Cvičenie je vhodné pre kohokoľvek. Cviky sa prispôsobujú každému jednotlivo, podľa vašich možností a zdravotného stavu.

Na úvod si predstavíme kone. Povieme si o nich informácie, ktoré vám pomôžu pochopiť ich správanie a budete vedieť, čo od nich môžete očakávať, ako k nim pristupovať a ako s nimi komunikovať. Tieto informácie sú pre dôležité pohodlie a bezpečie vás aj koní.

Pri jednotlivých cvičeniach si vysvetlíme ich špecifiká v súvislosti s cvičením na koni. Napríklad ako dosiahnuť danú pozíciu tak, aby bola váha správne rozložená na konskom chrbte a nespôsobovala koňovi bolesť. Až keď danú pozíciu zvládneme zo zeme, môžeme ju skúšať na koni. Len vtedy je pohodlná a bezpečná pre obe strany. Na konskom chrbte začíname s relaxačnými cvičeniami, na ktoré nepotrebujeme špeciálnu prípravu, len odvahu a chuť to skúsiť.

Prvá fáza cvičenia prebieha len v prítomností koní. Ide hlavne o úvodné lekcie, kedy si na prítomnosť koní zvykáte. „Koniari“ v tomto samozrejme majú výhodu, ale pre „nekoniarov“ sa zasa otvára nový, úžasný svet. Pomocou rôznych dýchacích a relaxačných cvičení sa uvoľňujete vy a zároveň aj kone, pretože tie sú veľmi citlivé na atmosféru v ich okolí a pocity ľudí. Táto fáza sa postupne s ďalšími lekciami skracuje. Môžete sa rozhodnúť, či chcete cvičiť v priestore, v ktorom sa pohybujú kone, alebo radšej uprednostníte priestor, kam sa kone nedostanú a môžete sa ponoriť sami do seba, len v spoločnosti prírody okolo vás.

Druhá fáza cvičenia prebieha v kontakte s koňmi. Cvičíme vedľa nich a pri niektorých cvičeniach sa ich dotýkame, napríklad nám pomáhajú udržať rovnováhu, detailne pracovať na určitom cviku.

Tretia fáza prebieha na konskom chrbte. Tempo a pokrok určujete vy a kôň. Na prvých lekciách sa spoznávate s koňom, takže väčšinou cvičíme len relaxačné a dýchacie cvičenia. Spoznávate pocit súladu s koňom, spoločného uvoľnenia, prepojenia. Kôň spoznáva vás a vy zasa jeho. Zistíte, ako reaguje a postupne pridávame nové cvičenia. Tempo je individuálne a je len na vás (a samozrejme koňovi). Postupne sa dostávate ďalej skúšate náročnejšie cvičenia, ktoré ste predtým vypilovali na zemi. Pretože udržať rovnováhu na pevnej zemi a konskom chrbte je veľký rozdiel. Ale keď to zvládnete a cítite spoluprácu koňa, kým vy zaujímate pozíciu, je to úžasný pocit.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Odporúčané články