LEILA

Videá sú natáčané prioritne pre mojich žiakov ako pomôcka. Prosím neskúšajte ich napodobňovať, môže to byť nebezpečné, nakoľko použitie biča je úplne iné, ako je bežne zvykom a celý postup sa zakladá na určitých krokoch a zásadách.

Leila je veľmi milý koník, ale bohužiaľ, sú tu veci, ktoré sa udiali a s ktorými jej treba pomôcť. Nie je to vždy jednoduché, chce to veľa trpezlivosť a odhodlania, ale pokroky, niekedy pomalšie, niekedy rýchlejšie, stoja za to. Našťastie má skvelých majiteľov, ktorí sa jej trpezlivo snažia pomôcť a učia sa spolu nové veci.

1. časť

Leila v stajni. Vy, ako majitelia sa môžete snažiť ako chcete, aby sa váš kôň cítil pohodlne. Pokiaľ však stajníci a ostatní majitelia koní nevedia, ako sa správať, častokrát sa z koňa stane škarediace sa, zaháňajúce a v najhorších prípadoch útočiace zviera.

Po vstúpení do boxu riešim veci pomaly a hlavne jej nechávam otvorené dvere. Pre koňa nie je príjemné ocitnúť sa v uzavretom priestore na mieste, kde už ku konfliktom došlo. Môže sa rozhodnúť, či to so mnou skúsi, alebo využije únikovú cestu. Chce to len trošku trpezlivosti a oňuchá si ma a spolupracuje pri nasadení ohlávky.

Z boxu, zo stajne, z akéhokoľvek miesta sa odchádza pokojne, uvoľnene, žiadne hrnutie sa dopredu. Už tu s koňom „pracujete“ a podľa toho, ako začnete, bude vyzerať aj vaša ďalšia práca. Preto niekoľkokrát zastavím a znova vykročím. Tu je však dôležité vykročiť v pravú chvíľu! Počkať, kým sa kôň uvoľní, nie len drilovať nezmyselne vykročenie a zastavenie dokola. Pomaly, pokojne, bez šklbania a podobného zbytočného napätia. Jasne a zreteľne, ale pokojne a trpezlivo. Komunikácia je o tom, že kôň reaguje na najmenšie vaše gestá – akékoľvek pohyby tela. Bez napätia, „doťahovania sa“. Vždy sa môže stať, že nastane situácia, kedy budete potrebovať silu vodítka. Ak váš kôň bude naučený na jemnú prácu, bude stačiť ľahký „tlak“ na vodítku. A na tom začíname pracovať už tu.
A na záver tohto videa, jednoduché zvládnutie pomocou pokojnej, asertívnej energie a práce, aj keď Leilu niečo zaujalo :)

2. časť

Okamih na začiatku videa si veľmi vážim, pretože v prítomnosti Leily sa takto správať veľmi nedalo, dokonca sa nechala pohladkať bez rôznych výrazov, ktoré pri tom väčšinou „strúha“. Ak ste sa pokúsili o bližší kontakt, radšej odchádzala a tvárila sa pri tom všelijako :), pri čom pri jej neustálom sledovaní všetkého okolo to mohlo byť aj nebezpečné.

A potom pomaly začíname s „prácou“. Nechcem od nej nič iné, len aby jemne a citlivo reagovala na moje gestá, aj tie najjemnejšie pohyby. Aby prioritne vnímala mňa a pokojne, uvoľnene spolupracovala. Nasledovala ma, preniesla váhu, alebo „uhla“ predo mnou, podľa toho, akým spôsobom sa hýbem ja. Neberiem jej slobodu v pozeraní sa okolo, reagovaní na rôzne veci, je to pre ňu, pre každého koňa prirodzené. V tomto okamihu som pre ňu najdôležitejšia ja a aj keď niečo sleduje, okamžite reaguje na môj pohyb. Pokiaľ nereaguje správe, niečomu nerozumie … pomôžem jej naznačením, alebo jemným dotykom bičika. Intenzite dotyku bičom vždy závisí na momentálnom rozpoložení koňa. Nikdy ho však nesmiete biť a bič musíte použiť správnym spôsobom, v správnom okamihu začať a v správnom okamihu skončiť. Pri tomto spôsobe musíte pracovať v prvom rade na sebe. Na trpezlivosti, ovládaní, odhodlaní, správnych reakciách, energií …

3. časť

Na začiatku si opakujeme „privolanie“ a ďalej si „preverím“ jej citlivosť a zameranie na mňa. Neskôr je trochu pomôžem pri práci s plecom, aby bol pohyb presnejší. A pri ďalšom pokuse okamžite krásne reaguje aj na jemný detail. Vrátime sa k „privolaniu“. Keďže úžasne spolupracuje, pokúsim sa trochu prácu zrýchliť a chybičky opravím. Dostala sa do kľudu, uvoľnenia. A všimnite si, že keď chcem rýchlejšiu prácu, vracia sa jej „šklebivý“ výraz. Dostala sa do pohody, ktorú v stajni nemá a chce si ju udržať. Nebudem na ňu tlačiť, dáme jej ešte čas.

4. časť

Vrátime sa k predošlej práci, aby sa znova dostala do pohody.

Vodítko je len nástroj, vďaka ktorému len jemný dotykom, zatlačením naň, pridvihnutím …, pomôžete koňovi pochopiť, čo od neho chcete. Ak tomu rozumie, môžete ho odopnúť.

5. časť

A po chvíľke Leilu zasa zapneme na vodítko, aby sa mohla učiť ďalšiu vec. Bude ma sprevádzať a postupne sa pripravovať na lonžovanie. Pomaly, pokojne ju žiadam pomocou bičíka a keď potrebuje aj naznačením vodítkom, aby kráčala vedľa mňa a nie za mnou. Mením jej pozíciu, posiľňujem mením náš vzťah, dávam jej dôveru. Akonáhle zneistie, vrátim sa na chvíľku k práci, ktorú pozná.

6. časť

A znovu sa vraciam k novým veciam.

Cením si, že sa nechá takto hladkať, kedže na dotyky sa netvári veľmi nadšene :)

Keď sa uvoľní, postupne pridám zmenu smeru. Kedže sa trošku horšie vysporiadavala s novou situáciou, len pokojne dokončím danú vec a vrátim sa k pôvodnému, pri čom bola pokojná a keď sa uvoľní, skúsim to znova. Druhá zmena smeru už prebehla pokojnejšie a tretíkrát len s miernym zaváhaním. A zmena smeru na opačnú stranu má rovnaký priebeh, ako tá predtým.

Dominantná a temperamentná Leiluška, prvý tréning 09. 09. 2013

1. časť

2. časť

3. časť

LEILA
0 hlasov, 0.00 priem.hodnotenie (0% skóre)