Joga vo svojej podstate znamená spájanie. Spájanie je pre kone prirodzené, pretože vďaka ich spojeniu v stáde, kone prežívajú. Koňa priťahuje pokojná a vyrovnaná energia a preto jogu prijímajú bez problémov. Pri cvičení jogy sa uvoľňujeme, relaxujeme, aj náročné cvičenia nám prinášajú radosť, spokojnosť. Tieto pocity z nás kôň cíti a je spokojný v našej prítomnosti.


Ako vybrať koňa na jogu

Musíme prihliadať na viacero faktorov:

Kto chce cvičiť jogu?
Akým spôsobom chceme cvičiť?
Aké cviky preferujeme?
A čo je najdôležitejšie: Fyzický a psychický stav koňa.


Kto chce cvičiť jogu?

Výber koňa závisí na tom, či chce jogu cvičiť jazdec, alebo človek, ktorý s koňmi nemá skúsenosti. Úroveň jazdeckých schopností a znalostí dáva určité predpoklady na jednoduchšiu komunikáciu s koňom, ako aj zvládanie prirodzených reakcií a pohybov koňa. Pre klienta, ktorý s koňmi nemá skúsenosti je preto vhodný pokojný kôň, ktorého nič nevyvedie z miery. Jazdec zvládne aj trochu temperamentnejšieho koňa, ktorý sa počas cvičenia o niečo viac zaujíma aj o svoje okolie.


Akým spôsobom chceme cvičiť?

Chcete si len zacvičiť jogu, kým sa popri vás kôň spokojne popása? Stačí vám kôň len ako spoločník pri cvičení? Jazdci to majú jednoduché, pretože si môžu zacvičiť vedľa výbehu s koňmi a popri cvičení sledovať, ako na nich kone reagujú.

Cvičenie s koňom a na konskom chrbte. Rovnako ako v bode „Kto chce cvičiť jogu“, je rozdiel vo výbere koňa pre jazdca a klienta bez skúseností.

Zároveň ak chcete cvičiť na konskom chrbte, musí byť kôň na to vhodný nie len povahovo, ale aj fyzicky. Ak chcete cvičiť len pri koňovi, s jeho malou pomocou, ale nie na jeho chrbte, vhodný je ktorýkoľvek pokojnejší kôň.

Jazdci, vaši seniori, ktorým chcete dopriať odpočinok od jazdenia, častokrát ocenia takúto novú aktivitu a môžete spolu naďalej plnohodnotne tráviť čas. Plus môžete do programu zaradiť aj niektoré strečingové cvičenia pre kone.


Aké cviky preferujete?

Väčšina koní (samozrejme po vhodnom výcviku) zvládne jednoduché dychové a relaxačné cvičenia, ktoré sa robia v sede a ľahu. Tieto cvičenia môžete robiť v sedle, na silnejšej deke, alebo na koni bez postroja, pokiaľ to jeho chrbát dovoľuje.

Cvičenia v kľaku a stoji nie sú vhodné pre všetky kone. Do určitej miery si vieme pomôcť sedlami a špeciálnymi dekami (napríklad pevnejšie voltižné deky), ale napriek tomu nie každý konský chrbát zvládne tieto cviky.

Všetko záleží na tom, ako tvarovaný (šikmejší, viac ako strecha, guľatejší) a citlivý chrbát kôň má. Preto je dôležitá aj jeho fyzická príprava. Svalstvo na chrbte musí byť dostatočne vyvinuté.

Výber náročnejších cvikov prispôsobujeme konskému chrbtu. V niektorých prípadoch rozkladáme váhu do 1 – 4 bodov, preto je treba nájsť vhodné miesta, na ktoré budeme klásť ruky a nohy, aby sme koňovi neublížili. Niekedy ten istý cvik na jednom koni robíme v smere jazdy, na inom zasa v protismere, pretože je to pre neho pohodlnejšie. Na niektorých koňoch sa určité cviky nedajú robiť vôbec a iným pomôže deka či sedlo.

V prvom rade je dôležité každý jeden cvik zvládnuť perfektne na zemi a potom nájsť jeho správne prevedenie na konskom chrbte. Cviky, na ktoré daný chrbát nie je vhodný treba vypustiť, nahradiť inými. Sledujte koňa, on vám povie, čo je pre neho v poriadku a čo nie. Potrebujete si udržať zdravý chrbát koňa, či už na jogu alebo na jazdenie.


A čo je najdôležitejšie: Fyzický a psychický stav koňa

Fyzický stav koňa.

Kôň, na ktorom chcete cvičiť by mal byť fyzicky dospelý, s dostatočným jazdeckým výcvikom. Mal by mať minimálne 6 – 8 rokov (podľa typu cvičenia), pretože v tomto čase by mal mať už dostatočne vybudovanú svalovú základňu. Záleží na tom, ako často trénujete a akú prácu kôň vykonáva. Pre tieto kone sú nevyhnutné gymnastické cvičenia, vďaka ktorým sa správne buduje svalstvo a zároveň sa kôň učí uvoľnene pohybovať a samostatne sa niesť. Cvičenie na stuhnutom koni nie je príjemné pre vás ani pre koňa.

Šírka chrbta nie je až taká podstatná, vďaka veľkej škále cvikov, ale samozrejme sa cvičí lepšie na koňoch so širším chrbtom.

Pri práci je dobré používať sedlá a rôzne deky (najlepšie voltižné).

Svoju úlohu zohráva aj váha človeka. Aj keď kôň bez problémov nosí 80 kg jazdca v teréne, cvičenie jogy okrem relaxačných a dychových cvičení s ním zvládať nemusí. Nezabúdajte, že pri cvičeniach v kľaku a stoji sa váha rozkladá na veľmi malé plochy, pri čom cvičiaci sa snaží nájsť rovnováhu a nie vždy môže byť dostatočne uvoľnený.

Frekvencia cvičenia jogy by sa mala odvíjať o spôsobu cvičenia. V podstate sa týka hlavne cvičenia priamo na koni, kedy by ste nemali preťažovať konský chrbát. Vnímajte reakcie koňa a pracujte podľa nich.


Psychický stav a povaha koňa.

Najbezpečnejší je pokojný, vyrovnaný kôň. Aj to je dôvod, prečo sú vhodnejšie kone nad 6 rokov. Samozrejme, výnimky sa nájdu všade, stretnete sa aj s pokojným „puberťákom“ a bláznivým seniorom. Pri starších koňoch vieme lepšie ovplyvňovať ich správanie a smerovať ho k pozitívnym výsledkom.

Kôň by mal byť dostatočne skúsený, aby na svoje okolie aj v prípade nečakaného podnetu reagoval primerane, rozhodne nie útekom, alebo rozrušeným behaním okolo vás. Rovnako dôležitá je aj schopnosť čo najrýchlejšie sa znova upokojiť. Jazdec zvládne aj temperamentnejšieho koňa, ale pre nejazdeckú klientelu, musí byť vybraný pokojný, vyrovnaný a skúsený kôň.

Základom je, aby kôň rešpektoval vás a VY ste rešpektovali jeho. Ani kôň nemusí mať svoj deň. Alebo nemusíte vedieť, že ho pred pol hodinou niečo veľmi vyplašilo a stále to v ňom rezonuje. Vnímajte ho a viete mu pomôcť a predísť nezhodám. Získate partnera, ktorý spolupracuje rád. Je to rovnako živá bytosť ako my ľudia a preto by sme to mali chápať a prispôsobiť tomu prácu. U nás to zatiaľ každý klient pochopil a kone to oceňujú.

V neposlednom rade, kôň by mal absolvovať výcvik, počas ktorého sa naučí pokojne a uvoľnené stáť počas cvičenia (s výnimkou určitých minimálnych prirodzených pohybov ako úprava postoja, odháňanie hmyzu, komunikačné signály a pod.) a vy sa naučíte ako ho do tohto stavu vrátiť aj v prípade, ak ho niečo vyruší.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Odporúčané články