Cvičenie s koňmi posúva jogu na úplne inú úroveň. Spojenie s prírodou, súlad so živou bytosťou. Zo samotnej jogy poznáme uvoľnenie a ponaťahovanie tela, ktoré nám dýchanie a rôzne cviky prinášajú. Pri joge s koňmi sa pridáva dotyk koňa, teplo, ktoré z neho cítite, spoločné dýchanie, uvoľnenie a rovnako aj prekonávanie samých seba … .

Joga s koňmi zlepšuje rovnováhu a stabilitu. Vďaka konskému partnerovi nás privádza do prítomného okamihu omnoho intenzívnejšie. Podložka, na ktorej cvičíme, sa nám nepohne. Ale kôň je individuálna bytosť, ktorá sa oženie po muche, upraví si postoj … a tieto drobné pohyby nás postupne robia vnímavejšími, flexibilnejšími, začíname sa viac vciťovať do svojho konského partnera, vzniká intenzívnejšie partnerstvo. Je úžasné sledovať, ako sa kôň postupne pridáva k našim dýchacím cvičeniam, uvoľňuje sa, až „zaspáva“. Pri niektorých ďalších cvičeniach akoby sa naťahoval s nami, alebo len sleduje, čo práve robíme, niekedy mám až pocit, že dáva pozor, aby som nespadla.

Joga s koňmi nie je len pre jazdcov, pridať sa môže ktokoľvek. Každý, kto si chce užiť spojenie jogy a prírody, alebo má rád kone a chce s nimi tráviť čas. Každý, kto chce zažiť nové pocity a získať nové skúsenosti.

Pri cvičení jogy vždy dbáme na pohodlie nás a koní.


V prípade ľudí to znamená: Každý cvičí svojim tempom a len do tej miery, do akej mu je cvičenie príjemné a pohodlné. Nemáme sa kam ponáhľať. Začíname s klasickými cvičeniami „na zemi“ v prítomnosti koní. Ak má niekto pred koňmi rešpekt, môže cvičiť v priestore, kam sa kone nedostanú a pokračovať podľa toho, ako mu to vyhovuje. Nasleduje cvičenie vedľa koňa s tým, že sa ho pri niektorých cvikoch dotýkame. Na záver cvičíme jogu na koni.

Viac informácií o samotnom cvičení nájdete tu.


V prípade koní to znamená: Konský chrbát je citlivý. Preto vyberáme konkrétne cviky, prípadne ich upravíme tak, aby nepoškodzovali chrbát a nespôsobovali koňovi bolesť. Cvičí sa v sedlách a na podložkách (podľa typu cvičenia a úrovne klienta). Na koni bez postrojov cvičíme len relaxačné a dychové cvičenia v sede a ľahu. Ak perfektne zvládate rovnováhu v náročnejších pozíciách a viete ako správne rozložiť váhu na konskom chrbte, môžete to skúsiť aj na koni bez postroja, ale mali by ste vždy okamžite akceptovať každý konský signál, ktorým vám dáva najavo určité nepohodlie.

Viac informácií o koňoch v súvislosti s jogou.


Ako vidia jogu s koňmi tí, ktorí to už skúsili?

Emília: Pre mňa osobne bola „konská joga“ veľmi príjemné, zábavné a zaujímavé cvičenie. Rozhodne by som takúto formu cvičenia odporučila každému, mladému či staršiemu ako tréning či jednoduchý relax na konskom chrbte, z ktorého je svet hneď krajší 🙂

Dária: Bol to úžasný zážitok! A prekvapivo náročný, pretože okrem toho, že vykonáte konkrétny cvik, musíte si dávať pozor aby ste sa na konskom chrbte udržali, čím posilňujete aj kopec iných svalov. Určite odporúčam vyskúšať 😁

Michaela: Joga znamená spájanie. Joga na koni bola pre mňa veľmi príjemným spojením duševného relaxu s fyzickým posilnením tela a cítením spolupatričnosti s konskou bytosťou podo mnou. Myslím, že konská joga napomáha človeku v rozvoji jeho myslenia, cítenia a vôle. Po osobnej skúsenosti so skvelými koňmi a ich majiteľkou, ich môžem len odporúčať.

Veronika: Zmyslom jogy pre mňa je upokojenie, spojenie sa so sebou, so svojim telom a jeho posilňovanie. Joga s koňmi mi prináša nie len tieto priaznivé účinky, ale aj veľkú pridanú hodnotu a tou je kôň a ten krásny zážitok vzájomného prepojenia. Pre mňa je to najlepšia forma jogy a prinieslo mi to väčšie uvedomenie si každého nádychu, svalu a pohybu, ktorý postupne zlaďujem s koňom a k tomu ten úžasný kľud a čistú konskú energiu. Odporúčam ju všetkým, aj mladým aj starším, aj jazdcom aj tým, ktorí len chcú byt v prítomnosti koníkov a v prírode. Posilníte telo a odmeníte dušu.

Informácie o kurzoch a lekciách nájdete tu.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Odporúčané články