Stačí zahrievať koňa 5 minút? Môžem už klusať, cválať? Bežné otázky jazdcov, na ich trénerov. Nebuďte netrpezliví. Zahrievanie koňa je rozhodujúce.

Prečo kone zahrievame

Uvedomte si fyziologické rozdiely medzi odpočinkom a prácou. Pri práci:

 • Kardiovaskulárny systém – zvyšuje sa srdcová frekvencia. Práca srdca je náročnejšia a rozširujú sa krvné cievy.
 • Zvyšuje sa rýchlosť dýchania a spotreba kyslíka.
 • Telo potrebuje oveľa viac energie na to, aby fungovalo.
 • Telo vytvára vo veľkom množstve rôzne látky, napríklad kyselinu mliečnu.
 • Telesná teplota sa zvyšuje.
 • Kôň sa potí.
 • Krv vo svaloch cirkuluje lepšie.
 • Tekutina zodpovedná za pružnosť kĺbov sa zahrieva a umožňuje tak kĺbom lepšie fungovať.
 • A mohli by sme pokračovať ďalej …

Ale už z uvedeného vyplýva, že nie je možné prejsť zo stavu „odpočinku“ do stavu „práce“ jednoduchým pohnutím prsta. A o tom je zahrievanie.

Čo je dobré zahriatie?

Na túto otázku neexistuje úplne jednoznačná odpoveď, pretože, napríklad, aj my cítime, že s vekom potrebujeme stále dlhšia „zahrievanie“, v rekonvalescencii je to tiež iné, atď..

Môžeme však povedať:

 1. Zahrievanie musí prebiehať postupne, aby mohli začať všetky fyziologické aspekty a mechanizmy. Aeróbny systém musí začať fungovať, ale pozor, ak kôň počas zahrievania produkuje kyselinu mliečnu, nie je to dobré pre nasledujúcu prácu.
 2. Zahrievanie musí byť prispôsobené úrovní alebo cvičeniu, ktorým budete pokračovať. Malo by byť ukončené blízko tomu, čo budete požadovať počas lekcie (v ľudskej reči intenzívne zahriatie pre šprint, mierne zahriatie pre vytrvalosť).
 3. Skôr ako začnete so skutočným zahrievaním, poprechádzajte sa trochu na zahodených oťažiach. Nezabúdajte, že kone ktoré žijú v stajniach, sa pred začiatkom práce príliš nepohybujú. (Niekedy to platí aj pre kone v režime 24/7, napríklad ak je všade blato, tiež sa hýbu len v prípade potreby.) Je dôležité, aby mali dostatok času na uvoľnenie sa pri kroku skôr, ako začnú pracovať. Pozorujte svojho koňa a zistíte, čo je pre neho najlepšie. Potom si môžete nastaviť časovať napríklad na 10 minút voľného kroku na zahodených oťažiach a 5 minút kroku aktívnejšieho skôr, ako začnete klusať. Merajte si čas vo všetkých chodoch, aby sa vám podarilo vylepšiť zahrievanie. Sledujte, ako kôň spolupracuje, mení sa jeho pohyb a ochota.

Tri pravidlá v skratke:

 1. Zahrievanie by malo byť postupné.
 2. Zahrievanie by sa malo prispôsobiť nasledujúcemu cvičeniu.
 3. Zahrievanie by sa malo začínať kráčaním na zahodených oťažiach.

4 kroky pre dobré zahriatie

Krok 1: Zahrievanie na veľkých vlnovkách.

Najskôr zahrievame koňa krokom, klusom a cvalom. Nepracujeme na niečom presnom, chodíme len na rovných čiarach a kruhoch. Telesná teplota stúpa, kĺby sa zahrievajú bez námahy. Spôsob, akým sa kôň pohybuje vám pomôže zistiť, či čas, ktorý ste pre predošlý a momentálny chod zvolili, je správny.

Krok 2: Zväčšite rozsah pohybu kĺbov smerom nahor.

Môžete použiť kavalety vo všetkých chodoch, aby ste zväčšili rozsah pohybu kĺbov a zabezpečili fungovanie  šliach a väzív. Postupne môžete kavalety zvýšiť, aby bola práca trochu náročnejšia. Samozrejme, pracujte vzhľadom na úroveň, na ktorej sa nachádzate, ako aj vzhľadom na prácu, ktorej sa venujete. Ak neskáčete, použite kavalety len v rozsahu, v ktorom ich používate napríklad na spestrenie práce a podobne.

Krok 3: Zväčšenie rozsahu pohybu kĺbov do strán

Skúste niekoľko jednoduchých laterálnych cvičení vo všetkých chodoch (samozrejme vzhľadom na vašu prácu a úroveň). V prípade mladých koní môžete toto cvičenie nahradiť ostrejšími zákrutami, ale opatrne!

Krok 4: Rozšírenie

Môžete využiť predĺženie chodov na zvýšenie kardio tréningu.

Cval pred klusom?

Samozrejme, nie je to vhodné pre všetky kone. Ale napríklad, pre kone s bolesťou chrbta je to výborné. V kluse je menej skrátení a natiahnutí svalov. Skrátenia a natiahnutia, ktoré pozorujeme, sú pasívne a indukované zotrvačnosťou vnútornej hmoty. Chrbát je pevný, aby odolal akceleračnej sile vnútorností. V cvale sú skrátenia a natiahnutia aktívne a pohyby vnútorností sú s nimi spojené. Toto je pre koňa menej nepohodlné. Takže ak v kluse bolí chrbát, neváhajte a najskôr cválajte (samozrejme predtým dlhšie a poctivejšie pracujte v kroku).

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Odporúčané články