V posledných dňoch sa nám poriadne ochladilo. Aj keď takúto zimu potrebujeme, tentokrát prišla dosť neskoro. Vďaka tomu, že dni sa začali predlžovať (čo nás všetkých samozrejme teší), koňom takto príroda oznamuje zmeny. A oni na ne reagujú. Neviem ako vaše kone a ostatné zvieratá, ale tie naše začali práve vtedy, keď sa prudko ochladilo, plznúť. Zatiaľ zimu zvládajú veľmi dobre, ale predsa len sa môže objaviť kašeľ. Pokiaľ to nie je tak akútne, že musíte volať veterinára (veľmi silný a častý kašeľ, teplota a pod.), tu je niekoľko rastlín, ktoré im môžu pomôcť.

Bylinky vhodné pre čajovú zmes na kašeľ: aníz, cesnak, echinacea purpurová, fenikel obyčajný, hramanček pravý, islandský mach, koreň z ibiška lekárskeho, kostihoj lekársky, pamajorán obyčajný, podbeľ liečivý, rebríček obyčajný, sladké drievko, šalvia lekárska, šípky, tymian obyčajný.

NIKDY NEKOMBINUJTE VIAC AKO 5 BYLÍN

Samozrejme, nie všetky zložky sa dajú jednoducho zohnať. Ak to nejde, pripravte zmes z toho, čo máte, účinok to bude mať tiež. Nižšie vám prinášam pár info, tie najdôležitejšie, aby ste mohli pripraviť čo najlepšie čaj, práve pre toho vášho koníka.

Podávanie čaju: Najobľúbenejší spôsob je do jadrového krmiva. Niektoré kone ho inak nevypijú, ale väčšinou im veľmi chutí, hlavne ak im do neho pridáte aj trošku medu. Čaj je najlepšie podávať vlažný. Môžete začať len s jednou bylinkou, aby ste zistili, ktorú má váš kôň najradšej a podľa toho potom vedeli pridávať množstvá do zmesí, čím dosiahnete, že koník čaj určite vypije.

Množstvo bylín: 100 g čerstvých bylín, alebo 30 – 50 g sušených bylín zalejte 500 ml vriacej vody.

A teraz poďme k jednotlivým bylinkám.
Tieto bylinky majú ešte aj rôzne iné pozitívne účinky. Tu píšem hlavne o tých, ktoré pomáhajú pri kašli a s tým spojenými faktormi (napríklad imunita, žalúdok – trávenie je dôležité vždy, v zime vzhľadom na väčší príjem potravy u určitej skupiny koní ešte viac).

ANÍZ
Upokojuje dýchacie cesty. Pozitívne ovplyvňuje akútne infekcie a bronchitídy. Kone ho majú väčšinou radi. Semená sa môžu pridávať aj do kŕmenia.

CESNAK
S cesnakom opatrne. Je vynikajúci pomocník na rôzne veci, ale pri dlhodobom užívaní a vysokých dávkach môže spôsobiť anémiu. Ja osobne ho dávam koňom dvakrát ročne, niekoľko týždňov na jar/jeseň ako kúru (imunita, parazity), v nízkych množstvách. Pomáha pri ochoreniach dýchacích ciest a vyrovnáva črevnú mikroflóru (veľmi dobrý po liečení antibiotikami).

ECHINACEA PURPUROVÁ
Echinacea skvelo posilňuje imunitný systém koňa. Môžete ju pridávať denne do jadra v množstve 20 g. Veľmi dobre sa osvedčuje ako prevencia ale aj pri liečení infekcii.

FENIKEL OBYČAJNÝ
Pomáha pri ochoreniach dýchacích ciest. Má odhlieňujúce účinky, takže sa podáva pri kašli, bronchitíde, výtoku z nosa.

HARMANČEK PRAVÝ
Harmanček pôsobí na koňa upokojujúco, uvoľňujúco. Pôsobí proti kŕčom a zmierňuje zápaly pri kolikách, používa sa teda aj pri žalúdočných a črevných problémoch. Kone ho majú veľmi radi a aj preto obohatí čajovú zmes.

ISLANDSKÝ MACH
Používa sa na všeobecné posilnenie koní. Pri zápaloch horných dýchacích ciest zmierňuje dráždenie. Je dobrý proti kašľu a bronchitíde. Má mierne horkastú chuť, preto sa odporúča osladiť ho medom.

IBIŠTEK LEKÁRSKY
Mletý koreň je dobrým preventívnym prostriedkom pre kone, ktoré sú náchylné na kŕčové koliky. Podáva sa aj pri kašli, bronchitíde a podráždených dýchacích cestách. Uľahčuje vykašliavanie a upokojuje dýchacie cesty. Dá sa použiť koreň aj vňať.

KOSTIHOJ LEKÁRSKY
Úspešne sa používa pri rôznych ochoreniach dýchacích ciest. Môžete pridávať do krmiva 30 g, alebo spraviť čaj.

PAMAJORÁN OBYČAJNÝ
Veľmi dobre pôsobí na priedušky, žalúdok a črevá.

PODBEĽ LIEČIVÝ
Je jedným z najlepších prostriedkov proti kašľu. Používa sa najmä vo forme sirupov a práškov na kašeľ a bronchitídu. Zmierňuje podráždenie ústnej sliznice. Nepoužívajte pri žrebných alebo dojčiacich kobylách.

REBRÍČEK OBYČAJNÝ
Rastlina sa používa pri kašli na inhalovanie, alebo ako čaj. Kone ho majú radi a má veľa pozitívnych účinkov. Denne môžete pridávať do krmiva 30 g.

SLADKÉ DRIEVKO
Jeho koreň uvoľňuje hlieny, zmierňuje podráždenie a potláča zápaly. Môžete pridávať 20 g denne do krmiva, alebo variť čaj.

ŠALVIA LEKÁRSKA
Šalvia je skvelá bylina proti chrípke a zápalom v ústnej dutine. Slúži aj ako prírodné antibiotikum. Nachádza sa aj v zmesiach proti kašľu. Do krmiva pridávajte 15 g, ale uvarte čaj.

ŠÍPKY
Chránia organizmus pred infekciami a obsahujú veľa vitamínu C. Môžu sa pridávať do krmiva, 30 – 40 g denne.

TYMIAN OBYČAJNÝ
Je vhodný pri kašli, bronchitíde a zápaloch horných dýchacích ciest. Môžete za hrsť pridávať do krmiva, alebo ako čaj.

5.00 avg. rating (99% score) - 3 votes

Odporúčané články