Reč každého živočíšneho druhu má svoje špecifiká. Učíme sa rôzne cudzie jazyky, študujeme, aby sme sa dohovorili, a to len ľudia medzi sebou.

Je však len veľmi málo ľudí, ktorí sa pokúšajú porozumieť konskej reči – konštine :). Väčšinou sa kone snažíme naučiť veci, ktoré nám prácu s nimi uľahčujú. Keď sa však naučíme rozumieť konskej reči, prácu, manipuláciu, učenie, akúkoľvek aktivitu s koňmi nám to uľahčí a hlavne všetko bude efektívnejšie a pokojnejšie.

Ak budeme počúvať, čo nám kôň hovorí, dokážeme pochopiť jeho pocity v daných okamihoch a podľa toho prispôsobiť činnosť, ktorú práve robíme. Kôň bude spokojnejší, pretože ho niekto počúva, snaží sa s ním dohodnúť, dbá na to, ako sa cíti. Spokojný kôň s nami bude chcieť tráviť oveľa viac času a nakoniec, bude oveľa ochotnejšie pracovať a snažiť sa plniť úlohy, ktoré mu dávame.

Pokiaľ dokážeme odhaliť aj najmenšie negatívne pocity koňa pri práci, dokážeme ho naučiť oveľa viac. Ako? Predstavte si, že niečo koňa učíte. Ak odhalíme najjemnejší záchvev nepochopenia zo strany koňa, prestaneme na neho tlačiť a zvyšovať nároky. Pod tlakom sa kôň aj tak nič nenaučí. Maximálne tak nejaké hlúposti, ako sa vyhnúť práci, ako si ju zjednodušiť a podobne. Hneď, ako si všimneme negatívny pocit, dáme mu chvíľku, aby situáciu spracoval a skúsime to ešte raz. Ak sa negatívne prejavy objavia znova, vieme, že kôň nerozumie spôsobu, akým mu danú vec vysvetľujeme. A hneď máme ďalšie možnosti. Môžeme rozdeliť danú vec na viac častí, alebo skúsiť iný spôsob, ako mu vysvetliť, čo od neho chceme. Kôň sa cití pochopený, zostáva uvoľnený, ochotný, spolupracuje a snaží sa ďalej.

Práca sa zo dňa na deň stáva jednoduchšou, efektívnejšou.

Ako sa kôň asi cíti pri práci? Predstavte si, že ste v krajine, ktorej jazyku vôbec nerozumiete a niekto od vás niečo chce. Pravdepodobne sa po čase k výsledku dopracujete, ale bude vás to stáť veľa energie a námahy. A na druhej strane, predstavte si, že dostávate úlohu od niekoho, kto aspoň čiastočne rozumie vášmu jazyku a hlavne dbá na to, aby ste boli neustále v pohode, uvoľnený a hľadá spôsoby, ako by ste najjednoduchšie mohli pochopiť to, čo od vás chce …

Termín: 18. 06. 2017

Čas: 09:00 – 17:00

Miesto: Slepčany

Cena: 30 €

Prihálšky prosím posieľajte na adresu ziarica@okonoch.sk, zároveň vám pošlem ďalšie inštrukcie :) Počet miest je obmedzený a do úvahy sú brané len prihlášky poslané na mail.

Tešíme sa na vás :)

5.00 avg. rating (99% score) - 1 vote

Odporúčané články