Etológia

Kôň…, inštinkty, útek, boj, prečo kone žijú v stáde, prečo to všetko vedieť? Viac »

Zásady pri práci

Kôň je vaše zrkadlo … ako ste ho vychovali, čo zo seba ste mu dali, to bude prezentovať na verejnosti. Viac »

Ponuka

Tréning koní, koní a jazdcov, semináre ... Viac »

 

O mojich tréningoch

Tréning koní môže prebiehať rôznymi spôsobmi. Zhrňme to: “starými, novými, alternatívnymi”. Každý metóda je zároveň iná v prevedení jednotlivých trénerov, ktorí do práce vkladajú svoje skúsenosti, svoju osobnosť. Preto je veľmi dôležité vyberať nie len metódu, ktorá je pre vás a vášho koňa vhodná, ale aj trénera, s ktorým si sadnete vy, ako ľudia a ktorý sa ku koňom správa spôsobom, akým si predstavujete. Najlepšie referencie sú kone. Ak sa dá, choďte sa pozrieť na tréningy a sledujte, ako na neho reagujú kone.

Je veľmi príjemné, keď vaši zverenci, aj keď vás vidia len raz za týždeň, dva, na vás erdžia cez celú stajňu, z výbehu, prichádzajú k vám, utekajú (aj s jazdcom :)) za vami po jazdiarni, pretože ich vaša prítomnosť teší. A práve pre tieto okamihy verím svojej práci a mám ju rada.

Prioritou pre môj tréning sú odpovede, ktoré mi kôň dáva na moje požiadavky. Kôň je ten, kto určujte tempo a spôsob tréningu tak, aby vyhovoval jeho veku, individualite, temperamentu, fyzickým schopnostiam. Cieľom je, aby sa čo najviac naučil, nenudil sa a práca ho bavila. Takto získame koňa, ktorý sa teší na prácu, rád sa učí a ochotne spolupracuje.

Kôň musí mať dostatok času na to, aby pochopil, naučil sa, vedomosť si utvrdil a dostatočne zapamätal. Kone sa učia celý život. Najprv sa učia napodobňovaním a neskôr, v našom ponímaní práce, opakovaním. Nie je však opakovanie ako opakovanie. Opakovať nejaký cvik neznamená neustále na každom tréningu ho Xkrát skúšať znova a znova. To je práve spôsob, akým koňa od práce, resp. ochotnej spolupráce, rýchlo odradíte. Cvik, ktorý sa kôň ešte len učí síce opakujem každý tréning, ale rozložím ho na časti (podľa náročnosti daného cviku) a postupujem po krokoch. Na danom tréningu na ňom pracujem kým nedostanem od koňa pozitívnu odozvu a potom prácu na danom cviku ukončím a venujem sa niečomu inému. Možností je veľa. Cviky, ktoré kôň ovláda rozdelím na rôzne tréningy, zopakujem si ich 1 – 2 krát počas tréningu. Ak ich kôň robí korektne, nebudem ich zbytočne drilovať ďalej. Ak nie, rozoberiem si ich zasa od základu, krok po kroku a zaradím ich aj do ďalšieho tréningu. Kôň musí vidieť význam v tom, čo robí. Za každú pozitívnu odozvu, dobrý cvik, koňa odmením krátkou prestávkou, pri čom je jedno, či stojím, alebo ho nechám voľne kráčať, záleží na tom, čo vyhovuje danému koňovi.

Všetku trpezlivosť, pochopenie a čas, ktorý do svojho koňa investujete, hlavne v začiatkoch výcviku, vám kôň v budúcnosti vráti. Je jedno, či ide o začiatky výcviku mladého koňa, alebo ide o začiatky výcviku staršieho koňa, ktorého ste kúpili a chcete s ním pracovať inak, ako bol doteraz zvyknutý.

Mojim cieľom je, aby bol kôň spoľahlivý partner na jazdiarni, v teréne, na prechádzke na ruke, alebo na nejakom novom mieste, na ktoré sa spolu vyberiete.

Všetkému, čo viem, ma naučili kone. Nemala som šancu nájsť trénera, až neskôr, keď už som sama trénovala kone, som sa dostala na semináre, ktoré mi samozrejme na moju veľkú radosť potvrdili, že cesta, na ktorej som je správna. Inšpiruje ma najmä práca ľudí ako sú Klaus Ferdinand Hempfling a Jean Francois Pignon. Na základoch ich práce je postavený celý môj tréningový systém. Keď som sa dostala ku knihám Klausa Ferdinanda Hempflinga, s radosťou som zistila, že to, čo in píše, ja už robím.

Neskôr sa mi podarilo dostať sa na seminár Jeana Francoisa Pignona. Bolo neskutočné vidieť jeho prácu s cudzími koňmi. To, ako sa v jeho rukách menia, uvoľňujú, ochotne spolupracujú. Spôsob jeho práce sa mi veľmi osvedčil či už pri našich koňoch, alebo koňoch mojich klientov. Navštívila som aj iné semináre, ale tie za zmienku nestoja, pretože s tvrdou, alebo mätúcou prácou, ktorú som na nich videla, rozhodne nesúhlasím.

Momentálne sa chystám na ďalšie semináre: Upokojujúce signály s lektorkou Rachaël Draaisma, O emóciach koní s lektorkou Rachel Bedingfield a Komunikácia so zvieratami s lektorkou Wynter Worsthorne.

Ak Vás zaujala moja ponuka, alebo máte nejakú otázku, napíšte mi: ziarica@okonoch.sk

O mojich tréningoch
7 hlasov, 5.00 priem.hodnotenie (99% skóre)