PRÁCA INŠPIROVANÁ J. F. PIGNONOM – 9. ČASŤ

5.00 avg. rating (99% score) - 11 votes

Odporúčané články