„BAHENNÁ HORÚČKA“

Každý rok prichádza obdobie dažďov, vďaka ktorému sa „brodíme“ spolu s koňmi v blate. Toto obdobie sa vďaka slabším zimám stále predlžuje, až sa pomaly zlieva s druhým blatovým obdobím, s jarnými dažďami. A o to je táto situácia náročnejšia, hlavne pre majiteľov koní, ktorí ich majú v režime 24/7. Mnohí z nich sa stretávajú s tzv. „bahennou horúčkou“.

Čo je to „bahenná horúčka“

Je to ochorenie spôsobené baktériami dermatophilus congolensis a jej oficiálne meno je dermatophilosis. Vyskytuje sa najme na jeseň a jar, pretože baktéria sa množí vo vlhkom prostredí, napríklad v bahne.

Symptómy

Symptómy sú ľahko rozpoznateľné. Na nohách sa objavujú chrasty, kože červenie a srsť vypadáva. Kôň má bolesti a môže krívať. Tieto symptómy mávajú najčastejšie kone, ktoré sú ustajnené v stajniach a v blate sa pohybujú len určitú časť dňa, napríklad keď sú vo výbehu.

Kone, ktoré sú v režime 24/7 vonku, môžu mať tieto symptómy aj na chrbte, krížoch a iných častiach tela.

Podobnosť s inými ochoreniami

Symptómy sa síce dajú ľahko rozpoznať, ale dajte pozor, aby ste si ich nezamenili s inými ochoreniami. Zameniť ju môžete so svrabom, chronickou dermatózou, dermatofytózou alebo dokonca so všami. Tieto ochorenia sa však môžu objaviť aj bez prítomnosti bahna. Vždy je dobré pre istotu zavolať veterinára, ktorý môže zobrať vzorky a presne stanoviť diagnózu a liečbu.

Prenos

Priamy prenos z jedného koňa na druhého je veľmi zriedkavý. Ak je postihnutých viac koní, je to skôr preto, že sú v rovnakom prostredí a preto zdieľajú aj rovnaké baktérie. Dokonca nemusia byť postihnuté ani všetky kone z danej oblasti (napríklad konkrétneho výbehu), pretože každý je inak odolný a má inú imunitu. Určite koňom posilnenie imunity pomôže.

Liečenie „bahennej horúčky“

1.     Udržiavajte koňa v suchu

Logicky, keďže tieto baktérie milujú vlhko, koňa musíte udržať v suchu. Vyhnite sa kontaktu s bahnom, ako sa len dá. Odporúča sa zastrihávať hustejšiu/dlhšiu srsť na dolných končatinách, aby sa minimalizovalo zadržiavanie vlhkosti, ako aj na tých častiach tela, kde je to potrebné.

2.     Dezinfikujte

Dezinfikujte antiseptickým mydlom. Najčastejšie sa používa Betadine (hnedý). Pri dezinfekcii príliš nedrhnite. Hlavne na horšie postihnutých miestach, aby ste predišli vzniku možného zápalu. Ak chrasty spadnú, je to v poriadku, ale nemali by ste sa ich snažiť odstrániť za každú cenu. Ideálne je okúpať celého koňa, ale ak to podmienky nedovoľujú, aj lokálne ošetrenie je aspoň prvá pomoc.

3.     Vysušte

Akonáhle je oblasť vydezinfikovaná, treba ju dôkladne vysušiť. Dokonale vysušiť. Všetci vieme, ako sa kone po kúpeli radi váľajú. Aj pokiaľ by šlo len o lokálne čistenie, váľanie by ich určite potešilo. Vyzbrojte sa dostatkom uterákov, ktoré potom nezabudnite vyprať na dostatočne vysokej teplote. Ak máte možnosť a kôň to zvládne, pokojne ho vyfénujte. Určite ho nepúšťajte z vodítka skôr, ako je dokonalo suchý a ošetrený. Je to veľmi dôležité.

4.     Chráňte

Na postihnuté miesta môžete naniesť antiseptickú a ochrannú masť. Ak ste koňa dostatočne nevysušili, masť môže byť priťažujúcim faktorom. Najmä tie mastné sa môžu veľmi rýchlo znečistiť a nebudú plniť svoj účel. Najlepšie je poradiť sa s veterinárom. Antibiotiká nie sú vždy potrebné, záleží od pokročilého stavu ochorenia vášho koňa. Ale to môže posúdiť tiež len veterinár.

5.     Starostlivosť

Liečba sa musí robiť každý deň, (niekedy až 2x denne, v závislosti od stavu koňa) až do úplného uzdravenia. Pripravte sa, že liečba je dlhá.

Takže ak objavíte čo i len náznaky, začnite okamžite s opatreniami, pretože tým skrátite čas liečenia. Ak si nie ste istý, volajte veterinár. A rovnako, ak liečba po pár dňoch neprináša zmeny, volajte veterinára.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes